Bebeklerde Diş Ağrısı İçin Rahatlatıcı 7 Yöntem

Bebeklerde diş ağrısı problemi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bebeklerde diş ağrısı, genellikle diş çıkarma döneminde ortaya çıkan zorlayıcı bir süreçtir. Bebeklerde süt dişler, doğuştan çenenin içeresinde bulunur ve 6 aydan itibaren çıkmaya başlar. Çocuklarda 20 adetten oluşan süt dişler, 3 yaşına kadar tamamlanır ve genellikle 7 yaşına kadar işlevselliklerini korurlar. Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları bölümü uzmanları, bebeklerde ve çocuklarda diş ağrısı hakkında merak edilenleri anlattılar.

Bebeklerin ne zaman diş çıkarmaya başlayacakları konusunda bütün ebeveynler meraklıdır. Zaman zaman bazı bebeklerin bir ya da birkaç dişi çıkmış doğduğu görülebilir. Bazı bebekler 1. yaş gününü kutlarken halen bir diş bile çıkarmamış olabilir. Bu durum bebekten bebeğe değişiklik gösterebilir. Ebeveynler, henüz daha kendi bebekleri bir diş bile çıkarmamışken, yaşıtı bebeklerin diş çıkardığını gördükleri zaman yersiz endişelere kapılabilirler. Her bebeğin, kendine özgü bir gelişim süreci vardır. Ebeveynler, yersiz endişelere kapılmak yerine, doktorlarından bilgi almalıdır.

Bebeklerde Diş Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Bebekler 3 aylık dönemden itibaren çevresindeki her şeyi ağızlarıyla keşfetmeye çalışırlar. Elleri ağza götürme, tükürük artışı, eline aldığı nesneleri ağzına götürme gibi durumların fark edilebilir şekilde arttığı görülür. Bu tarz durumlar aileler tarafından diş çıkarma döneminin başladığının düşünülmesine neden olur. Böyle zamanlarda ebeveynler, bebeğin dişlerini erken mi çıkarıyor oluşundan şüphelenmeye başlar. Fakat artış gösteren bu hareketler doğal bir gelişim sürecidir ve diş çıkarmayla ilgili değildir.

Bebeklerde ilk diş çıkarmalar 6. ay ile birlikte başlar. Ancak 1. yaştan sonra diş çıkabileceği gibi, 6 aydan daha erken de diş çıkabilir. Bunlar gelişimsel bir bozukluk olarak değerlendirilmemelidir. Bebeklerde ilk çıkan dişler genellikle alt ön kesici dişler olmaktadır. En son çıkan dişler ise genellikle azı dişlerdir. Bu süreçte çocuklarda diş ağrısı olabilir.

Bebeklerde Diş Ağrısı Ne Zaman Geçer?

Genel olarak çocuklar 3 yaşına bastıkları zaman bütün süt dişleri çıkmış ve ağızda toplam 20 diş görünüyor olmuş olur. Böylece diş çıkarma ağrıları tamamen geçer. İstatistikler, kız bebeklerin erkek bebeklere göre daha erken diş çıkarmaya başladığını göstermektedir. 4 yaşından itibaren çocukların yüz ve çene kemikleri yeniden gelişmeye başlar. Bu da süt dişler arasında boşluklar oluşmasına neden olur. İşte bu, mükemmel olarak tanımlanabilecek bir süreçtir. Çünkü arada oluşan boşluklar, kalıcı ve güçlü dişlerin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Genellikle 6 ile 12 yaş aralığında meydana gelen bu süreçte hem kalıcı dişlerden hem de süt dişlerden oluşan karma bir ağız yapısı mevcut olur. Süt dişi döken çocuklarda diş ağrısı pek oluşmasa da, belli bir rahatsızlık süreci elbette yaşanacaktır. Ancak çocukların çok büyük bir bölümünün süt dişlerini kendi kendilerine kolayca çektikleri de bilinmektedir. Bu süreçte yaşanabilecek ağrılar, 4 yaşındaki çocuğun diş ağrısı ile kıyaslanamaz.

Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin diş çıkarma belirtileri ve ağız ile dünyayı keşfetme dönemi sık sık birbirine karıştırılır. Bu yüzden bebeklerde diş çıkarma belirtileri hakkında fikir sahibi olmak gerekir.

 • Uykusuzluk
 • Huysuzluk
 • Tükürük artışı
 • Kabızlık ya da ishal
 • Ağız çevresinde oluşan döküntüler
 • Kulak ağrısı ve kaşıntısı
 • Sebepsiz kilo kaybı

Bu dönemde bebeklerde diş ağrısı oluşacağı için, ağlama krizleri de oluşabilir. Ailelerin bu noktada uzmanlardan yardım alması ve sabırlı olması faydalı olacaktır.

Diş Çıkarma Döneminde Uygulanabilecek 7 Yöntem

Hiçbir anne ya da baba, diş çıkaran bebeklerde diş ağrısı ile karşı karşıya kalmak ve bebeklerinin acı çektiğini görmek istemez. Ancak bu süreç yaşanması gereken doğal bir süreçtir. Diş çıkarma dönemini en kolay şekilde atlatabilmek için uygulanabilecek yöntemler ise şunlardır:

 1. Bu süreçte bebeğe soğutulmuş muz vererek, diş etlerinin rahatlaması sağlanabilir. Ancak muzun bütün olarak verilmemesi gerekir. Bir meyve filesine koyulması ve bebeğin muzu yalayarak ya da emerek yediğinden emin olunması şarttır. Eğer çocuk meyve filesi kullanmaya alışkınsa, buharda pişirilmiş ve soğutulmuş elma, mango, çilek ya da olgunlaşmış armut da verilebilir.
 2. Temiz olduğundan emin olunan bir el bezini önce yıkanır. Daha sonra sadece nemli kalana kadar sıkılır. Bu şekilde buzdolabına koyulur. Bir süre sonra buzdolabından çıkarılan bez, bebeğin ağrıyan diş etleri üzerinde gezdirilir.
 3. Bebeklerde diş ağrısı problemine karşı soğuk metal kaşıklar faydalı olabilmektedir. Oldukça pratik olan bu yöntemde, mutfak çekmecesinden alınan bir çay kaşığı yeterli olmaktadır. Çay kaşığı buzdolabına yerleştirilir ve bir süre sonra oradan alınıp, bebeğin ağrıyan diş etlerinde gezdirilir.
 4. Ebeveynler ellerini yıkadıktan sonra bebeğin ağrıyan diş etlerine dairesel masaj hareketleri uygulayabilirler.
 5. Bebekler bu dönemde diş kaşıma oyuncaklarına bayılırlar. Bebeğin en sevdiği diş kaşıma oyuncağı, bir süre buzdolabında tutulup soğutulduktan sonra bebeğe verilebilir. Oyuncağın bebek tarafından kolay tutulabilecek ve yutma açısından güvenli olduğundan emin olmak gerekir.
 6. Bebekler diş çıkarma döneminde bolca tükürük üretirler. Bu tükürüklerin bir bölümü ağızdan dışarı çıkar ve akabilir. Bu dönemde salya önlükleri ya da boyun bağları kullanarak, problem çözülebilir. Çünkü bebeğin çenesinde ya da yüzünde kalacak olan tükürükler, yüzün tahriş olmasına ya da isilik oluşmasına neden olabilir.
 7. Bebeklerde diş ağrısı için çözüm olabilecek en güçlü yöntem, hiç kuşkusuz anne kucağıdır. Bebek ile anne arasında geçirilen özel anlar, bebeğin sakinleşmesine ve rahatlamasına neden olur. Özellikle çocuklarda diş ağrısı yüzünden ağlama krizleri görülebilmektedir. Bu süreçte bebek kucağa alınır, rahatlatıcı bir müzik açılır ve bebeğin sırtına rahatlatıcı bir masaj yapılır. Bu mola anı, hem bebeğin hem de annenin rahatlaması için faydalı olacaktır.

Eğer bebeğin yaşadığı ağrının diş ağrısından öte bir duruma geçtiğinden şüpheleniliyorsa, tıbbi yardım alma zamanı gelmiş demektir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzman hekimleri, bebeklerde diş ağrısı için gereken tedavileri başarıyla uygulamaktadır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde diş çıkarma huysuzluğu ne kadar sürer?

Araştırmalara göre bir dişin çıkış süreci 8 günden fazla sürer. Diş patlamadan 4 – 8 gün önce belirtilerini belli etmeye başlar. Bazı bebekler ise aynı anda iki diş birden çıkarabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında süreç daha uzayabilir.

Bebekler diş çıkarırken ne gibi sorunlar olur?

Aşırı salya akıtmak, geceleri artan huzursuzluk, ağız kenarlarında kızarıklıklar, elin ya da parmakların sürekli olarak ağıza girmesi ve her şeyi ısırma eğilimi gibi belirtiler görülür.

Bebeklerde en zor çıkan diş hangisi?

Yapısı ve konumu nedeniyle azı dişleri genellikle en son çıkar. Ve geç çıkması diğer dişlere göre daha zor gelişir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣