Antidepresan Ne İşe Yarar?

Antidepresan Ne İşe Yarar? - depresyonda olan yere oturmuş bir kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Antidepresan, mutsuzluk, bitkinlik, huzursuzluk, endişe sorunlarını çözmek üzere kullanılan bir ilaç türüdür. Genellikle depresyon tedavisinde tercih edilmektedir. Doktor kontrolünde uygun dozda kullanılmalıdır çünkü bir takım yan etkileri bulunmaktadır.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Antidepresan hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Antidepresan Nedir/ Ne İşe Yarar?

Yaygın olarak, duygudurum bozuklukları, majör depresif bozukluk ve anksiyete bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıkların tedavisinde antidepresanlar kullanılmaktadır. Bununla beraber bu ilaçlar korku, kaygı, endişe, mutsuzluk, tükenmişlik hissi gibi sorunları azaltmakta ve ortadan kaldırmaktadır. Diğer yandan kişiyi sağlıklı ruh haline geri döndürmektedir.

Beyin sinir hücreleri arasında iletişimi sağlayan nörotransmitter isminde bir madde bulunmaktadır. Antidepresanlar, nörotransmitter isimli maddenin bozulmuş dengesini değiştirir ve depresyon durumunu ortadan kaldırır. Nörotransmitter seviyesi arttıkça depresyon iyileşmektedir. Bu ilaç özellikle orta ve şiddetli depresyon şikayeti olan hastalarda çok etkili ve rahatlatıcı bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Antidepresan doktor kontrolünde kullanılmalıdır çünkü bilinçsiz kullanımı ciddi sorunlara yol açmaktadır. Diğer yandan bu ilaçlar bir anda bırakılmamalı, doktor kontrolünde doz düşüklüğüne gidilerek yavaş yavaş bırakılmalıdır.

Türleri Nelerdir?

Birçok farklı türü bulunmaktadır. Öncelikli olarak yeni nesil ve eski nesil olarak iki gruba ayrılırlar. Özellikle yeni nesil antidepresanlarda daha az yan etki görülmektedir. Antidepresan türleri; SSRI, SNRI, MAOI, Trisiklik antidepresanlar, Serotonin antagonist ve gerialım inhibitörleri ve diğer antidepresanlar şeklindedir.

Antidepresan Yan etkileri

  • Ağız kuruluğu

  • Kilo alımı

  • Baş ağrısı ve baş dönmesi

  • Duygusal körelme

  • İntihar düşüncesi

  • Cinsel işlevsel bozukluklar

Nasıl Alınır /Kullanılır ?

Genellikle tablet formunda ve doktorun belirlediği doza bağlı olarak  günlük kullanılmaktadır. Doz zamanla artıp ve sonradan tekrar azalabilmektedir. Bu ilaçları kullanılırken alkol tüketilmesi tavsiye edilmez. İlaç etkisini 1-2 ay içerisinde göstermektedir fakat ilacın etkisinin göstermesi için dozların aksatmadan alınması şarttır. Tedavi maksimum bir yılda tamamlanmaktadır.

İlaçlar bazen işe yaramayabilir. 2-3 hafta kadar ilaç kullandığınız halde herhangi bir faydasını görmediyseniz bu durum, ilacın etki etmediği anlamına gelmektedir. Dolayısıyla bu durumda doktorunuz ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Antidepresan İlacı Nasıl Bırakılır?

Antidepresan ilaçlarını bir anda bırakmak zararlıdır. İlacın bir anda bırakılması, antidepresan yoksunluk sendromunu ortaya çıkarmaktadır. Bu sendrom da, uyku düzensizlikleri, huzursuzluk, sinirli ruh hali, endişe, kara karışıklığı, kararsızlık, düzensiz terlemeler gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu sebeple ilaçların doktor kontrolünde bırakılması tavsiye edilmektedir. 4-6 hafta aralığında yavaş yavaş azaltılarak bırakılabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular 

Depresyon ilaçları?

Antidepresan ilaçları olarak bilinmektedir. SSRI, SNRI, MAOI, Trisiklik antidepresanlar, Serotonin antagonist ve gerialım inhibitörleri ve diğer antidepresanlar olarak çeşitleri bulunmaktadır.

Antidepresan ne zaman etki eder?

Genellikle 1-2 ay içerisinde ilaç etkisini göstererek psikolojik sorunları azaltmaktadır.

Antidepresanı kim yazar?

Antidepresan ilaçlarını Psikiyatri bölümü doktorları yazmaktadır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣