Mini Karın Germe (Abdominoplasti) Ameliyatı

mini karın germe ameliyatı öncesi muayene

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Mini karın germe ameliyatı, tam karın germe ameliyatına göre daha minimal işlemin yapıldığı bir estetik operasyondur. Mini abdominoplasti ameliyatı detayları hakkında daha fazla bilgi almak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Mini abdominoplasti, göbek deliğinin altında kalan alt karın denilen bölgeyi hedef alan deri toplama ameliyatıdır. Belirli ağırlık aralığında olan ve egzersizle düzelmeyen deri fazlalığının alınmasında mini abdominoplasti işlemi uygulanabilir. Tam abdominoplasti (karın germe) operasyonu, daha büyük alanda fazla deri ve yağ dokusu olan kişilere uygulanırken, mini abdominoplasti operasyonu daha az deri sarkmasına sahip kişilere uygulanabilir. Mini karın germe ameliyatı süresi 1 ila 2 saat sürerken, ameliyat sonrası istenilen estetik görünüm sağlanabilmektedir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mini abdominoplasti, fiziksel sağlığın iyi olduğu ve az karın yağına sahip kişilerde uygulanmaktadır. Prosedürle ilgili beklentilerinize göre bu operasyonu tercih edebilirsiniz. Hafif sarkan derinin toplanması ve düzenli hale getirilmesi için uygun olan operasyon fazla yağlanması olan kişiler için uygun değildir. Mini abdominoplasti operasyonuna uygun kişiler;

 • karın bölgesinde az yağlanma olan kişiler
 • çocuk doğurmuş, tekrardan doğum yapmayı düşünmeyen kişiler
 • minimal- orta düzeyde deri fazlalığı varsa
 • fiziksel sağlığınız yerindeyse
 • ideal kilonuza yakınsanız
 • kilo verme döneminde değilseniz

mini abdominoplasti ameliyatı olmak istiyorsanız, öncesinde estetik cerrahi uzmanı ile görüşmeniz gerekmektedir. Estetik cerrahıyla yapacağınız görüşmeden alt karın derisindeki sarkma durumu kontrol edilerek, tam karın germe işlemi mi yoksa mini abdominoplasti operasyonu mu yapılabileceğine karar verilebilir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini abdominoplasti, özellikle alt karın bölgesine odaklanılan bir estetik operasyondur. Alt karın bölgesindeki deride, zamanla meydana gelen deri sarkmasının sonucunda istenmeyen görüntüler oluşabilir. Sarkmalar, çatlaklar ve belirginleşen karın çizgisi nedeniyle, alt karın kaslarının sıkılaştırılması gerebilir. Mini abdominoplasti ameliyatı sayesinde fazlalaşan deri kesilerek, karın altı düz hale getirilir. İstenirse, mini abdominoplasti esnasında alt karındaki az yağ dokusu liposuction işlemi ile alınabilir. Aynı anda iki ameliyat yapılarak he fazla yağ dokusundan kurtulunur hem de alt karın görüntüsü düz hale getirilir.

Mini abdominoplasti ameliyatı, tam karın germe ameliyatına göre daha kısa kesiler kullanılarak gerçekleştirilir. Bu ameliyatta göbek deliğinin yeri değiştirilmez ve göbek deliğinin etrafından, kasıklara doğru yapılan toplama ameliyatları çoğunlukla istenilen görünüme kavuşmayı sağlar. Mini karın germe ameliyatı öncesi ve sonrası oluşabilecek durumlar göz önünde bulundurularak, ameliyat

Mini Karın Germe Ameliyatı İzi Kalır mı?

Estetik operasyonların neredeyse tümünde, minimum seviyede dahi olsa ameliyat izi kalmaktadır. Mini karın germe ameliyatı izi, kesilerin yapıldığı yerde kalacaktır. Ameliyattan sonraki 2 ay içerisinde hafif düzelme gösteren kesi izleri, 1 yılın sonunda görünmeyecek kadar hafifleşecektir. İzlerin kalması işlemin yapıldığı yere, kişinin ten rengine ve yara iyileşme hızına göre farklılık gösterebilir. Mini karın germe ameliyatı izi kalmasından korkuyorsanız, doktorunuzdan karın germe operasyonu sonrası iz tedavisi için merhem önermesini isteyebilirsiniz.

Mini Karın Germe Ameliyatı Öncesi

Mini karın germe ameliyatı öncesi hazırlık döneminde, ameliyatı etkileyebilecek komplikasyonlar olmaması adına dikkatli olunabilir. Dikkat edilebilecekler arasında;

 • kanamayı kötü etkileyecek kan sulandırıcı ilaçları kullanmamak
 • doktorunuzun bilgisi olmada yeni ilaç kullanmamak
 • operasyon öncesi sigara içmemek veya azaltmak
 • alkol kullanımını sınırlandırmak
 • bitkisel tedaviler almamak

bahsedilen durumların varlığı ameliyat başarısını etkileyebilir. Bilinçsiz ilaç kullanmak ve tütün ürünlerinin fazlalığı sağlığınızda kalıcı etkilere neden olabilmektedir. Bu nedenle operasyon öncesi 1 ay boyunca doktor bilgisi olmadan ilaç alınmamalı ve tütün ürünlerine ara verilmelidir.

Mini Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süreci

Mini karın germe ameliyatı sonrası, hızlı iyileşme görülebilir. Farklı bir operasyonla birleştirilmediği sürece, hasta aynı gün içerisinde veya 1 günlük gözlem sonrasında taburcu edilebilmekte. Ameliyat sonrası 2 saat sürenin sonunda hafif yürüyüşler yaparak hastanın durumu kontrol edilir ve pıhtılaşmanın önüne geçilmeye çalışılır. Ameliyattan sonra dikişleri zorlamamak adına hızlı ve ani hareketler yapmamak önemlidir.

Bu nedenle yanınızda bir refakatçi bulunması önerilir. Kıyafetlerinizi , ayakkabılarını giyerken veya duş alırken aksi bir durumda size yardım edecek biri olması önemlidir. Mini karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci 3 ila 6 hafta içerisinde tamamlanmış olur. İlk 3 haftalık süreç sonunda hafif spor hareketlerine başlanabilir ve 6. haftanın sonunda eski rutininize geri dönebilirsiniz.

Mini Karın Germe ve Tam Karın Germe Operasyonları Farkı

İki operasyon arasında bazı temel farklılıklar bulunmaktadır. Mini karın germe operasyonu, hedeflenen kiloya yakın, fazla yağ dokusu bulunmayan ve sarkık deri dokusu az olan hastalarda uygulanabilmektedir. Tam karın germe operasyonu ise sarkık seri dokusu fazla olan ve yağ dokusunun fazla olduğu kişilerde uygulanabilmektedir.

Mini abdominoplasti, alt karına uygulanırken, tam karın germe operasyonu tüm karın bölgesi ve sırtı kapsayabilir. Kasların gevşemesi nedeniyle meydana gelen karın sarkmaları, her iki ameliyatla da toplanıp sıkıştırılabilir. Tam abdominoplasti operasyonunda çoğunlukla göbek deliği yerinden oynatılırsa fazla deri buradan kesilerek toparlanır. Ancak aynı uygulama mini abdominoplasti için geçerli değildir. Mini karın germe operasyonunda genellikle göbek deliğine dokunulmaz ve kasık bölgesinden kesiler yapılır. Ancak tam abdominoplasti

uygulamasında kesiler daha büyük olduğu için göbek deliğinin yerinin ve şeklinin değişmesi beklenmesi gereken sonuçlardan biridir.

Mini Karın Germe Ameliyatı Fiyatları Nedir?

Mini abdominoplasti ameliyatı fiyatları, işlem tekniği ve uygulanan bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Mini karın germe ameliyatı fiyatları konusunda tam bilgi verilememe sebebi, ameliyatı yaparken liposuction veya vücut şekillendirme operasyonları yapılıp, yapılmayacağına göre değişmesinden kaynaklıdır. Karın bölgesi toparlanırken, fazla yağ dokusunun alınması ve vücut şekillendirme yapılması, işlemin maliyetini etkilemektedir. Bu nedenle mini karın germe ameliyatı fiyatları hakkında detaylı bilgi için plastik cerrahi uzmanınızla birebir görüşme yapmanız önemlidir.

Sonuç

Zaman içerisinde değişen ve elastikiyetini kaybeden derimiz, vücudumuzda şekil bozukluklarına neden olabilmekte. Estetik görünümün önemli noktalarından olan fit ve düz bir karın en dikkat çeken bölgelerden biridir. Kilo alıp vermeler veya doğum sonrası sarkmalar özellikle alt karın bölgesinde deformelere neden olmaktadır. Deformelerin sporla toplanamadığı durumlarda mini abdominoplasti operasyonu sayesinde istenilen görünüme kavuşabilir. Mini abdominoplasti ameliyatı hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi uzmanlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mini karın germe ameliyatı sonrası iyileşme süresi ne kadardır?

Mini abdominoplasti sonrası iyileşme süreci 3 ila 6 hafta aralığında sürmektedir. Başka operasyonlarla birleştirilmesi durumunda ameliyat süresinde uzamalar meydana gelebilir.

Kısmi karın germe operasyonu hangi bölgeleri kapsar?

Kısmi karın germe operasyonu göbek deliğinden itibaren alt karın ve kasık bölgesini kapsamaktadır.

Tam karın germe operasyonu ve kısmi karın germe operasyonu arasındaki fark nedir?

Tam karı operasyonunda tüm karın bölgesi ve sırt derisi toplayabilirken kısmi karın germe operasyonunda sadece alt karın odaklı kas dokusu sıkılaştırmaya çalışılmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣