Küf mantarı

Küf Mantarı Nedir? | Özellikleri | Alerjisi

Küf mantarı, uzun süre bekleyen yiyeceklerde ve rutubetli ortamlarda oluşurlar. Küflenmiş yiyecekler, bozulmuş olarak kabul edilmektedirler. Yiyecek artıklarını ve atıkları çürütmelerinden dolayı “Doğa dostu” kabul edilmektedirler. Küf mantarları, insanlarda hayat kaybettirici hastalıklara neden olabilmektedir. Toplumca sık yapılan hatalardan birisi, küflenmiş ekmekleri yemektir. Bu mantar, penisilinin icat edilmesi sürecinde de kullanılmıştır.

Küf Mantarı Nedir?

Genellikle nemli yerlerde oluşabileceği gibi, son tüketim tarihi geçmiş yiyeceklerde ve içeceklerde de görülebilmektedir. İnsanlarda alerjiye neden olduğu bilinmektedir. Yiyeceklerin üzerinde çıkan mantar ile rutubet sonucu duvarların üzerinde çıkan mantarlar farklı özelliklere sahiplerdir ve karıştırılmamaları gerekmektedir.

Küf Mantarı Özellikleri

Bu mantar türü, havada sporlar aracılığıyla yayılarak üremektedir. Nemli ve karanlığın hakim olduğu ortamlarda çok daha hızlı ürerler. Doğada hemen hemen her şeyde bulunabilirler. Dondurulan gıdalarda küflenme görülmemektedir. Bu yüzden yiyecekleri buzdolabında saklayabiliriz. Buz dolabında saklanmayan yiyeceklerde, (Örneğin ekmeklerde) tüketim süresi geçtikten sonra küflenme görülmektedir. Küf mantarı yiyeceklerde oluşabildiği gibi, ıslak kalan ve kuruma imkanı bulunmayan havluların üzerinde, kurutulmadan katlanıp kaldırılan kıyafetlerde, ıslak bırakılan halı altlarında ve uzun süre dökülmeyen çöp kovalarında görülebilmektedir.

Yiyeceklerde görülen küf mantarları, yiyeceklerin tüketim ömürlerinin dolduğunu göstermektedir. Bunun için buzdolabı kullanılabilir ve yiyecekler dondurulabilir. Dondurulmuş gıdalarda küflenme görülmemektedir. Bu mantar aşırı sıcak ve aşırı soğuk ortamlarda üreyememektedir. Küf mantarları havada gezinen sporlar aracılığıyla üredikleri için, yiyecek artıklarının atıldığı çöp kovalarının sık sık değiştirilmesinde fayda vardır. Küf mantarının insan sağlığına zararı olduğu bilinmektedir.

Küflenmiş Ekmek

Küf mantarlarının gıda ya da solunum yoluyla vücuda girmesi, çeşitli küf mantarı hastalığı türlerinin oluşmasına neden olabilmektedir. Bu hastalıklar kısa süreli olabileceği gibi, uzun vadede görülebilecek hastalıklar da olabilmektedir. Toplumda sıkça yapılan yanlışlardan birisi, ekmeğin küflenen kısmını koparıp atıp, kalan kısımlarını yemektir. Ekmeğin bir kısmında küf oluşmuş olması, aslında bütün ekmeğin küfe teslim olmuş olması anlamını taşımaktadır. Yani, ekmek üzerinde bir parça görünen küf, küf mantarının son halidir. Küf, ekmeğin derinliklerine doğru adeta kılcal damarlar gibi yayılmıştır ve son olarak ekmeğin üst kısmında yeşilimsi bir öbek oluşturmuştur. Küflenmiş ekmek ya da başka bir yiyeceği tüketmek, insanları zehirleyebilmekte ve hatta ölüme sürükleyebilmektedir. Yiyeceklerin küflü kısımları ve temiz kısımları diye bir ayrım yoktur. Bir yerde küf çıkmış ise, bütün yiyecek küflenmiş demektir.

Küf Mantarı Alerjisi

Eğer üremeye çalışan bir mantarın sporu insan bedenine solunum yolu ile girerse, kişide küf mantarı alerjisi oluşabilmektedir. Bu alerji ciltte lekelenmelere, yanmalara ve kaşıntılara neden olabildiği gibi, burun tıkanmasına, nefes darlığına, hapşırmaya ve gözlerin sulanmasına da sebebiyet verebilir. Alerji şikayetinde bulunan hastaların, uzman bir hekim tarafından muayene edilmesi gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Küf mantarları hangi hastalıklara yol açar?

Öksürük, hırıltılı solunum, nefes darlığı, astım, alerjik rinit, konjonktivite ve atopik dermatit gibi hastalıklara neden olur.

Küf vücuda zarar verir mi?

Küfün yenilmesinden ziyade solunumu da alerjik tepkimeye yol açar. Bu durum bazı zamanlarda astıma neden olabilir. Bunun yanı sıra gözlerde sulanma ve kaşıntı, yorgunluk, baş ağrısı, öksürük, mide bulantısı ve nefes sorunlarına da yol açar.

Küf mantarı alerjisi nedir?

Küf alerjisi, burunda akıntı, kaşıntı, hapşırık, tıkanıklık, gözlerde sulanma ve kaşıntı, hışıltı, öksürük, nefes darlığı, alerjik nezle ve astım gibi belirtilere sahiptir.

 

Avicenna Hastanesi Göğüs Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.