Düzensiz yumurtlama bozukluğu yaşayan kadın adet takvimi tutuyor

Düzensiz Yumurtlama: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Düzensiz yumurtlama, kadınların adet döngüsünde meydana gelen ve tüm endokrin sistemini etkileyen önemli bir sorundur. Yumurtlama bozuklukları başta olmak üzere yol açtığı birçok diğer problem sebebiyle, kadınların doğurganlıklarını etkilemeden tedavi edilmelidir. Kadınlarda düzensiz yumurtlama tedavisi, tanısı ve belirtileri hakkındaki detaylar yazı içeriğimizde sizlerle…

Düzensiz Yumurtlama Nedir?

Düzensiz yumurtlama, kadınlarda bir adet döneminin, diğer adet dönemiyle arasındaki farkın sürekli değişmesi ve belirsiz yumurtlama zamanı olarak adlandırılabilir. Normal yumurta salınımı, 28 gün olan bir adet döngüsünün 14. gününe yaşanmaktadır. Böylelikle bir sonraki adet günü ile diğeri arasında düzenli ve kontrol edilebilir bir zaman olmaktadır. Ancak düzensiz yumurta salınımı nedeniyle iki adet arasındaki zaman farkı 21 günden az veya 35 günden fazla olması durumu düzensiz yumurtlama belirtileri arasında sayılmaktadır.

Düzensiz Yumurtlama Belirtileri

Kadınlarda adet düzensizliğini etkileyen yumurtlama belirtileri, hormonlara bağlı olarak farklı semptomlar gösterebilir. Bunlar arasında;

 • Regli düzensizlikleri: İki adet döngüsü arasında sürekli değişen gün sayısı, bazen de eksik adet (mens) görme durumu yaşanmasıdır.
 • Az veya çok ağır kanama: Yumurtlama bozukluğu belirtileri arasında adet dönemindeki kan miktarından anlaşılabilir. Kadınlarda adet döneminde kanın çok az veya normalden fazla gelmesi, reglin 3 günden kısa veya 7 günden çok sürmesi düzensiz yumurtlama belirtilerinden biridir.
 • Ruh hali değişiklikleri: Vücudumuzda olması gerektiği gibi çalışmayan hormonlar nedeniyle stres, kaygı bozukluğu, gerginlik ve sinirlilik hali görülebilir.
 • Servikal mukusta azalma: Adet düzensizliği belirtileri arasında vajinal salgılardaki artış önemli bir faktördür. Beyaz, berrak ve kokusuz olması gereken vajinal sıvı yumurta akı şeklinde geliyorsa, yumurtluyor veya yumurtlama (ovulasyon) dönemi başlamak üzeredir. Adet dönemlerinizde mukusta artışı ne zaman olursa, yumurtlamanın o zaman başladığını anlayabilirsiniz.

Düzensiz Yumurtlamaya Ne Sebep Olur?

Düzensiz yumurtlama nedenleri arasında, hastalığın altında yatan diğer nedenler araştırılmalıdır. Adet düzensizliğine sebep olabilecek sorunlar arasında;

Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Kadınlarda kısırlık araştırmalarında karşılaşılan en yaygın neden polikistik over sendromu olmaktadır. Birçok kadının muzdarip olduğu polikistik over sendromu belirtileri arasında;

 • Düzensiz, eksik adet dönemleri
 • Vücutta erkek tipi kıllanmalar
 • Yüzde akneler ve sakal benzeri yoğun tüylenme
 • Yumurtalıkta görülen kistler

bahsettiğimiz belirtiler polikistik over belirtileri arasında yer almaktadır. Tedavi edilmeyen Polikistik Over Sendromu, yumurtlama bozuklukları sonrasında kadınlarda kısırlığa varan sonuçlar doğurabilir. Polikistik yumurtlama bozukluğu nedeniyle adet döneminde gecikme yaşıyorsanız, tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu unutmamalısınız.

Hipotiroidizm

Tiroid hormonunun gerektiğinden az veya fazla üretilmesi durumlarında tiroid bozuklukları meydana gelmektedir. Vücudun yeterince tiroid hormonu üretmemesi durumunda meydana gelen hipotiroidizm, yumurtlamayı engelleyip, geç yumurtlamaya sebep olabilir. Tedavi edilmemesi durumunda doğurganlığı etkileyecek kadar ileri sonuçlar doğurabilir. Tedavi edilmeyen tiroid hastalıkları, hamilelik döneminde tiroid sorunlarına da yol açabilmektedir.

Hipotalamik Amenore (Adet Görememe)

Hipotalamik amenore, kadınlarda yumurtalıklara olması gereken hormon uyarıları göndermek için ihtiyaç duyduğu besin ve yağa sahip değillerdir. Gerekli hormonun alınamaması sebebiyle yumurtalık üretimi gerçekleşmemektedir.

Aşırı stres, çok yüksek veya normalden düşük vücut ağırlığı, aşırı kilo alımı yada aşırı kilo kaybı hipotalamik amenore oluşmasına sebep olan faktörler arasında yer alabilir. Adet görememe rahatsızlığı; profesyonel spor yapan kişilerde, dansçılarda ve anoreksiya hastalığına sahip kadınlarda daha yaygın görülmektedir.

Fazla Stres

Duygusal şiddetin artması durumunda, fiziksel olarak etkiler açıkça görülebilir. Fazla stres, travmatik kayıplar ve ani şok gibi durumlarda adet döngüsü bozulabilir, gecikmeler ve bazen döngü atlama durumu görülebilir.

Emzirme Dönemi

Emzirme döneminde, anne vücudu yumurtlamayı durdurur. Yumurtlamanın bu dönemde durması sebebiyle adet de görülmemektedir. Emzirme döneminde yumurtlama olmadığı için bu durum birçok kadın tarafından doğum kontrolü olarak kullanılmaktadır. Ancak birçok kadının emzirme dönemindeki 6 ay içerisinde istemeden tekrar hamile kaldıkları için bu dönemde de dikkatli olmakta fayda var.

İlaçlar

Kullanılan bazı ilaçların etken maddeleri, vücuttaki yumurtlamayı engelleyip adet (mens) görememe veya geç yumurtlamaya sebep olabilir. Bu durumun düzeltilmesi için doktorunuza kullandığınız ilacı bildirip, alternatif bir ilaç tedavisi görmeyi deneyebilirsiniz.

Yumurtlama Bozuklukları Tanısı

Adet döngüsünde bozukluklar olduğunu düşünüyorsanız ve yukarıda bahsettiğimiz düzensiz yumurtlama (ovulasyon) belirtileriniz varsa tedavi için bir uzmandan yardım almanız doğru olacaktır.

Doktorunuzla yapacağınız görüşmede, tanı koyabilmek için fiziksel muayene ve ultrason görüntülemesi yapmak isteyebilir. Ultrason görüntüleme ile her iki yumurtalığın da kontrol edildiğinde, yumurtalık boyutları, kist görüntülemesi ve rahim içi görüntülemeleri sağlanacaktır. Adet dönemlerinizi etkileyecek herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edildikten sonra, tiroid kontrolü için laboratuvar testleri eklenerek tüm tetkikler yapılacaktır.

Sonuçlar geldiğinde, doktorunuz tarafından altında yumurtlama dengesizliği sebebi tespit edilip, buna uygun bir tedavi yöntemi sunacaktır. Hastalığın altında yatan sebep ortaya çıktığında, tedavi edilerek doğurganlığı etkilemeden önüne geçilmesi önemlidir. Bu nedenle düzensiz, geç, ağrılı veya kanama bozuklukları olan adet dönemlerinizi vakit kaybetmeden Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarıyla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Düzensiz Yumurtlama Doğurganlığı Nasıl Etkiler?

Düzensiz yumurtlama normal döngüdeki bireylere göre hamile kalmayı biraz zorlaştırmaktadır. Hamileliği zorlaştırması, hamile kalamayacağınız anlamına gelmiyor. Yumurta salınımı sonrasında 12-24 saat arasında döllenme olması durumunda hamilelik gerçekleşebilir. Döngünün düzensiz olması yumurtlama zamanının tahminin zorlaştırmaktadır. Ancak, kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla görüşerek düzensiz adet yumurtlama günü hesaplama işlemi sayesinde yumurtlama günlerinizi öğrenebilirsiniz.

Düzensiz adet görenler yumurtlama günlerini, belirtileri takip ederek tahmine edebilir veya bir uzmandan yardım alabilir. Bu durumlarda yumurtlama tarihlerinde cinsel birliktelik gerçekleştirerek hamile kalma şanslarını arttırabilirler. Eğer ki yumurtlama bozuklukları hamile kalmanızı etkiliyorsa, doktorunuz tarafından yumurtlamasını uyaracak ilaç takviyeleri alarak, altında yatan durumu tedavi etmek için ilaç tedavisine başlayabilirsiniz.

Yumurtlama Bozuklukları Tedavi Yöntemleri

Yumurtlama düzensizliği, adet döngüsündeki değişikler ve sonu kısırlığa kadar ilerleyen sorunların çözümü için erken tedavi oldukça önemlidir. Tedavi yöntemleri, geç yumurtlama altında yatan nedene göre değişiklik gösterebilir. Yumurtlama azlığı bir hastalığa bağlı ise hastalığı tedavi etmeye yönelik ilaç tedavisi yada direkt yumurtlamayı artırıcı işlemler yapılabilir. Yumurtlama bozukluğu tedavileri arasında;

 • Doğurganlık ilaçları: Yumurtaların düzensiz ve geç salgılanmasının önüne geçmek adına, oral veya enjekte edilerek alınan ilaçlar sayesinde yumurtlama oranı arttırılabilir.
 • Tiroid tedavisi: Yumurtlama bozukluklarına sebep olan önemli faktörlerden biri de tiroidlerdeki çalışma bozuklukları olabilir. Kan testinde yapılan kontroller sayesinde tespit edilebilen tiroid bozuklukları, az veya çok çalışmasına göre ayarlanacak ilaçlarla kontrol altında tutulabilmektedir. Tiroid hormonu oranları sağlıklı referans aralıklarında çalışmaya devam ettiği sürece, yumurtalık üretimi üzerindeki olumsuz etkisi ortadan kalkacaktır.
 • Yaşam tarzı değişikliği: Yumurtalık salınımını engelleyen önemli faktörler arasında, fazla kilo, sigara kullanımı ve aşırı stres gibi yaşamsal faktörler de bulunmaktadır. Fiziksel ve ruhsal sağlığımızın olması gerektiği şekilde olması, yumurtalık salgılanmasına katkı sağlayacak ve daha kaliteli yumurtalık üretimi mümkün olacaktır.

Yumurtalık hastalıkları, adet görememe veya düzensiz adet görme gibi yaygı birçok kadın hatalığı bulunuyor. Tedavi edilebilir hastalıklarda başarı sağlayabilmek için erken teşhisin önemli olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. Yukarıda açıklanan belirtileri yaşıyorsanız, Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarımıza randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yumurtlamadan adet görmek mümkün mü?

Bireyler yumurtlamadığı dönemlerde adet görebilir. Ancak bu adet diğerlerinden farklı olarak daha az kanama ve süre olarak daha kısa sürede gerçekleşecektir. Normal adet kanamasından farklı olarak bir kanama görülebilir.

Yumurtlama bozukluğu olup hamile kalmak mümkün mü?

Yumurtlama bozukluğu olan kişilerde, düzenli adet gören bireylere göre hamile kalmak daha zordur ancak imkansız değildir. Hamilelik için 6 ay ila 1 sene arasında korunmasız ilişki denenmesi, olmuyorsa bir uzmanla görüşmesi önerilir. Uzman yardımıyla birlikte düzensiz ve geç yumurtlama için tedavi işlemi başlatılıp, tekrar bebek sahibi olmaya çalışılabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzman Doktorlarımız

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.