Ağız Kokusu: Neden Olur? Nasıl Geçer?

ağız kokusu nedeniyle ağzını kapatan gözlüklü kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ağız kokusu, tıbbi sorunlardan biri olup günlük yaşamı etkileyen sorunlardan biridir. Bazen yediğimiz gıdalar bazen yaşam tarzı sebebiyle ortaya çıkabilen ağız kokusunun detayları makalemizde sizlerle.

Ağız Kokusu Neden Olur?

Nefes kokusu, ağız içerisinde büyüyen ve koku üreten bakteriler neden olmaktadır. Ağız ve dişlerin arasında biriken artıklar, diş fırçalanmadığı ve diş ipi kullanılmadığı durumlarda  bakterilerin büyümesi için ortam oluşturur. Bakterilerin ürediği bu ortamlar ağız kokusuna neden olmaktadır.

Bakteriler dışında ağız kokusuna neden olan yiyecek ve zararlı alışkanlıklar da bulunmaktadır. nefes kokusunu ortaya çıkartan bu alışkanlıklardan biri sigara olmaktadır. Sigara içen kişilerde meydana gelen ağır nefes kokusu, kişinin arkadaşlarına veya eşine yaklaşırken çekinmesine neden olmaktadır. Bazı gıdalarında sebep olduğu ağız kokusu nedenlerini incelemek için bir sonraki başlığımıza göz atabilirsiniz.

Ağız Kokusu Sebepleri Nelerdir?

Ağız kokusunun meydana gelmesinde rol oynayan birçok faktör vardır. Tükettiğimiz yiyecekler, diyet, zararlı madde kullanım ıgibi çok sayıda etken nefesinizi rahatsız edici kokmasına neden olabilir. Ağız kokusunun nedenleri arasında;

Gıda Ürünleri

Çoğu zaman yemek yedikten sonra dişlerimizi fırçalama fırsatımız olmaz. Yemekten sonra dişlerde biriken atıklar ve yenilen yiyeceklerin kokusu nefesi etkileyebilir.Özellikle bazı yiyecekler nefesimizde kötü bir koku bırakır ve ferahlığı kaybetmemize neden olur. Ağız kokusuna neden olan gıdalar arasında;

  • sarımsak
  • soğan
  • baharlı yiyecekler
  • pastırma
  • peynir
  • çok şekerli yiyecekler

nefeste ağır bir koku oluşmasına neden olmaktadır.

Tütün Ürünleri

Tütün ürünlerinin kullanımı nefes kokusu üzerinde en çok etki bırakan maddelerdir. Ağız kokusuna neden olur ve sağlığı kötü etkiler. Ayrıca, tütün ve sigara kullanımı ciddi diş eti hastalıklarına neden olarak, kalıcı sorunlara neden olabilir. Ağız kokusu neden olur? diye merak ediyorsanız;

Kötü Diş Hijyeni

Ağız kokusu dış etkenlerden olabildiği gibi hijyen eksikliği nedeniyle de olabilmektedir. Diş ipi kullanmak, diş fırçalamamak veya uzun süre aynı fırçayı kullanmak ağızda bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bu zararlı bakteriler dişlere birikerek plak oluşturur ve her konuşma esnasında nefes kokusuna sebep olmaktadır. Düzenli diş fırçalamak ve diş ipi kullanmanın yanı sıra 6 ayda bir diş sağlığı kontrolü yaptırmanız nefes kokusunu giderilir.

Ağız Enfeksiyonları

Ağız içerisinde meydana gelen diş çürükleri, diş eti hastalıkları veya yaralar nefes kokusuna neden olabilir. Cerrahi durumların diş doktoruna görülerek tedavi edilmesi durumunda ağız kokusu ortadan kaldırılabilir.

Boğaz ve Burun Kaynaklı

Ağız kokusu bazen boğazda oluşan bir enfeksiyon, bademciklerin iltihaplanması veya sinüs akıntısı nedeniyle olabilir. Boğaz ve burun kaynaklı hastalıkların tedavisi sağlanarak meydana gelen kokunun giderilmesi sağlanabilir.

Diyet Yapmak

Diyet döneminde, vücudumuzda yağ kaybı yaşanır. Yakılan, parçalanan yağlar nefes kokusuna neden olabilmekte. Bu nedenle uzun süreli diyetlerde ağız kokması karşılaşılabilecek durumlardan biridir.

İlaçlar

Kullanılan ilaçlar, ağız kuruluğuna sebep olabilir ve nefes kokusu meydana getirebilir. Ağız kuruluğunun yanı sıra içilen kimyasallar ağızda kokuyu meydana getirebilir.

Diğer Sorunlar

Yukarıda bahsettiğimiz durumlar dışında yaşanan hastalık durumları nedeniyle ağız kokusu yaşanabilir. Ağız kokusuna neden olan hastalıklar arasında;

Ağız Kokusu Giderme Yöntemleri

Ağız kokusunu önlemek için yapılabilecek pratik çözümler vardır. Ancak öncelikle ağız kokusuna neyin neden olduğu tespit edilmelidir. Eğer ki hastalık kaynaklı nefes kokusu sorunu yaşıyorsanız, hastalığın bağlı olduğu bölüm uzmanına danışıp tedavi sağlanmalıdır.

Hastalığın tedavisi sonrası ağız kokusunun gitmesi beklenmektedir. Ancak bahsedilen hastalıklara sahip değilseniz, günlük hayatınızda uygulanabilecek bazı yöntemlerle ağız kokusu kesin çözüm sağlayabilirsiniz. Birçok kişide görülebilen bu sorun hakkında ” ağız kokusu nasıl geçer? ” diye merak ediyorsanız aşağıda yer alan önerilerimizi en az 3 gün düzenli uygulayarak, alışkanlık haline getirebilirsiniz. Nefes kokusuna çözüm için;

1. Ağız Hijyeninize Özen Gösterin!

Nefes kokusunun en büyük etkeni ağızda üreyen bakteriler ve diş çürükleri oluyor. Bu durumların yaşanmaması için diş fırçanızı 3 ayda bir düzenli değiştirmelisiniz. Diş fırçası, diş aralarına yeteri kadar ulaşmayabilir. Bunu göz önüne alarak diş ipi kullanmayı unutmamalısınız. Diş telleriniz veya diş tutucuların var ise, diş tellerine özel üretilen fırçalardan alarak aksatmadan ağız hijyenini sağlamalısınız.

2. Diş Hekiminizle Düzenli Görüşün!

Yılda en az iki kez ağız sağlığınızı kontrol ettirmek, olası sorunların önüne geçecektir. Dişlerinizi sadece ağrıdığında doktora göstermek, oluşacak problemlerin ana kaynağıdır. Plak temizlemesi, diş eti kontrolü ve çürüklerin kontrolü sağlanarak, diş hekimine görünme alışkanlığı edinmelisiniz.

3. Bol Su İçmeyi Unutmayın

Ağzınızın kuruması, istenmeyen kokulara neden olabilir. Yeteri kadar su içmek ağız kokusunu engeller ve ağızdaki gıda parçacıklarının gitmesine yardımcı olur.

4. Antiseptik Gargara Kullanın

Diş hijyeni sağlanırken diş fırçalama ve diş ipi temizliğinin ardından antiseptik gargara kullanmaya özen gösterin. Ağızda kalan bakterilerin giderilmesine yardımcı olarak, ağız temizliğinin tam anlamıyla gerçekleşmesini sağlamaktadır. Ayrıca ferah bir his ve güzel bir koku için aromalı gargaraları doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.

Sonuç

Nefes kokusu, sağlığı tehdit edecek bir problem olmasa da günlük hayatı etkileyecek ciddi bir sorundur. Arkadaşlarımızla konuşurken, önemli bir görüşme yaparken ağzımızı daha az açmak istememize ve çekinmemize neden olabilir.

Hijyenik durmayan bu durumu yaşamamak için nefes kokusu yapan gıdalardan uzak durmalı ve diş sağlığı uzmanlarına gerekli kontrollerin yaptırılması önemlidir. Her yıl en az 2 defa diş uzmanlarıyla görüşmek, var olan veya olabilecek ağız ve diş sorunlarının önüne geçebilir. Dilerseniz, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzman Doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde ağız kokusu neden olur?

Diş çıkarmaya bağlı olarak bebeklerde ağız kokusu görülebilir. Sık sık ellerin ağıza götürülmesi veya ağız içerisinde biriken gıdalar kötü kokunun ana kaynağı olabilir.

Bir insanın nefesi neden kokar? 

Nefes kokması neden olabilecek sorunların başında ağız hijyenine dikkat etmemek ve koku yapan gıdalar tüketmektedir. Soğan , sarımsak gibi ürünler ağızda koku bırakarak nefesin değişmesine neden olabilir. Aynı zamanda ağızda kalan gıda atıkları, bakteri üremesine ve koku ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Mideden gelen nefes kokusu neden olur?

Mideden gelen kokunun kaynağı, gastrointestinal hastalık belirtisi olabilir. Midede reflü gibi hastalıklar olması durumunda nefes kokusu etkilenebilir. Tedavisi için öncelikle midedeki sorunun tedavi edilmesi, sonrasında diş sağlığı uzmanına görülmesi gerekmektedir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣