Histeroskopi tanısı

Histeroskopi Nedir?

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzman Doktorları, kadın hastalıklarının önemli tanı yöntemlerinden birisi olan histeroskopi hakkında tüm detayları paylaştı. Ataşehir Avicenna Hastanesi histeroskopi açısından teknolojinin son imkanlarından faydalanarak kadın sağlığına hizmet ediyor.

Histeroskopi Nedir?

Bu yöntem, rahimin iç duvar problemlerini değerlendirmek amacıyla pek çok konuda bizim için altın standart olan bir tanı yöntemidir. Ancak kullanımın artışı ile birlikte hem cihazların hem de tekniğin geliştirilmesi sonucu bizler bu yöntemi artık, pek çok alanda tanı dışında eş zamanlı bir tedavi yöntemi, endoskopik bir cerrahi yöntem olarak kullanıyoruz. Bu yöntem bir optik endoskoptur, çoğunlukla anestezi eşliğinde rahim ağzı yani servisten girilerek çeşitli sıvıların da yardımı ile rahim içi kaviteyi çıplak göz ile görür gibi görüntüleyebilmemizi ve görebilmemizi sağlamaktadır. Tüm bunlar histeroskopi nedir sorusunun yanıtını oluşturur.

Histeroskopi Ne Zaman Yapılır?

Hastalarımızın merak ettiği bir diğer konu bu operasyonun hangi durumlarda yapıldığıdır. Peki, histeroskopi ne zaman yapılır? Rahim içinde yerleşmiş myomlar – submukz myomlar diyoruz, ya da polipleri görebiliyor eş zamanlı koter yardımı ile bunları çırabiliyoruz yani tek seansta hem tanı koymuş hem de tedavisini gerçekleştirmiş oluyoruz. Yine endometrium kanseri için şüpheli alanları tespit edebiliyoruz. Yalnızca anormal kanamalar için değil infertilitede yani çocuk isteği olan çiftlerimizde de histeroskopiden oldukça fazla faydalanabiliyoruz. Hem rahim içi kaviteyi net değerlendirebilmek için; çünkü embriyonun yerleştiği alan da bu alan ve bu alanda herhangi bir polip ya da myomun varlığı anormal kanma dışında embriyonun buraya tutunabilmesi için de bir engel, hem de eğer varsa rahim içi yapışıklıkları açmak ve yine gebelik için uygun bir zemin hazırlayabilmek adına bizim için oldukça değerli bir yöntem.

Histeroskopi Ameliyatı

Aynı zamanda bir diğer avantajı endoskopik bir cerrahi yöntem oluşu. Yani her ne kadar yer yer histeroskopi ameliyatı dense de, kişide herhangi bir kesi dikiş ya da yara izi oluşmuyor ve hastamız, histeroskopi sonrası aynı gün hastaneden taburcu olabiliyor. Histeroskopi yaptıranlar bu açıdan oldukça rahat ediyorlar. Tüm bu açılardan bakınca dediğimiz gibi histeroskopi polip ve myom gibi pek çok durumda bizim için altın standart bir yöntem. Histeroskopi ile polip ameliyatı geçiren bir hastanın, histeroskopi sonrası adet sorunları ya da histeroskopi sonrası kanama problemleri geçirmesi sonucunda doktoruna başvurması gerekmektedir.

Operatif Histeroskopi Nedir?

Bu yöntem kendi içerisinde tanısal ve operatif olarak ikiye ayrılmaktadır. Peki operatif histeroskopi nedir? Operatif, işin cerrahi kısmıdır ve tedavi amacıyla yapılır. Histeroskopi ile polip aldıranlar genellikle bu yöntemden faydalanmış olurlar. Histeroskopi sonrası ağır kaldırmak bu süreçte tehlikeli olabilmektedir ve bu konuda dikkatli olunmasında fayda vardır. 2 kez histeroskopi geçiren hastalar bu konularda çok daha tecrübeli olurlar ve iyileşme sürecini çok daha rahat atlatırlar. Histeroskopi fiyatları nelerdir ve histeroskopi bakirelere yapılır mı gibi soruların yanıtları için Ataşehir Avicenna Hastanesi’nin hizmetinden faydalanılabilmektedir.

Histeroskopi Tüp Bebek Şansını Artırır Mı?

Tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olabilmek için rahim bölgesinin embriyoyu kabullenmesini sağlamak büyük önem taşır. Bu noktada rahim bölgesinde olabilecek bir darlık, septum ya da polip, miyom gibi varlıklar embriyonun rahim bölgesinde yer edinmesine engel olabilir. Yani, histeroskopi tüp bebek şansını artırır mı? diye soracak olursak, yanıtımız evet olur. Bu yöntem ile bölge temizlenir, tedavi edilir ve embriyo için çok daha büyük şans sağlanır. Doktorlar gerekli gördükleri durumlarda bu tanı ve tedavi yöntemini uygulayarak, tüp bebek şansını artırırlar.

Nasıl Yapılır?

Peki bu yöntem nasıl yapılır? Bu yöntemle tanı ve tedavi sürecinde vajene spekulum koyulur. 3 ile 5 milimetre kalınlığında değişkenlik gösterek histeroskop, rahim ağzı denilen bölgeden rahim içerisine doğru sokulur. CO2 gazı ya da farklı sıvı türleri ile rahim içerisi şişirilerek daha rahat bir görüntü elde edilebilir. Histeroskop aleti ile yakalanan görüntüler ekranlara gönderilir ve buradan cerrahi işlem izlenebilir ve tedavi bu ekranlar üzerinden yürütülür. Anormal rahim kanamaları, rutine bağlayan düşükler, polip ve miyom gibi rahim içinde oluşan sorunlar ve enfeksiyonların teşhisi yapılabilmektedir. Öte yandan gebe kalamayan annelerin büyük bir bölümünde görülen rahim içi septumları yani perdeleri, bu yöntem ile oldukça basit şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu basit tedavinin ardından gebelik şansı büyük oranda artmaktadır.

Güvenli Bir Yöntem mi?

Hastaların merak ettiği bir diğer önemli soru da, güvenli bir yöntem mi? sorusudur. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, içerisinde risk bulundurmayan hiçbir cerrahi yöntem yoktur. Bu yöntemde ise yine belli başlı riskler bulunsa da, bunların ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür. Bunu örneklendirmek gerekir ise, yapılan 100 işlemin sadece 1 veya 2’sinde komplikasyonlara rastlanmaktadır. Ortaya çıkan komplikasyonlardan en çok görüleni, histeroskop denilen alet ile rahmin delinmesi durumudur. Böyle bir sorunun ortaya çıkma ihtimali oldukça düşük olsa da, yaşanması durumunda herhangi bir cerrahi tedavi yöntemine gerek yoktur ve rahim kendi kendisine zamanla iyileşecektir. Rahim boşluğunun şişmesi için kullanılan sıvılar da, zaman zaman sorunlara neden olabilmektedir. Pulmoner ödem, kan pıhtılaşma problemleri, solunumda zorlanma, vücutta ısı düşmesi ve alerjik reaksiyonlar, bu sorunlara örnek olarak gösterilebilmektedir.

Operasyon Sonrası

Operasyon sonrası hastalarda, birkaç gün devam edebilecek kramplar görülebilmektedir. Yine az miktarlarda kanlı akıntılar da yaşanabilir. Bu süreçte birkaç gün boyunca dikkatli olmak yeterli olacaktır. Kanamaların durduğunun görülmesiyle ve hastanın kendisini daha iyi hissetmesi ile fiziksel etkinliklere ve cinsel yaşama geri dönüş yapılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Histeroskopi ne demek?

Rahim ağzı ve vajinadan histeroskop adındaki optik bir cihaza rahim içinin detaylı şekilde gözlemlenmesine denir.

Histeroskopi riskleri nelerdir?

Nadir olarak görülse de, anesteziye bağlı komplikasyonlar, rahimde delinme, aşırı kanama, rahim içi enfeksiyon ve rahim ağzında yaralanma gibi riskler meydana gelebilir.

Histeroskopi işlemi ne kadar sürer?

Alerjik olmayan sıvı kullanılır ve bu yüzden işlem esnasında ıslaklık hissedilir. Genellikle 15 dakika süren bu işlemin sonrasında hafif lekelenme ve kasıklarda kramp olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Doktorları

Leave a Reply

Your email address will not be published.