Anhedoni belirtileri yaşayan kadın

Anhedoni: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Yunancada haz alamama ve keyiften yoksun olma durumuna anhedoni denir ve günümüzdeki psikoloji kaynaklarında da aynı anlamda kullanılır. Hayattan zevk alamama ve haz duymama şeklinde tanımlanan bu hastalık, bir depresyon belirtisidir. Peki tam anlamıyla anhedoni nedir? Anhedoni belirtileri nelerdir ve anhedoni nasıl tedavi edilir? Bu ve bunun gibi soruların yanıtı için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz.

Anhedoni Nedir?

Mutsuzluk, hiçbir şeyden keyif alamama veya farklı yaşamlardan dolayı hayattan zevk alamama durumudur. Bu gibi durumlara maruz kalan kişiler, eskiden heyecanla yaptıkları eylemleri artık yapmak istemezler. Yaptıklarında ise sadece yapmak için yaparlar, yani herhangi bir zevk almazlar. Bu durum spor, müzik, hobi ve sosyal aktivitelerde meydana gelebilen durumlardandır.

Anhedoni Belirtileri

 • Mutsuzluk
 • Gerginlik hali
 • Yapılan hiçbir sosyal aktiviteden zevk alamama
 • Neşeli duygular hissedememe
 • Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi

Anhedoni Nedenleri

Anormal bir zihin durumu yaşanması, psikolojik sorunlar, ruhsal bozukluklar, düşük eğitim ve sosyo ekonomik düzeyden kaynaklı meydana gelmektedir. Aynı zamanda anksiyete, depresyon, çeşitli alışkanlıklar, yaşam tarzı, motivasyon eksikliği ve erteleme alışkanlığı gibi durumlar da bu hastalığa yol açmaktadır.

Kişi Nasıl Etkilenir?

İlgi kaybı ve depresyon ile birlikte ortaya çıkan bu hastalık, kişiyi olumsuz yönde etkiler. Kişiler daha önce yaptıkları eylemlerden zevk almayıp kendilerini geri çekerler. Enerjileri azalır ve iş yerlerinde yapılması gereken işleri yorgun olduklarından dolayı yapamaz hale gelirler. Uykuya dalmada güçlük çekilebileceği gibi, erken uyanma gibi uyku sorunları da yaşanabilir. Sadece uykusuzluk değil aynı zamanda çok uyumaktan da şikayetçi olunabilir.

Risk Faktörleri

 • Aile üyelerinde majör depresyon veya şizofreni öyküsü olması
 • Travmatik veya stresli bir olay yaşamak
 • Beslenme bozukluğu
 • İhmal edilmek
 • Ciddi bir hastalık geçirmek
 • Hayat kalitesini etkileyen bir hastalık

Anhedoni Tanısı

Doktora gittiğinizde ilk olarak ruh haliniz ve şikayetiniz üzerine sorular sorulur. Bu noktada muayene olduğunuz doktora dürüst olmanız çok önemlidir. Aksi takdirde hastalığın teşhis ve tedavi edilme süresi uzayabilir. Bunun dışında fiziki muayene de uygulanabilir. Bu tedavi ile herhangi bir fiziksel sorun olup olmadığına bakılır. Öte yandan ruh bozukluğuna etken olabilecek bir vitamin eksikliği ya da tiroid bozukluğunu tespit etmek amacıyla kan testi de istenebilir.

Anhedoni Tedavisi

İnsanın yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olan anhedoni, kesinlikle tedavi edilmesi gerekir. Kişiler bu gibi psikolojik durumlar ile karşı karşıya kaldıklarında, en kısa süre içerisinde bir psikologa görünmeleri gerekmektedir. Burada vücudun serotonin ve endorfinin hormonlarının yeniden harekete geçmesi adına ana terapötik yöntemler kullanılır. Anhedoni den kurtulma yöntemleri arasında çoğunlukla gece uykusunun kontrol edilmesi yer alır ve sağlıklı beslenme, eğlenceli TV showları, spor ve egzersizler, alışveriş ve dans gibi insana iyi gelecek, mutlu edecek ve eğlendirecek aktiviteler yapılması gerekir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anhedoni ne demek?

Anhedoni hastalığı nedir diye merak edenler için kısaca bahsedelim. Psikolojide sürekli olarak kullanılan bu hastalık, haz alamama ve keyiften yoksun olma anlamına gelmektedir.

Anhedoni türleri nelerdir?

Sosyal ve fiziksel olmak üzere iki türü vardır. Sosyal anhedoni sosyal temaslara karşı ilgisizlik ve zevk alamama durumu iken, fiziksel anhedoni ise yemek yeme ya da dokunma gibi zevkleri hissetme yetersizliği durumudur.

 

Avicenna Hastanesi Psikoloji Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.