Bölgesel zayıflama yöntemleri ile kilo veren kadın

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Nelerdir?

Yapılan egzersizler, diyetler ve farklı bitkisel kürlere rağmen vücudun bazı bölgelerindeki yağlardan kurtulmak zor olabilir. Böyle durumlarda bölgesel incelme amaçlı estetik uygulamalarına çok sık başvurulmaktadır. Bölgesel zayıflama yöntemleri ile karın, göğüs, sırt, kol ve bacaklardaki yağlardan kurtulunur. Bu bölgelere uygulanan incelme uygulamaları ile daha zayıf, sağlıklı ve gençleşmiş bir görünüş elde edilir. Peki bölgesel zayıflama ameliyatları nelerdir? Ameliyatsız bölgesel zayıflama yöntemleri nelerdir? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bölgesel Zayıflama Nedir?

Bölgesel zayıflama, vücudun belli kısımlarında yer alan fazla yağları yakmak için uygulanan bir yöntemdir. Fazla kilosu olan ve zayıflamak isteyen herkes bu yöntemlerden birine başvurmak ister. Buna bağlı olarak teknolojik cihazlar yardımı ile vücutta yer alan yağ tabakalarından kurtulunur. Bölgesel zayıflama ile daha çok basen, göbek, kol ve bacaklar hedeflenir.

Bölgesel Zayıflama Nasıl Olur?

Fazla kilosu olup egzersiz ve diyetle bu kiloyu veremeyen kişiler, vücudun belirli kısımlarında biriken fazla yağlardan kurtulmak için bu yöntemlere başvururlar. Bölgesel zayıflama yöntemlerinde dengeli ve düzenli beslenme alışkanlıklarının yanı sıra yeni geliştirilmiş teknolojik cihazlardan ve ürünlerden yararlanılır.

Bölgesel İncelme ve Zayıflama

Bölgesel zayıflama yöntemleri ile zayıflamak isteyen kişi ve doktorun ilk olarak detaylı bir plan yaparak ilerlemesi gerekmektedir. Kurtulmak istenen yağın miktarının hangi bölgede olduğuna ve vücudun özelliklerine göre nasıl bir yöntem uygulanacağına karar verilir.

Liposuction

Bölgesel incelmede yoğun bir yağ alınması gerekiyorsa, liposuction uygulaması yapılması gerekmektedir. Bu yöntemle deri altında özel vakum sistemleri ile yağ alımı yapıldığı için, alınan yağ miktarı diğer uygulamalara göre daha fazla olur. Genel anestezi altında uygulanan bu yöntem, bir estetik cerrahi yöntemidir. Bu yüzden bu yöntemin öncesi ve sonrasında yapılması gerekenler diğer yöntemlere göre daha meşakkatlidir. Her ne kadar zorluğu varmış gibi görünse de, risksiz cerrahi operasyonlardan biridir. Liposuction uygulamasının etkisi daha belli bir şekilde hissedilir ve kalıcılığı daha uzun sürer. Ameliyatın süresine göre iyileşme süresi de yapılacak olan estetik operasyonun içeriğine bağlı olarak değişir.

Lazer Liposuction

Deri altı yağ dokuları lazer ışını ile deri üzerindeki yağları eritir ve kanüller aracılığıyla yağların vücuttan atılmasını sağlar. Bu yönteme lazer liposuction denir. Yeni bir uygulama olan bu yöntemde kesiler daha küçük açılır ve bu nedenle iz görünürlüğü daha az olur. Yağlar lazer ile eritildiği için daha az ödem ve morluk yapar. İyileşme süresi de çok daha kısa ve zahmetsiz bir şekilde geçer. Öte yandan çok yoğun yağ birikimlerinde standart liposuction tercih edilir. Yağ alımından sonra deride bollaşma, derinin kendi elastikiyeti ile toparlayamacağı durumlarda fazla deri alınır ve gerdirme sonrası kesiler kapatılır.

Lipoliz

Deri esnekliğinin çok kaybedilmediği kişiler ve vücuttan atılacak yağ dokusunun çok fazla olmadığı zamanlarda lipoliz yöntemi tercih edilir. Lazer ile eritilen yağlar herhangi bir kanül açılmadan vücuttan doğal şekilde atılır. Kesi ve kanül açılmadığı için çok daha hızlı ve pratik şekilde yapılır. Aynı zamanda iyileşme süreci de çok rahat geçer. Kişiler bu seansların ardından hayatına kaldığı yerden kolaylıkla devam ederler. İşlemin ardından morluk, kanama ve ödem gibi şikayetler görülmez ancak yalnızca uygulama kısımlarında kızarıklıklar görülür. Bu kızarıklıklar da çok çabuk geçmektedir.

Zeltiq Coolsculpting Soğuk Lipoliz

Göbek, bel, alt karın, sırt, basen ve bacak gibi kısımlarda meydana gelen yağların %40’a yakın oranlarda kalıcı olarak azaltılmasını sağlayan yönteme denir. Cinsiyet ayrımı olmadan, her yaştan kesime uygulanabilen ve özellikle yoğun tempoda çalışan kişilerin tercih edebileceği bu yöntem, tek seanstan oluşur. Aynı zamanda ağrısız ve kolay uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Ağrısız ve acısız bir yöntem olan olan soğuk lipoliz, tek seansta uygulanan bölgeye 4 cm e yakın bir incelme sağlar. Aynı zamanda yağların kalıcı olarak vücuttan uzaklaştırılmasını sağlayan bu yöntem, cilde zarar vermeden, cilt altındaki yağ tabakasını kontrollü bir şekilde soğutarak yapılır.

Soğuk lipolizin uygulanacağı bölgeler belirlendikten sonra özel pedler ile cilt kaplanır ve bu şekilde cilt koruması sağlanır. Cihazın başlığı, vakum işlemi yapar ve bu sayede bölgeyi haznesinin içine çeker. Cihaz, yağ tabakasını soğutmaya başlayarak donmasını sağlar. 1 saate yakın bu işlem devam eder. Yağ hücreleri, soğuğa karşı hassas olduğu için donarak kristalleşir. İşlemin ardından tamamen donan yağ hücreleri ölmeye başlar ve yavaş yavaş karaciğer ve lenf yolu ile vücuttan atılır. Daha öncede söylediğimiz gibi ağrısız ve acısız bir yöntem olduğu için, kişiler 1 saat boyunca istedikleri şeyle kendilerini meşgul edebilirler. İşlemin ardından uygulama yapılan alanda kaşınma, kızarıklık ve uyuşma görülebilir. Ancak bu durumlar çok kısa bir süre içerisinde geçer. 4 aya yakın bir süre sonunda %40 oranında incelme görülür ve bu uygulamadan sonra kişilerin spor ya da diyet yapmasına gerek yoktur. Diğer yöntemlere göre daha kalıcı bir uygulamadır.

Smooth Shape

Smooth Shape uygulaması da en etkili bölgesel zayıflama yöntemleri arasında yer alır. Lipoliz ile birbirine çok benzeyen bu uygulamada, uluslararası sertifikaya sahip medikal cihazda lazer ile beraber vakumlama da kullanılır. Bu yöntemde lazerin türü cilt rengine göre değişir. Lazer vakum yardımı ile dokunun içine ulaşmasını ve etkisinin görülmesini hızlandırır. Vakum sayesinde cilt sıkılaşır ve uygulanacak bölgede selülit varsa onlar da giderilir. Lipoliz yönteminde olduğu gibi bu yöntemde de yağlar kanüller aracılığıyla değil, vücut tarafından doğal yollarla atılır. Uygulama seanslarının ardından hastalar günlük yaşamlarına sorunsuz bir şekilde devam edebilirler.

Ultrashape

En iyi bölgesel zayıflama yöntemleri arasında ultrashape uygulaması da yer almaktadır. Bu yöntemde, ses dalgaları ile yağ hücreleri parçalanır. Ses dalgaları, cildin altındaki yağ hücrelerine odaklanır ve bu sayede yağ hücrelerinin parçalanmasını hedefler. Hedeflenen kısımlardaki damarlara, sinirlere ve cilde zarar vermeden yalnızca yağ hücreleri parçalanır. Parçalanan bu yağ hücreleri, metabolizmaya katılır ve vücut tarafından dışarı atılır. Ağrısız bir yöntem olduğundan dolayı anestezi kullanmaya gerek yoktur. Ayrıca bölgenin büyüklüğüne göre işlem saati de değişir. Örneğin; bel, basen ve karın bölgelerine uygulanan işlem 1,5 saate yakın sürer ve 15 gün ara ile seanslar uygulanır.

İlk 2 haftadan sonra olumlu sonuçlar görülür ancak tam sonuç alınması adına 3 seans sonrasını beklemek gerekmektedir. İşlemlerin bitmesinin ardından hastalarda 2 beden kadar incelme görülür. Sonuç kalıcıdır ancak daha uzun bir süre kalıcı olabilmesi adına hastaların işlem sırasındaki kilolarını korumaları gerekmektedir. Yağ hücrelerinin vücuttan atılmasının kolay olması ve metabolizmanın daha çok çalışması için bol bol su tüketilmelidir. Karbonhidrat ve yağdan az, proteinden zengin bir diyet planlaması yapılmalıdır. Bu yöntemin günümüze gelene kadar herhangi bir yan etkisi görülmemiştir. Sadece hamilelerde, karaciğer hastası ya da böbrek yetmezliği olan kişilerde uygulanmamalıdır.

Bölgesel Zayıflama Yöntemleri Sonucu

Tüm bu bölgesel zayıflama yöntemlerinden sonra hastalar beslenmelerine çok dikkat etmeli, düzenli olarak egzersiz yapmalı ve şayet kullanıyorsa sigara – alkol gibi alışkanlıklarını bırakmalıdır. Bölgesel incelme operasyonlarının uzun bir süre etki göstermesi için hastanın kendine çok iyi bakması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bölgesel zayıflama ameliyatsız yöntemler nelerdir?

Soğuk lipoliz, smooth shapes, şok dalgası, lazer lipoliz, radyofrekans ve ultrashape gibi uygulamalardır.

Bölgesel zayıflama sürecinde neler tüketilmeli?

Sebze, meyve ve sıvı odaklı beslenme türüne ağırlık verilir. Cerrahi işlemli operasyonlardan önce ve sonra bu beslenme alışkanlığına daha çok dikkat edilmelidir. Ameliyat sonrası cilt dokularının sağlıklı olması ve hızlı iyileşmesi adına C ve E vitamini içeren doğal sebze ve meyvelere yoğunlaşmak gerekmektedir. Çok katı gıdalar ameliyattan 1 hafta sonra tüketmeye başlanmalıdır.

Bölgesel zayıflamada kaç kilo verilir?

Bölgesel zayıflama yöntemleri zayıflama aracı değildir. Uyguladığınızda size birden 30 veya daha fazlasını verdirmez. Sadece yağlarınızdan kurtulmanızı ve daha fit bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

 

Avicenna Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Bölümü Doktorları

Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.