baş dönmesi yaşayan kadın

Baş Dönmesi (Vertigo) Neden Olur?

Baş dönmesi ya da diğer adıyla vertigo, kişiye sersemlik ve denge kaybı veren bir problemdir. Bu sorun, hareket halindeyken veya oturup kalkarken aceleci olmaya bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. Ancak vertigo hastaları dinlenirken dahi bu sorunu yaşayabilirler. Vertigo başlı başına bir hastalık olmasa da, birçok hastalığın sinyali olarak ortaya çıkabilmektedir. Hastaların bazılarının hapşırdıklarında bile başları dönebilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi uzman hekimleri, baş dönmesine neden olabilecek hastalıklar ve tedavileri hakkında bilgi verdiler.

Baş Dönmesi Nedenleri

Her ne kadar toplum içerisinde ayağa kalkınca gözlerin kararması gibi şikayetlerden bahsedilse de, bilimsel olarak ortamdaki cisimlerin kişi tarafından dönüyormuş gibi hissedilmesi şeklinde tanımlanır. Gerçekten vertigo geçiren bir insan, odadaki eşyaların ve duvarların döndüğünü görmeye başlar. Baş dönmesinin nedenleri iki grupta incelenir.

 • Santral vertigo: Merkezi sinir sistemi sorunlarına bağlı olarak oluşur. Beyin, beyincik ve beyin sapı gibi bölümlere bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmeleri bu grupta yer alan. Bu organların kanaması, inme inmesi, migren oluşması, tümör çıkması ya da MS gibi hastalıkların belirtilerinden birisi de baş dönmesidir.
 • Periferik vertigo: İç kulağa ve denge sinirlerine bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmeleri için periferik vertigo tanımı kullanılır. Santral vertigolara göre daha çok görülür. Labirent ve yarım daire kanalına bağlı, denge sinir problemlerine bağlı, utrikül ve sakkül ismi verilen taşların olması gereken yerde olmamasına bağlı ve meniere hastalığına bağlı baş dönmeleri periferik grubun içerisinde yer alır.

Peki, göz bozukluğu baş döndürür mü? Göz hastalıklarının zaman zaman baş dönmelerine neden olabildiği bilinmektedir. Eğer göz hastalıklarına bağlı olarak baş dönmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bir göz doktoru randevusu almanız gerekmektedir.

Belirtileri

Vertigo hastalığı, hastaların dengesini bozduğu için, sık sık düşüp yaralanma durumlarıyla karşılaşılabilmektedir. Kişi, vertigo nedeniyle sürekli baş dönmesi ve mide bulantısı yaşayabilir. Uykuda baş dönerek uyanmak gibi durumlarla da karşılaşabilen hasta, korku ve anksiyete yaşayabilir. Bir süre sonra hasta, başı dönmese dahi sürekli baş dönüyormuş gibi hissetmek durumu ile karşı karşıya kalabilir.

Daha önceden vertigo problemi yaşamayan bir insan, ani baş dönmesi yaşamaya başlamışsa mutlaka bir doktora görünmelidir. Baş dönmesi ya da vertigo, kendi başına bir hastalık değil, bir belirtidir. Bu yüzden belirtilerinin olması mümkün değildir. Ancak baş dönmesine neden olan genel belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Tansiyon düşmesi
 • Karar verme problemleri
 • Yoğun baş ağrısı ve dönmesi atakları
 • Fiziksel dengenin bozulması
 • Kulakta basınç
 • Kulak çınlaması
 • Güç kaybı
 • Göz kararması
 • Görme problemleri
 • Mide bulanması

Bazı hastalarda yapılan incelemeler sonucunda herhangi bir fizyolojik nedenle karşılaşılamaz. Böyle durumlarda psikojenik baş dönmesi söz konusu olabilir. Böyle hastalarda çeşitli psikolojik belirtiler görülebilir. Moral bozukluğu, iştahsızlık, uykusuzluk ve yorgunluk gibi belirtiler, psikojenik vertigo belirtileri arasındadır.

Hamilelikte Baş Dönmesi

Hamilelikte baş dönmesi çok sık görülen bir problemdir. Kadınlar bu dönemde kendilerini yorgun da hissedebilirler. Ancak gebe anne adaylarında vertigo doğal bir durumdur. Bazı anne adaylarında kalp – damar ve sinir sistemi hamileliğe çok hızlı adaptasyon sağlar. Bu da gebe kadında herhangi bir problem oluşmamasına neden olur. Ancak her anne adayında bebeğe uyum hızlı olmaz ve baş dönmeleri, mide bulantıları ve baygınlık hissi fazla olur.

Stresten Baş Döner mi?

Duygu durum problemleri, vertigo korkusu, stres gibi etkenler baş dönmesine neden olabilmektedir. Bazı insanlar, sadece psikolojik sebeplere bağlı olarak vertigo geçirebilirler. Bu tarz insanların hiç vakit kaybetmeden bir uzman desteği alması tavsiye edilir.

Baş Dönmesi Tedavisi

Baş dönmesi (vertigo), çok sayıda nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Peki, baş dönmesine ne iyi gelir? Baş dönmesine tedavide ilk olarak problemin kaynağı bulunmalıdır. Eğer altta yer alan bir hastalık varsa, bu hastalık tedavi edilmelidir. Vertigo şikayetleriyle doktora başvuran bir hasta, öncelikle genel sağlık durumu hakkında bilgi verir. Doktor daha sonra fizik muayene gerçekleştirir. Tedavide ilk olarak baş dönmesinin azalması ya da ortadan kalkması ve dengenin yeniden sağlanması amaçlanır. Eğer iç kulak kristallerinin yer değiştirmesi sebebiyle bir vertigo yaşanıyorsa, kristallerin yerleri olması gereken yerlere çekilir. Soğuk algınlığı, enfeksiyon ya da tümör gibi sebeplerle ortaya çıkan baş dönmeleri varsa, bu hastalıkları ortadan kaldıracak ilaçlara ya da farklı tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

Çocuklarda baş dönmesi tıpkı yetişkinlerdeki gibi kendisini gösterir. Aynı zamanda yetişkinler için ne kadar önemliyse, çocuklar için de o kadar önemli bir problemdir. Bu yüzden baş dönmelerinin altında yatan nedenin bulunması ve hiç vakit kaybetmeden altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Çocukluk döneminde sık yaşanan baş dönmeleri, çocuğun fiziksel gelişimini de olumsuz etkileyebilmektedir. Çocuk, bir süre sonra yaşadığı denge problemlerinden kaynaklı olarak özgüven kaybı yaşayabilir ve hareketsiz bir yaşama geçiş yapabilir. Çocukta psikolojik problemler ortaya çıkmaya başlayabilir. Bu yüzden tedavinin geciktirilmemesi çok önemlidir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Baş dönmesi stresten olur mu?

Aşırı stres ve gerginlik durumları baş dönmesine neden olabilmektedir. Stres kaynaklı baş dönmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız, beyin ve sinir cerrahisi uzmanlarına başvurarak belirtilerinizi paylaşmanız önerilir.

Vertigo hangi yaşta ortaya çıkar?

Vertigo her yaş grubunda görülebilmektedir. Ancak sıklıkla 65 yaş üstü kişilerde vertigo hastalığı baş göstermektedir. Bazen erken yaşlarda baş dönmesi sorunu, orta kulak iltihabı gibi sağlık sorunları nedeniyle ortaya çıkabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi (Nöroşirürji) Doktorlarımız

Beyin ve Sinir Cerrahisi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.