Apandisit Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Apandisit Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Apandisit belirtileri ile hastaneye giden bir hastaya ilk olarak el ile muayene yapılır. El ile muayenede doktor, sırt üstü sedyeye uzanmış hastanın ağrıyan bölgesini göstermesini ister. Eğer ağrıyan yer sağ alt karın bölgesi ise doktor, el ile bu bölgeye basınç uygular ve geri çeker. Konuyla ilgili olarak Apandisit Nedir, Nerededir ve Neden Olur? yazımızı okuyabilirsiniz. Bu işlemde hastada ciddi bir ağrı oluşuyor ise, büyük oranda apandisit ile karşı karşıya kalınmış demektir. Bunun sonucunda doktor, teşhisi garanti hale getirmek ve diğer potansiyel hastalık ihtimallerini ortadan kaldırabilmek için bir veya birden fazla test isteyebilir. Testlerin pozitif çıkmasıyla birlikte hasta acilen ameliyata alınır. Bu yazımızda, apendektomi ve apandisit ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz.

Apandisit Ağrısı Tedavisi

Apandisit ağrısı tedavisi, genellikle cerrahi operasyon ile iltihaplanmış kör bağırsağın alınması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Ameliyat açık olarak gerçekleştirilecek ise, 5 santimetre ile 10 santimetre arasında değişiklik gösteren kesiler açılarak yapılır. Eğer laporoskopik yani, kapalı yöntem kullanılacak ise, çok daha küçük ve az sayıda kesiler yardımıyla ameliyat gerçekleştirilir. Cerrahlar her iki yöntemle de, iltihaplanan apendiks isimli organı çıkartırlar. Kapalı yöntemle yapılan operasyonlarda, açılan minik kesilerden karın boşluğuna kamera sokulur. Bu yöntem ile iltihaplanan organ çıkartılır. Kapalı yöntemle gerçekleştirilen apandisit ameliyatı sonrası iyileşme süresi çok daha azdır. Apandisit ameliyatı sonrası ağrı nedenleri arasında ilk sırada, açık şekilde yapılan ameliyatlar bulunmaktadır.

Apandisit Patlaması Belirtileri

Apandisit patlaması belirtileri arasında ilk sırada ağrı bulunmaktadır. Diğer belirtiler ise kendisini şu şekilde gösterir:

  • Karnın sağ alt bölgesinde ağrı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • İştahsızlık
  • Kabızlık
  • İshal
  • Şişkinlik

Patlayan Apandisit Ameliyatı

Laporoskopik (Kapalı) yöntem genellikle sık tercih edilen bir yöntem olsa da, apandisit patladıktan sonra ameliyat açık olarak yapılmaktadır. Bunun nedeni, patlamanın ardından bakterilerin karın boşluğuna yayılmasıdır. Cerrah böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığı zaman, açık ameliyat yaparak karın boşluğunu temizlemek zorunda kalır.

Apendektomi

Apandisit ameliyatı tıp dilinde apendektomi olarak kullanılmaktadır. Peki, apandisit ameliyatı kaç saat sürer? Apendektomi oldukça kolay bir ameliyattır. Yaklaşık olarak 40 dakika kadar sürmektedir. Apendektomi sonrası hastalarda küçük ağrılar yaşanabilir. Hastanın ayağa kalkma süresi, açık ya da kapalı ameliyata göre değişiklik göstermektedir. Apandisit ameliyatı sonrası beslenme sistemine de dikkat ederek ve doktorların önerileri ışığında ilerleyerek, kısa süre içerisinde iyileşmek mümkündür.

Yorum ekleyin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.