Bayan Meme Hastalıkları Uzmanı

Bayan meme hastalıkları uzmanı ve hastası

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yaygın olarak görülen meme hastalıkları, kadınların doktora başvurmasında önde gelen sebeplerdendir. Meme hastalıklarının teşhis ve tedavisinde, kadın hastalar kendilerini daha rahat hissetmeleri adına bayan meme hastalıkları uzmanı tercih etmektedirler. Özel Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü, meme hastalıkları ve meme kanseri teşhis ve tedavileri konusunda uzman doktor ve kadrosu ile bu süreci yönetmektedir.

[trgebanner]

Bayan Meme Hastalıkları Uzmanı Nedir?

Meme hastalıklarının en çok şikayet göstereni meme kitlesidir. Meme kitlesi dışında memede büyüme, meme başı akıntısı, kozmetik problemler ve meme başında içe çekilme gibi sorunlar bulunuyor. Kozmetik problemler plastik cerrahi ilgilendirirken, büyük ve iri göğüslerde ağrı meydana gelmesi ise cerrahi müdahaleyi ilgilendirir. Hem kadın hem de erkek doktorların içinde yer aldığı genel cerrahi bölümünde, klinik çalışmalar ile birlikte cerrahi işlemler aynı anda yapılmaktadır. Ataşehir Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümünde ise, bayan meme hastalıkları uzmanı yani genel cerrahi uzmanı bulunmaktadır.

Meme Hastalıkları ve Kistler

Kitleler, iyi ve kötü huylu olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü huylu kitleler meme kanseri, iyi huylu kitleler ise zararsız, hayati risk taşımayan ve dokuya ya da organlara yayılmayanlardır. İyi huylu meme hastalıklarında ise, fibroadenomlar, meme kistleri, filloid tümörler, intraduktal papillom, duktektazi, yağ nekrozu ve meme enfeksiyonları bulunur. Bunların dışında fibrokistik meme hastalığı, mastit ve meme apsesi, memede egzama yer alır.

Meme Kanseri

Kadınlarda en yaygın olarak görülen kanser türlerinden biridir. Genelde meme kanseri cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi edilir ve özellikle erken teşhis edildiğinde kişinin daha uzun ve sağlıklı yaşamasını sağlar.

Risk Faktörleri

 • Yaş
 • Aile öyküsü
 • Adet başlangıç ve menopoz yaşı
 • Doğum ve emzirme
 • Hormon tedavileri
 • Kilo
 • Genetik
 • Diyet
 • Doğum kontrol hapı
 • Alkol
 • Fizik aktivite

Bayan Meme Hastalıkları Uzmanı Tanı ve Tedavi Yöntemi

Hastanın öyküsü ve fizik muayenesi tedavi için oldukça önemli iki konudur. Genel beden muayenesini kapsayan fizik muayanede, koltuk altı ve supraklaviküler lenf bezlerine bakılır. Aynı zamanda hastanın menstrüel siklüsün hangi döneminde olduğuna bakılır. Hastanın öyküsü teşhis için yeterli olmadığı için Meme MR, Meme USG ve dijital mamografi gibi yöntemlere başvurulur. Öte yandan meme biyopsi işlemi de yapılmaktadır.

Eğer meme hastalıkları ile ilgili bilgi almak veya muayene olmak isterseniz, Ataşehir Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi bölümü bayan doktorumuzdan randevu alabilirsiniz. İsterseniz online randevu sayfasından form doldurabilir, isterseniz de 0216 574 10 00 numaralı çağrı merkezini arayabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Erken tanı için tarama tetkikleri nelerdir?

Üç yöntem vardır; kişisel meme muayenesi, klinik meme muayenesi ve dijital mamografi.

Meme hastalıklarına hangi doktor bakar?

Meme hastalıkları için hastanelerin genel cerrahi bölümüne başvurulur.

Memedeki her sertlik kanser midir?

Hayır, değildir. Ele gelen kitlelerin büyük bir kısmı kanser olmayan iyi huylu kitlelerdir. Yaşa göre değişmekte olup, %10 – %20 arasında bir orana sahiptir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣