aşırı aktif mesane nedeniyle idrar sıkışması yaşayan kadın

Aşırı Aktif Mesane: Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı aktif mesane sorunu, günlük hayatı olumsuz etkileyen kontrol edilmesi zor rahatsızlıklarda biridir. Sık sık idrara çıkma dürtüsün oluşturan aşırı aktif mesane sorunu belirtileri, nedenleri ve tedavi seçenekleri hakkında detaylı bilgiye makalemizden ulaşabilirsiniz.

Aşırı Aktif Mesane Nedir?

Aşırı aktif mesane sendromu, sık sık idrara çıkma veya uykudan uyanıp idrara gitme gibi semptomlara sahip bi rahatsızlıktır. Birçok nedeni olup her yaş grubunda görülebilen aşırı aktif mesane, günlük hayatı zorlaştırmaktadır. Zayıf kaslar, alkol kullanımı, aşırı kilo gibi farklı nedenler sebebiyle kişilerde görülebilmektedir.

Gece idrara çıkma ve acil idrar yapma dürtüsü oluşturan hastalık, önemli ölçüde yaşam kalitesini düşürmektedir. Hastalık, hayat tarzında değişikliklere gidilmesi veya diğer alt nedenlerin tedavisi sayesinde sağlanabilir.

Aşırı Aktif Mesane Belirtileri Nelerdir?

Belirti semptomlar, fazla çalışan mesanenin tespit edilmesinde önemlidir. Bu semptomlar arasında;

 • Acil idrara çıkma
 • İdrar yapmada sıklık
 • İdrar kaçırma
 • Gece idrara kalkma

Bahsedilen semptomlara sahipseniz, bu durumun normal olmadığının farkında olmalısınız. Hayatı olumsuz etkileyecek ve tedavi edilmediği sürece devam edecek bu durumun nedenleri tespit edilmeli ve tedavisi sağlanmalıdır.

Aşırı Aktif Mesane Neden Olur?

Aktif mesane nedenleri, altta yatan farklı hastalıklara bağlı olabilmekte. Bazı olası nedenler arasında;

1. Sinirlerde Hasar

Bazı durumlarda, sinirler beyne yanlış sinyal gönderebilir. Travma yada hastalık kaynaklı olabilen sinir hasarında, mesaneye yanlış zamanlarda boşalması için sinyaller yollanarak idrara çıkma isteğini doğurabilir. Sinirlerde hasar meydana getiren durumlar arasında;

Hamilelik ve doğum gibi durumlarda karnınızın alt kaslarını destekleyen hastalarda zayıflıklar meydana gelebiliyor. Zayıflayan kaslar, mesanenin normal konumunda sarkmasına neden olup, idrar sızıntılarına neden olabilir.

2. Östrojen Eksikliği

Hormonsal değişikliklerde meydana gelen durumlar, idrar kaçırma veya sık sık idrara çıkmaya neden olabilmekte. Hormon tedavisi sağlanmadığı sürece aşırı aktif mesane kullanımına neden olabilir.

3. Aşırı Kilo

Fazla kilolu olmak, mesane bölgesine ekstradan ağırlık ve baskı uygulanır. Bu durum da sıklıkla idrara çıkma hissi doğurabilir.

4. Enfeksiyon

Sık idrara çıkma durumuyla üroloji doktoruna gözüktüğünde, doktorunuz öncelikle enfeksiyondan şüphelenilir. Enfeksiyon durumları sıklıkla idrara çıkma isteği ve mesane sıkışması doğurabilir.

5. Yaşam Tarzı

Günlük hayatta çok fazla alkol ve kafein tüketimi olması, beynin sinirlerini etkileyebilir. Alkol ve kafein oranı yüksek içecekler hem beyne giden sinyalleri etkiler hem de mesanenin hızlı dolmasında rol oynar. Bu durumun bir getirisi olarak sıklıkla idrara çıkma isteği doğabilir.

Aşırı Aktif Mesane Tanısı Nasıl Konulur?

Anormal derecede seyreden idrara çıkma isteği olduğunda, vakit kaybetmeden üroloji doktoruna muayene olmalısınız. Doktorunuza var olan durumlardan bahsettiğinizde, farklı alt hastalık durumlarını ve mesane durumunu kontrol etmek isteyebilir. Doğru tanı konulabilmesi için fiziksel ve bazı laboratuvar tetkikleri gerekli olacaktır. Muayene esnasında istenilecek tanı uygulamaları arasında;

 • Kadınlarda rektal muayene
 • Pelvik muayene
 • İdrar örneği
 • Nörolojik muayene

testleri istenebilir. Bu testlerin yanı sıra mesane fonksiyon testi uygulanarak, mesanenin çalışma durumunun ne düzeyde olduğu öğrenilebilir. Mesane fonksiyonları testi sayesinde tam teşhis konulması sağlanır. Testler arasında;

 • Mesanede kalan idrarın ölçülmesi: Bu testte idrar sonrasında mesanede ne kadar idrar kaldığı gözlemlenebilir. İşeme sonrası kalan idrar sorunu, aşırı aktif mesane belirtilerine neden olabilir. İdrara çıktıktan sonra ultrasona girerek, mesane doluluk oranı uzmanlar tarafından kontrol edilmektedir.
 • İdrar akışının hızının ölçülmesi: İdrar akış hızı ve idrar hacmi ölçülmesi gerekebilir. Üroflowmetre adındaki bir cihazla ölçülerek, idrar miktarı ve hızı kontrol edilebilir.
 • Mesane basınçlarını test etme: Sistometri adı verilen bir cihaz sayesinde, mesane basıncı ölçülebilmektedir. Sert bir mesanenin olup olmadığının kontrolü sağlayan cihaz sayesinde kas kasılmaları ve düşük basınç kontrolü yapılabilmektedir.

Aşırı Aktif Mesane Tedavisi

Mesane aktifliğini tedavi etmek için uygulanabilecek farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Tanı konulduktan sonra uygulanacak tedavi yöntemi, uzmanınız tarafından belirlenecektir. Uygulanabilecek tedaviler arasında;

Davranışsal Terapiler

Davranışsal terapi yöntemleri, aktif olan mesaneyi normal fonksiyonlarına döndürmek için yapılabilecek ilk tedavi yöntemidir. Terapi yöntemleri arasında;

 • Pelvik kas egzersizleri
 • Sağlıklı kiloya inmek
 • Planlanmış tuvalet programları
 • Emici pedler

uygulanabilir. Mesaneyi kontrol altına alırken yapılacak olan ufak müdahaleler sayesinde sık sık idrara çıkma sorunu zamanla düzene sokulabilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Sağlığınızı korumak adına bazı yaşam tarzı değişiklikler yapmanız olumlu olabilir. Alışkanlıkları ufak ufak değiştirmeye başlayarak hayatınızdan çıkartmak mevcut durumun iyiye gitmesini sağlayabilir. Yaşam tarzında yapılabilecek değişiklikler arasında;

1. Yiyecek ve İçecek Sınırlaması

Bazı gıda ürünleri, mesaneyi daha hızlı doldurarak sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında;

 • Kahve
 • Çay
 • Alkol
 • Soda
 • Tüm gazlı içecekler
 • Çikolata
 • Fazla baharatlı yiyecekler

başlıca öne çıkan gıdalar arasında yer almaktadır: Kafein içeren ürün grubundan içecekler tükettiğinizde daha fazla idrara çıkma hissi olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Bu rahatsızlığı ortadan kaldırmak için bir süre gıdalara sınırlama koymak önemlidir.

Tıbbi ve Cerrahi Tedaviler

Diğer tedavi yöntemleri, yaşam tarzı değişiklikleri yeterli olmadığı durumlarda cerrahi tedavilere başvurulabilir. Bunlar arasında;

1. İlaç Tedavisi

Üroloji doktorunuzun reçete edeceği ilaçlar, mesane kaslarınıza ve idrar sıkışmaları durumlarına yardımcı olabilir. İlaçlar bazen tek başına bazen diğer tedavi yöntemleriyle birlikte kullanılarak tam tedavi yöntemi sağlanmaktadır.

2. Mesane Botoksu Tedavisi

Mesane sıkışmalarının önlenemediği durumlarda hem kadınlar hem de erkeklerde mesane botoksu uygulanabilir. Mesane botoxu, idrar sıkışmasını ve idrar kaçırmayı azaltmak için mesane kasını gevşetir. Mesane kasına az miktarda enjekte edilen madde sayesinde 6 ay – 1 sene arasında rahatlama sağlayabilirsiniz. Bu tedavi aşırı aktif mesane kesin çözüm arayanlar için uygun olmayabilir çünkü tekrar edilmesi gerekmektedir. Botoks etkisi geçtiğinde başlayan sıkışmalar için tekrardan uygulanması gerekecektir.

3. Cerrahi Tedavi

Aşırı aktif mesane ameliyatı, diğer tüm tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda tercih edilir. Son çare olan cerrahi yöntemde amaç, mesanenin idrar depolama alanını genişletmek ve oluşan basıncı azaltmaya yöneliktir. Uygulanan yöntemler arasında;

Mesane kapasitesi arttırma: Bu işlem, şiddetli mesane kasılmaları yaşayan kişilere uygulanmaktadır. Kapasite arttırmak için mesanenin bir kısmı bağırsaktan alınan parçalarla tamamlanır. Bu durumda hayatınızın geri kalanında kateter kullanmanıza yol açmaktadır.

Mesane Çıkarılması: Mesanenin çıkarıldığı bu sistemde, idrar toplamak için cerrahi olarak yedek bir mesane konulabilir veya stoma adı verilen işlem uygulanır. Bağırsak torbası kullanılabilmesi için vücutta bir açıklık bırakılarak, idrarın burada birikmesi ve mesane basıncı uygulanmaması sağlanmaktadır.

Sonuç

Aşırı aktif mesane kulağa kolay gelse dahi bu durumu yönetmek oldukça zor olabilir. Bir çay bardağından az idrarın bile tutmakta zorlandığı durumlara yol açabilen mesane sorunları, genellikle yaşam kalitelerini ciddi sorunlar doğurmaktadır.

Hastalığın olumlu denebilecek yönlerinden biri ise tedavi edilebilen ve önlem alınabilen bir rahatsızlık olmasıdır. Yaşam tarzı değişikliği veya kimi zaman ilaçlı tedavilere başvurularak hastalığın etkileri azaltılabiliyor. Ek tedavilere ihtiyaç duyulduğu durumlarda üroloji doktorlarıyla yapacağınız görüşmeler fayda sağlayabilir. Dilerseniz, detaylı bilgi için Avicenna Hastanesi Üroloji uzmanı doktorlarımıza randevu alıp, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mesane neden hızlı çalışır?

Hızlı çalışan mesane, mesane kasının aşırı aktivitesi kaynaklı olmaktadır. Bu durumun nedenleri ise yaşam tarzı kaynaklı veya Parkinson hastalığı, MS, beyin tümörü, gibi hastalıklar olabilmektedir.

Melisa çayı aşırı aktif mesane üzerinde etkili mi?

Yapılan araştırmalarda, melisa çayının aktif mesane üzerinde belirgin bir etkisi bulunmamıştır. Bitkisel tedavilerin kesin bir sonucu olmamakla birlikte, doktorunuza danışmadan uygulamamanız tavsiye edilmektedir.

Mesanenin tam boşaltılması için ne yapılabilir?

İdrara çıkma durumunda mesanenin tam boşaltılması adına, bacaklar karına çekilmiş halde oturmak faydalı olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Üroloji Hastalıkları bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.