Durduk Yere Terleme

Durduk Yere Terleme Nedenleri Nelerdir?

Terleme, vücut sıcaklığının ayarlanabilmesi için ter bezlerince sıvı üretilmesi ve dışarı atılması olarak tanımlanabilir. Ancak bu ter bezleri kimi zaman fazla çalışabilmektedir. Terlemek, vücudun doğal bir sürecidir. Ancak kimi zaman bazı insanlarda fazla terleme ya da durduk yere terleme gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Dermatoloji bölümü uzman hekimleri, durduk yere terleme hakkında merak edilenleri anlattılar.

İnsan bedeninin çevreye göre sıcaklık dengesini koruyabilmesi için terleme vazgeçilmez bir süreçtir. Ancak bazı insanlarda yoğun terleme ya da durduk yere terleme problemleri oluşabilmektedir. Bireyin gündelik yaşamında çeşitli problemlere neden olabilen terleme, kimi zaman durduk yere soğuk terlemek, kimi zaman durduk yere el terlemesi, kimi zaman da durduk yere koltuk altı terlemesi şeklinde kendisini gösterir. Genellikle egzersiz, korku veya heyecan gibi etkilerle ortaya çıkabilen terleme, bazen de iç hastalıklarına ya da psikolojik problemlere bağlı oluşabilir. Her ne olursa olsun terlemenin altında yatan sebebin ortaya çıkarılması ve tedavisinin geciktirilmeden başlanması gerekmektedir.

Kimlerde Görülür?

Bedenin sıcaklık dengesini sağlamakla görevli olan terleme sistemi, kişinin kontrolü dışında çalışır. İnsan bedeninde yer alam 3 milyon terleme bezi, kadınlarda erkeklere göre daha fazla bulunmaktadır. Ter bezleri kadınlarda daha fazla olsa da erkeklerde daha fazla çalışmaktadır. Bu yüzden erkeklerde el terlemesi ya da ayak terlemesi daha çok görülür. Terin içerisinde bulunan sodyum, su, potasyum, üre, klor gibi maddeler, terlendiği zaman ortaya çıkan kötü kokunun kaynağıdır.

Durduk yere terleme yalnızca el ve ayaklarda değil, vücudun tamamında görülebilir. Aşırı terleme günümüzde sosyal bir problem halini almıştır. Özellikle koltuk altı terlemesine bağlı olarak insanların sosyal hayatları ve iş yaşamları sekteye uğrayabilmektedir.

Durduk Yere Terleme Nedenleri

Genellikle yetişkin insanlarda görülen terleme problemleri, sistemik bir hastalığın habercisi olabileceği gibi, psikolojik sorunların da bir sinyali olabilir. Durduk yere terlemenin altında aşağıda yer alan sebepler yatmaktadır.

 1. Enfeksiyon kaynaklı yüksek ateşe neden olan hastalıklarda, bedenin sıcaklık ayarlama çabası esnasında durduk yere terlemek mümkündür.
 2. Tiroit bezinin fazla çalışması, hipertiroidi hastalığına neden olur. Hipertiroidi, metabolizmayı hızlandırdığı için terlemeye neden olabilmektedir.
 3. Bazı kalp hastalıklarının ya da kalp yetmezliklerinin nefes darlığına sebep olduğu bilinir. Aynı şekilde çeşitli akciğer hastalıklarına bağlı olarak da nefes darlığı ortaya çıkabilmektedir. Nefes darlığı bir başka terleme sebebidir.
 4. Kan şekerinin düşmesi, durduk yere terlemeye neden olabilir. Aynı zamanda diyabet ve hipoglisemi de bir terleme nedenidir.
 5. Kadınlarda menopoz ve menopoz öncesi ortaya çıkan ani terleme atakları, ciddi problemler oluşturmaktadır. Hatta birçok kadında menopoz, terleme problemi ile birlikte kendisini göstermektedir.
 6. Omurganın çevresinde ortaya çıkar tümörler, insan vücudunun sinir sistemini devamlı uyardığı için, durduk yere terleme oluşabilmektedir.
 7. Lenfoma ve tüberküloz gibi hastalıklar da, ciddi terlemelere neden olabilir.

Gece Terlemesi Nedenleri

Uykuda terleme problemleri oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Gece uyurken durduk yere terleme, hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilir. Uykuda terleme sorunu çok sayıda hastalığın ve rahatsızlığın belirtisi olabilir. Genel olarak geceleri terlemelerin nedenleri şu hastalıklar ve problemlerdir:

 • Enfeksiyon
 • Hormonal dengesizlikler
 • Uyku apnesi
 • Reflü
 • Kanser
 • Otonomik disrefleksi
 • İnme
 • Otonom nöropati
 • Travmaya bağlı syringomyelia
 • Anksiyete problemleri
 • Hiperhidroz
 • Aşırı kilo
 • Kardiyovasküler hastalıklar
 • Alkol ve madde bağımlılığı
 • Parkinson
 • Hipoglisemi ya da düşük kan şekeri
 • Takıntı bozukluğu ve anksiyete gibi hastalıklar

Durduk Yere Terleme Tedavisi

Durduk yere terlemek, şeker, tansiyon, kanama, kalp krizi, sıcak çarpması, nörolojik hastalıklar ve çeşitli psikiyatrik hastalıkların belirtisidir. Aynı zamanda baharatlı yiyeceklerin fazla tüketimine, aşırı alkollü içecek içmeye ve kafeine bağlı olarak da görülebilir. Özellikle geceleri uyurken ya da gündüzleri otururken durduk yere terleme problemi yaşanıyorsa, uzman bir hekime görünmek gerekmektedir. Hastalarda kronikleşebilen terleme probleminin, bir hastalığın semptomu olup olmadığını çözebilmek için bir takım testlere ihtiyaç vardır. Tüm bunlar dışında, yalnızca sosyal hayatı etkileyen koltuk altı terlemesi gibi terlemeler için, koltuk altındaki sinirleri kısa süreli bloke eden enjeksiyonlar yapılabilir. Bununla birlikte terlemeyi azaltan antiperspirant deodorantlar da işe yaramaktadır. Çeşitli psikiyatrik problemlere bağlı olarak ortaya çıkan psikolojik terleme, sempatik blokan adı verilen stres azaltıcı ilaçlarla durdurulabilir. Onlarca nedeni olan terlemenin tedavisi için, terlemeye sebep olan problemin ortadan kaldırılması gerekir. Tedavi sürecinde iç hastalıkları uzmanları, psikiyatri uzmanları ve cildiye (deri hastalıkları) uzmanları yer alabilir.


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.