Anormal Uterus Kanaması

Anormal Uterus Kanaması yaşayan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ataşehir Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Doktorları anormal uterus kanaması, disfonkisyonel kanamalar ve rahim kanaması hakkında bilgiler verdi.

Anormal Uterus Kanaması Nedir

7 günden uzun süren veya günde 4 – 5 ped doluluğunu geçen ya da parçalı pıhtılı kanamanın varlığı anormal uterus kanaması nedir sorusunun yanıtıdır. Peki, anormal uterus ne demektir? Yine mentrual siklus kanamasının yani adet kanamasının, 35 günden uzun aralıklarla olması da bir anormal uterin kanama olarak karşımıza çıkar. Üreme çağındaki kadınlarda bu durum yüzde 10 – 30 sıklığındayken, perimenapozal yani menapoz öncesi dönemdeki kadınlarda yüzde 50’ye varan bir sıklıkta görülmektedir. Özellikle bu dönemde kadınlarımızın jinekolojik muayeneye gelmelerinin yüzde 70 sebebi anormal kanamalardır.

Anormal Uterus Kanamaları

Anormal uterus kanamaları nedenleri kişinin yaş aralığına göre değişkenlik gösterir. Örneğin adolesan dönemde ve üreme çağındaki kadınlarımızda hormonal düzensizlikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, servisit dediğimiz rahim ağzının etkilendiği enfeksiyon durumları ve gebelik daha sık gördüğümüz sebepler ile 25 – 35 yaş aralığına doğru ilerledikçe myomlar ve endometrial polipler gibi çoğunlukla benign yani iyi huylu tumoral oluşumlarda ve maalesef malign yani, kötü huylu tumoral oluşumlarda artan bir sıklıkla karşılaşıyoruz. Bu kitlelere bağlı kanamaların sıklığı perimenapozal dönemde ise daha da fazla artıyor. Menapoz sonrası kanamalar ise çoğunlukla atrofi gibi masum sebeplere bağlı olsa da bu dönemde özellikle sıklığı artan endometrium kanseri, ülseratif lezyonlarla gidebilen serviks yani rahim ağzı kanseri, vulva ve vagen neoplazileri de görüldüğü için kadınlarımızın her kanama da mutlaka bir jinekolojik başvuruda bulunması ve yılda bir rutin muayene kadın sağlığı açısından oldukça önemli.

Anormal Uterus Kanaması Tanısı

Anormal kanama varlığında öncelikli hedefimiz gebelik durumunu ve bir jinekolojik kanser varlığını dışlamak oluyor. Bunu için üreme çağındaki kadınlarda serum bhcg testi ile birlikte öncelikle detaylı bir jinekolojik fizik muayene ile anormal uterus kanaması tanısı koyuluyor ve kanamanın yeri tespit ediliyor. Serviks yani rahim ağzı, vagen, üriner sistem, hemoroid ya da anal fissur kaynaklı bir kanama saptanmadı ise kanamanın endometrium yani, rahimin iç tabakası kaynaklı olduğu düşünülerek ikinci adıma yani ultrasonografiye geçilmeli. Ultrasonografi yardımı ile kitle patolojileri, myomlar, endometrial polipler görülebiliyor. Endometrial kalınlığın değerlendirilmesi, overlerin yani yumurtalıkların değerlendirilmesi sağlanır. Herhangi bir endometrial patolojiden şüphelenildiğinde ise histereskopi öncelikli olarak kullanılmalıdır. Perimenapozal dönemde ve menapoz sonrası kadınlarda sıklığı giderek artan endometrial kanser ve hiperplazileri dışlamak için ise mutlaka endometrial biyopsi yapılmalıdır. Çünkü biz 2011 verileri ile biliyoruz ki halen her yıl dünya çapında ortalama 29 bin kişi endometrium kanseri tanısı almaktadır.

Disfonksiyonel Kanamalar

Vajina iç çeperini oluşturan dokuya ya da vijanaya ait birtakım yapısal anormallik yaşanmadan ortaya çıkan kanamalara disfonksiyonel kanamalar adı verilmektedir. Bölgesel ve yapısal olağan dışı durumlar ve kronik hastalıkların olmadığı belirlendikten sonra bu teşhis koyulabilir. Bu süreçte pıhtılaşma engelleyici ilaç kullanımına bağlı kanamaların da olmadığının ispatlanmış olması gerekmektedir. Disfonksiyonel kanamalar en çok, kadınlarda adet kanamalarının başlamasıyla birlikte devam eden 5 yıllık süreçte ve menopoza geçiş süreçlerinde görülmektedir. Yine de hemen hemen her yaş grubundan kadında, disfonksiyonel kanama görülebilmektedir. Disfonksiyonel kanamalar, anovulasyon adı verilen yumurtlama sürecinin yaşanmamasından kaynaklı olabilmektedir.

Disfonksiyonel Kanama Nedir

Doğan bir sebeple oluşmayan yani, anormal olan uterus kanama, disfonksiyonel kanama nedir sorusunun yanıtını oluşturmaktadır. Kadın hastalıklarında en çok karşılaşılan ve temel şikayetlerden birisi olan kanama türüdür. Tüm kadınlar hayatlarının belli dönemlerinde ara ara disfonksiyonel kanamalar yaşayabilir. Buna ani kilo değişiklikleri, stres, spor, psikolojik problemler, mutsuzluk gibi çok sayıda etken neden olabilmektedir. Normal şartlarda bir saat gibi çalışan vajinal sistem, zaman zaman bu tarz sektelere uğrayabilir. Disfonksiyonel kanamalar genel manada hiçbir zaman normal kabul edilmez ve elbette araştırılması gerekmektedir. Kadın üreme sistemindeki hemen hemen tüm hastalıkların genel belirtisi düzensiz adet kanamalarıdır. Adet kanamasının az ve uzun sürmesi gibi belirtiler buna örnek olarak gösterilebilir. Yine de, adet kanamalarındaki anormalliklerin hepsi, bir kisti, myomu veya en büyük hastalık olan kanseri ortaya koymaz. Kanamanın altında yatan bir patoloji olmasa da, adetin düzensiz olması anormal disfonksiyonel uterin kanama adını almaktadır. Düzensiz adet düzensiz yumurtlama ile oluşmaktadır.

Disfonksiyonel Kanama Nedenleri

Disfonksiyonel kanamalar, doğal bir sebep olmadan oluşurlar. Disfonksiyonel kanamalar, ovulatuar ve anovulatuar olarak iki grupta disfonksiyonel kanama nedenleri olarak incelenir. Ovulatuar disfonksiyonel kanamaların sebepleri hormonlar ve vajinanın bölgesel sebepleridir. Bu durum kanamaların yüzde 10’luk bölümünü kapsamaktadır. Anovulatuar disfonksiyonel kanamaların sebepleri ise, polistik over sendromu, obezite, hormonlar ve insülin direnci gibi sebeplere bağlıdır ki bu durum yüzde 90’ı oluşturur. Uterin kanama, normal şartlarda 2 ile 6 gün arasında yaşanır. Bu normal kanama 21 ile 35 günlük periyotlarla yaşanır. Bu süreçte 20 ile 60 mililitre arasında bir kanam görülmektedir. Disfonksiyonel uterus kanamaları ise, 7 günü aşan şekilde yaşanmaktadır. Bu süreçte 80 mililitreden fazla kan görülür ve 21 günden az ya da 35 günden fazla olarak yaşanır. Disfonksiyonel uterin kanama yaşayan her kadın mutlaka bir doktora görünmelidir.

Adet Kanaması

Adet kanaması, kadın üreme sisteminin en temel süreçlerinden birisidir. Yumurtalıkların hormonlar tarafından düzenlenmesi olarak tanımlanabilir. Kadınların genel olarak sordukları bazı sorular vardır. Vajinal kanama nasıl durdurulur, adetten 10 gün sonra kanama neden olur, ara kanamalar ne zaman tehlikelidir, ara kanama nasıl kesilir, adet döneminde lekelenme şeklinde kanama neden olur, ara kanama kaç gün sürer, damla damla adet kanaması nedir ve kesilmeyen adet kanaması niye olur gibi sorular oldukça sık sorulan sorulardır. Öncelikle özellikle genç kadınların normal kanamalara alışmaları ve normal olduklarını kabullenmeleri gerekmektedir. Adet kanamaları asla rahim kanseri belirtileri arasında görülmemelidir. Fakat, anormal bir adet kanaması yaşayan her kadın mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelidir.

Rahim Kanaması

Anormal rahim kanaması ve bir diğer adıyla anormal vajinal kanama, eğer bir doğal neden varsa tedavi edilmelidir. Miyom, polip, kist veya kitlelerin tespit edildiği durumlarda cerrahi müdahalede bulunulabilir. Enfeksiyon gibi durumlarda doktor antibiyotik tedavisi uygulayabilir ya da eğer hormonsal bir problem var ise, yine bu duruma yönelik ilaç tedavisi uygulanabilir. Anormal rahim kanaması gibi durumlarda genellikle operatif girişimlere gerek duyulmamaktadır. Sıklıkla uygulanacak olan bir ilaç tedavisi ya da yaşam tarzındaki değişiklik ile problemin önüne geçilebilmektedir. Kadın üreme döneminde ise, doğum kontrol hapı, demir preparatları ve progesteronlar kullanılabilmektedir. Menopoz dönemindeki hastalarda biyopsi yapılır ve sonuç alınır. Sonucun normal olduğu durumlarda yine doğum kontrol hapı, progesteron, hormonlu spiral ve GnRH analogları gibi tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Menopoz dönemindeki hastaların tedaviside endometrial ablasyon ve rahim alma yani histerektomi tedavi yöntemleri de seçenekler arasında yer almaktadır. Kadınların büyük bir bölümünde, ağrı kesici hapların yüzde 50 gibi bir oranda anormal rahim kanaması problemini durdurduğu ortaya koyulmuştur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Anormal uterus kanama nedir?

Mentrual siklus kanamasının yani adet kanamasının, 35 günden uzun aralıklarla olması veya anormal derecede yoğun olması uterin kanama olarak karşımıza çıkar.

Anormal uterus kanamaları neden olur?

Adet kanamasındaki fazlalıklara; hormonal düzensizlikler, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, servisit dediğimiz rahim ağzının etkilendiği enfeksiyon durumları neden olabilmektedir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Dış Gebelik Tanısı İçin Ultrason İşlemi

Dış Gebelik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Dış gebelik yada diğer adıyla ektopik gebelik, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesi gerekirken genellikle fallop tüplerinde( yumurtalıkları ve rahmi birbirine bağlayan bir yapı), nadiren de

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Lazerle Saç Tedavisi: Saç Lazeri

Saç lazeri genellikle saç dökülmesi tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Lazer ışığı kullanılarak saç dökülmesini azaltmaya veya saç büyümesini sağlamak amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Lazerle

Lazerle Vajina Daraltma

Lazerle Vajina Daraltma Kalıcı Mı?

Lazerle Vajina daraltma işlemi diğer adıyla vajina yenileme işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem Vajinanın çeşitli nedenlerden dolayı genişlemesi sonucunda uygulanan bir işlemdir. Vajinanın eski

Kemik Yoğunluğu

Kemik Yoğunluğu Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Kemik yapısının içerdiği fosfor, kalsiyum gibi minerallerin yoğunluğunun ölçülmesine kemik yoğunluğu ölçümü denir. Bu ölçüme kemik tarama veya kemik dansitometri denilmektedir. Tanı sonrasında uygulanan tedavinin

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣