Anne Karnında Bebek Ölümü: Belirtileri ve Nedenleri

anne karnında bebek ölümü yaşayan üzgün kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Anne karnında bebek ölümü; doğum kusurları, enfeksiyonlar, doğum sırasında gelişen komplikasyonlar sebebiyle gerçekleşebiliyor. Sağlıklı bebeklerin doğumu beklenirken yaşanan sorunlar sebebiyle gerçekleşen ölü doğumların nedenleri, belirtileri ve risk altındaki annelerin bilmesi gerekenleri içeriğimizde derledik.

[trobsbanner]

Ölü Doğum Nedir?

Ölü doğum, fetüsün 20 -24 haftalık hamileliğin sonucunda anne karnında yaşamını kaybetmesidir. Ölü doğum bazı durumlarda, anne doğuma girdiğinde veya hemen öncesinde de gerçekleşebilir. Ölü doğan bebek oranlarının yıllar içerisinde artmasıyla birlikte, nedenleri ve kimlerin risk altında olduğu önem kazanmıştır. Herhangi bir yaşam belirtisi göstermeden doğan bebekler, öncelikle anne sonra da tüm aile için şok edici durumlar yaratabilir. Ne yazık ki, artan ölü bebek doğumları sebebiyle risk altındaki annelerin dikkat etmesi gereken belirtilerden bahsedebiliriz.

Q-switch Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Anne Karnında Bebek Neden Ölür?

Ölü doğum sonrasında en merak edilen durum, bebeğin ölümüne ne sebep olduğudur. Bazen yetersiz sağlık hizmetleri bu duruma sebep olabilirken, bazen anne karnında meydana gelen bir komplikasyon sonucunda bebe ölümleri gerçekleşebilir.

Plasenta ve kordon sorunları: Plasenta, hamilelikte karnımızın tümünü kaplayıp, bebeğin kan ve oksijen almasını sağlamaktadır. Plasentayla birlikte kordon bağı da bebeğin gelişimi için çok önemli olup, bu iki organda meydana gelecek olan sorunlar bebeğin gelişimini engeller ve bebeğin anne karnında ölmesi durumuna sebep olur.

Preeklampsi: Hamileliğin son dönemlerinde meydana gelen şişlikler ve yüksek tansiyon durumuna preeklampsi denmektedir. Fazla şişlik ve tansiyon yüksekliği bebeğin gelişimi için gerekli olan plasentayı yırtabilir, ölüm riskini artırabilir.

Lupus: Lupus hastalığına sahip kişiler, anne karnında bebek ölümü riski sağlıklı bireylere göre daha fazladır. Hamile kalmadan önce doktorunuza danışıp, hamilelik sürecinde yapılacaklarla ilgili bilgi almanız tavsiye edilir.

Pıhtılaşma riski: Kan pıhtılaşması, bebeğin anne karnında ölüm riskini arttırmaktadır.

Yaşam tarzı: Bebekler, anneleri ne yerse ve içerse bununla beslenirler. Annelerin stres ve üzüntüsünü bile hisseden bebekler üzerinde yaşam tarzı da ciddi sorunlar doğurabilir. Sık alkol kullanımı, uyuşturucu, sigara kullanma gibi kötü alışkanlıkların hamilelikte devam etmesi, bebeğin ölü doğmasına sebep olabilir.

Enfeksiyon: Hamileliğin 24. – 27. haftaları arasında görülen enfeksiyonların rahim içine yayılmasıyla birlikte, fetüs ölümü görülebilir. Vajinal bakterilerin tedavi edilmemesi, uçuk, kızamık, sıtma gibi diğer sorunlar nedeniyle cenin ölümü görülmektedir.

Travmatik olaylar:  Ani yaşanan üzüntüler ve beklenmedik kazalar (araba kazası gibi) bebek ölümlerine sebep olabilir.

Kimler Ölü Doğum Yapma Riski Altında?

Nedeni bilinmeyen ölü doğumların meydana gelmesi, bazı koşulları sağlayan kişilerde daha fazla görülebilir. Her ırktan ve farklı sosyokültürel durumdan insanın başına gelebilecek olan ölü doğum riski, aşağıdaki durumlarda daha fazladır;

 • Hamileyken sigara içenlerde
 • 35 yaşından sonra hamileliklerde
 • Düşük sosyoekonomik düzeye sahip ailelerde
 • Yüksek tansiyon hastalarında
 • Diyabet, obezite gibi hastalıklarda yaşanan hamileliklerde
 • Çoğul gebeliklerde (üçüz-dördüz)
 • Önceden ölü doğum yapmış kişilerde
 • Yoğun stres altındaki bireylerde

anne karnında bebek ölümleri gerçekleşmesi bu faktörler nedeniyle olabilir. Sağlık uzmanlarının bebeğin ölümünün tam nedeninden bahsedilebilmesi için otopsi uygulanması gerekebilir. Otopsi uygulamalarının yapılabilmesi için hastanenin verdiği yazılı izin formunu doldurmanız gerekmektedir. Yasal olarak otopsi gerektirmeyen durumlarda, bebek otopsisini reddetme hakkına sahipsiniz.

Anne Karnında Bebek Ölümü Belirtileri

Bebeğin anne karnında öldüğünü anlayabileceğimiz bazı belirtiler vardır. Bu belirtiler her zaman çocuğun anne karnında bir sorunu olduğu anlamına gelmemekle birlikte, şüphelendiğiniz durumlarda doktorunuzla iletişime geçmeniz önerilmektedir.

 • Bebeğin hareket etmemesi,
 • Bebeğin bir süredir tekme atmaması,
 • Vücudumuzda oluşan anormal kızarıklıklar,
 • Boğaz ağrısı ve öksürük,
 • Şiddetli baş dönmesi,
 • Ağrı, kanama gibi sorunlar,
 • Vajinal kramplar

bebeğin anne karnında ölmesi durumunda yukarıdaki belirtiler görülebilir. Bu belirtileri yaşadığınızı hissettiğiniz anda size en yakın Avicenna Hastanesi acil bölümüne başvurmanızı öneriyoruz.

Ölü Doğan Bebeğin Doğurma Seçenekleri Nelerdir?

Bebeğin 20 – 24. haftalardan sonra ölmesi durumunda, anne karnında bebek ölümünün anneyi zehirlememesi için bebeğin alınması gerekiyor. Bebek büyük oranda gelişimini tamamladığı için bebeğin çıkarılması için doğum yapılması gerekmekte. Ölü doğum doğurma seçenekleri arasında;

Normal doğum: Bebeğin anne karnında ölmesi sonrası 48 saat içerisinde normal doğum beklenebilir. Bu sırada doğumu tetiklemek amaçlı ilaç takviyeleri verilebilir ve doğum başlatılabilir. Bazen bebeğin ölümünden 2 hafta sonra doğum kendiliğinden başlar ancak  tehlikeli durumlara yol açmaması adına, doğum kontrollü şekilde başlatılabilir.

Sezeryanla doğum: Ölü doğumlarda sezaryen ile doğum önerilmek ile birlikte, normal doğum şartları sağlandığında kullanılabilir. Rahmin kesilerek yapıldığı sezaryen ameliyatıyla bebek alınarak, doğum tamamlanır.

Bebek Ölü Doğduktan Sonra Ne Olur?

Ölü doğum yapan birçok anne, anın duygusallığıyla birlikte bebeklerini görmek isterler. Bebeğinizi görmek isterseniz, buna izin verilir ve kısa bir süre de olsa bebeği görebilirsiniz. Bunun psikolojinizde nasıl izler bırakacağını düşündükten sonra, tercih sizindir.

Dilerseniz, hastaneden bebeğin el ve ayak izinin olduğu bir doğum kartı isteyerek, bunu saklayabilirsiniz.

Ölü Doğuma Neyin Sebep Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Ölü doğum nedenini bulma, bazı testler ve tıbbi öyküye bakarak mümkün olabilir. Doktorunuzla görüşüp, ölü doğum nedenini öğrenmek için bu yollara başvurabilirsiniz;

 • Kan Testleri: Annenin sahip olduğu bazı problemler bebek ölümlerinin alt nedeni olabilir. Diyabet hastalığı, preeklampsi (gebelik zehirlenmesi) veya gebelik kolestazı (gebelikte safra kesesi sorunları) gibi sorunlar olup olmadığı, kan testi kontrolleriyle anlaşılabilir.

 • Kordon Kontrolü: Bebeği anneye ve hayata bağlayan kordon bağında yaşanan sorunlar, bebeğin anne karnında kalbinin durmasına yol açabilir. Doktor ölü doğum sonrasında bunun kontrolünü sağlayarak, ölü doğum sebeplerini araştırabilir.

 • Enfeksiyon Testi: Vajinal bakteri ve enfeksiyonlar, tedavi edilmemesi durumunda rahime ulaşıp bebeğe zarar verebilir. Enfeksiyon testi uygulanarak altta yatan neden enfeksiyon kaynaklı mı çözülebilir.

 • Tiroid Kontrolü: Hamilelikte tiroid bezlerimizin çalışmalarında sorunlar yaşanabilir veya hamilelik öncesinde tiroid çalışmasında bozukluk var olabilir. Gebelik sırasında bebeği etkileyen bir durumlardan biri tiroid olabilir.

 • Otopsi: Ölü bebek doğumunda otopsi isteği, yasal nedenler yoksa ebeveyn isteğine göre gerçekleştirilebilir. Anne ve baba isteği doğrultusunda bebeğin neden öldüğü hakkında daha fazla bilgi alarak, gelecekteki hamileliğinizde bunlara dikkat edebilirsiniz.

Anne ve babanın yazılı onayı sonrasında anne karnında ölen bebeğe otopsi uygulanabilir. Bebeğinizin genetik bir problemi olup olmadığı, kan ve doku örnekleri kontrolü yapıldıktan sonra cenaze bütünlüğü sağlanarak tekrardan defin işlemleri için uygun hale getirilecektir. Cenin ölümü sonrası otopsi işlemi sayesinde sebebi öğrenerek, ölüm doğum riskini azaltmak için sonraki hamileliğinizde daha dikkatli olabilirsiniz. Ayrıca tekrardan ölü doğum yapma riskini en aza indirmek için doktorunuzdan gebelik takibi isteyebilir, düzenli ve sık kontrollere gidebilirsiniz.

Ölü Doğumdan Sonra Psikolojik Yardım

Anne ve babanın yaşadığı acı durumu 3 haftalık fetüs ölümü ve 3 aylık ölümünde değişmemektedir. Bebek beklemenin heyecanı tüm aile bireylerini derinden sarsar ve travma yaratabilir. Bu dönemde kendi kendinize kalmak yerine psikolojik destek almanız, yasınızı yaşarken daha az etkilenmenizi sağlayabilir. Doğum yaptığınız hastanenin yönlendirmesiyle bir psikologla görüşebilir, hislerinizin açıklamasını ve neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Ayrıca anne ve babalarda, yaşanan acı durum sonrasında depresyon, stres ve kaygı bozukluğu gibi ileriyi etkileyecek farklı psikolojik rahatsızlıklar bu dönemde görülebilir. Yas durumunun başka hastalıklara sebep olmaması ve endişe hissinden kurtulmak için destek almanız önerilmektedir.

Psikolojik desteğin yanı sıra, aynı durumu yaşamış kişiler, yaşayıp sonrasında tekrar sağlıklı doğum gerçekleştirmiş kişiler size iyi gelebilir. Destek gruplarına üye olarak sizin hislerinizi anlayan, daha önce aynı zorluklardan geçmiş insanlarla konuşmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayabilir. Hamilelik ve doğumla ilgili tüm merak ettiklerinizi Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzman doktorlarımıza randevu alarak, görüşebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeğin anne karnında ölümü kanama yapar mı?

Anne karnında bebek ölümü belirtileri arasında kanama bulunmaktadır. Kanamalar her zaman bebek ölümü olduğu anlamına gelmez ancak dikkate alınmalı ve sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bebek anne karnında ölürse anne zehirlenir mi?

Bebeğin anne karnında ölümü anneyi zehirleyebilir. Cenin ölümü üzerinden 1-2 hafta geçmesine rağmen doğum gerçekleşmezse, zehirlemeye ihtimal verebilir.

Ani bebek ölüm riski nasıl azaltılabilir?

Bebek ölüm risklerini azaltmak adına; sağlıksız maddelerden uzak yaşam tarzı, stresten uzak olmak önemlidir.

Ölü doğumdan sonra cenaze gerekli mi?

Bebek ölümü sonrasında cenaze, aile isteğine bağlı olarak gerçekleştirilir. Aile defin istemezse, fetüs, tıbbi atık olarak işleme alınır.

Ölü doğum sonrası sağlıklı bebeğim olabilir mi?

Evet, olabilir. Bebek kayıpları sonrasında,  fetüs ölümü altında yatan nedenleri araştırarak yeni gebeliğinizde daha dikkatli olabilirsiniz. Genetik bir nedenden dolayı kaybedilen bir çocuğunuz olduysa, tüp bebek deneyerek sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmeyi deneyebilirsiniz.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣