Meme hastalıkları

Meme hastalıkları yaygın olarak görülen ve kadınların doktora başvurmasında önde gelen nedenlerden biridir. Meme hastalıklarının en yaygın şikayeti ise meme kitlesidir. Diğer şikayetler arasında, memede büyüme, meme başı akıntısı, meme başında içe çekilme ve kozmetik problemler yer alıyor. Kozmetik problemler plastik cerrahi ilgilendirse de, büyük ve iri göğüslerde ağrı olması cerrahi müdahale gerektirir. Özel Avicenna Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü, meme hastalıkları konusunda uzman doktor ve kadrosu ile tanı ve tedavi süreçlerini yönetmektedir. Meme hastalıkları ile ilgili daha detaylı bilgiye sahip olmak için, yazımızı okumaya devam edin. Ayrıca meme nedir? Memede kitle ve kist nedir? Memede ağrı neye işaret eder? gibi sorular ve daha fazlasının yanıtını öğrenebilirsiniz.

Meme Hastalıkları ve Kistler

Meme dokusundaki kitleler, hem iyi huylu hem de kötü huyla olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü huylu kitleler meme kanseri, iyi huylu kitleler ise zararsız, dokuya ve organlara yayılmayan, hayati risk taşımayan kitlelerdir. Çoğunlukla 30 – 50 yaş arasındaki kadınlarda görülür ve menopoz dönemine girildiği zaman ortadan kaybolur. İyi huylu meme hastalıkları arasında ise, meme kistleri, fibroadenomlar, filloid tümörler, intraduktal papillom, duktektazi, yağ nekrozu ve meme enfeksiyonları yer alır. Fibrokistik meme hastalığı, klinik bir durum değildir ve daha çok fizyolojik meme dokusu şeklini ifade eder. Fibrokistik değişikliklerin görülme sıklığı tahmin edilemez.

  • Meme kistleri rahatsızlık vermediği sürece herhangi bir tedavi gerektirmez. Ancak kitleler ağrı ve hassasiyet yaratırsa, farklı medikal tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Çok büyük ve ağrılı kistleri olan hastalar, rahatlasın diye içi boşaltılabilir.
  • Filloid tümörler, iyi huyludur ve çok nadir bir şekilde ortaya çıkar. Muayene esnasında sert ve hareketli kitleler olarak ele gelir.
  • İntraduktal papillom, meme başının arkasındaki süt kanalcıklarında meydana gelen iyi huylu tümörlerdir. Orta yaştaki kadınlarda görülür ve meme başı akıntısına yol açar.
  • Daha çok ileri yaştaki kadınlarda görülen yağ nekrozu, yağ dokusunun fazla olduğu kilolu insanlarda meydana gelir. Ayrıca travma ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar.
  • Mastit ve meme apsesi, meme dokusundaki mikrobik enfeksiyonlara denir. Emzirme döneminde meydana gelen meme başı çatlaklarından kaynaklanır. Aynı zamanda enfeksiyona bağlı olarak hassasiyet, kızarıklık, ağrı ve ateş artışı da görülür.
  • Memede egzama, bir ya da her iki meme başı ve çevresinde kızarıklığa yol açar. Meme ucu egzaması, bir diğer adıyla da bilinen göğüs ucu egzama, çoğunlukla doğumdan sonraki 5 – 6. ayda görülür. Meme ucu kızarması ve göğüs kızarıklığı belirtilerine neden olan egzama, aynı zamanda emzikli kadınlarda emzirme sırasında yanma ve kaşıntı gibi semptomlara da neden olur.

Meme Kanseri

Meme kanseri, kadınlarda en yaygın olarak görülen kanser türlerindendir. Günümüzde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi ile tedavi edilen bu hastalık, erken teşhis edildiği sürece daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sunar. Yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve erken teşhis edilmediğinde ciddi sağlık problemleri yaratan meme kanseri, 35 – 54 yaş arasındaki kadınlarda ilk sıralarda gelen ölüm nedenidir.

30 yaşından sonra hızla artan meme kanseri, 50 yaşa kadar yükselir. Menopozdan sonra ise, daha yavaş ve yaşa bağlı olarak artar. Aynı zamanda ailede meme kanseri öyküsü, önemli bir risk faktörleri arasındadır.

Meme Hastalıkları Belirtileri

Hastanın sancı ya da acıma olarak belirttiği meme ağrısı, ilk sırada yer alır. Eğer ağrının yanında başka herhangi bir belirti yoksa, bunun patolojik bir anlamı yoktur. Ancak geçmişte ailesinde meme kanseri olan biri varsa, bu konunun dışında tutulması gerekir.

Meme Hastalıkları Tanısı

Meme hastalıkları tanısında iki önemli konu vardır. Biri hastanın öyküsü, diğeri de fizik muayenedir. Fizik muayene genel beden muayenesini kapsar ve koltuk altı ve supraklaviküler lenf bezlerine bakılır. Meme muayenesinde, kadının menstrüel siklüsün hangi döneminde olduğu dikkate alınır. Ve her birey özenle, oturarak ve yatarak ayrı ayrı muayene edilir. Ancak muayene ve hastanın öyküsü, tanı ve teşhis için yeterli değildir. Bu sebeple ultrasonografi ve mamografi gibi görüntüleme tekniklerine başvurulur. Mamografi yardımıyla palpabl olmadan 2 yıl önce meme kanseri teşhisi belirlenebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Memede kitle olduğu nasıl anlaşılır?

Elle muayenede çoğunlukla meme dokuları daha sert kıvamlı olur ve pütürlü çıkıntılar hissedilir. Ayrıca adet dönemlerinde meme ve koltuk altı ağrıları şiddetlenir.

Kitlenin iyi huylu olduğu nasıl anlaşılır?

İyi huylu kitleler, uzun süredir aynı büyüklükte kalan, çapları 1 – 2 cm yi geçmeyen, hareketli yumuşak ve orta sertlikte yapılardır.

Memedeki her sertlik kanser midir?

Hayır, ele gelen kitlelerin bazıları kanser olmayan iyi huylu kitlelerdir.

Kanser memede ağrı yapar mı?

Meme kanseri olan kişilerin %1 – %2’sinde ağrı oluşmaktadır. Ancak nadir de olsa memede ağrı, kanserin tek belirtisidir.

Meme hastalıklarına hangi doktor bakar?

Meme ağrısı için Genel Cerrahi doktorlarına veya polikliniklerine başvurulur.

 

Genel Cerrahi Hekimlerimiz

Leave a Reply

Your email address will not be published.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣