Şaşılık Ameliyatı Hakkında Merak Edilen Her Şey

Şaşılık ameliyatı tedavisi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Şaşılarda gözlüklerin ve egzersiz programlarının yetersiz kalması halinde, şaşılık ameliyatı gündeme gelmektedir. Şaşılık ameliyatında, gözde yer alan 6 kastan bazılarının gücü artırılır, bazılarının da gücü azaltılır. Gerekli durumlarda bazı kasların etki ettiği bölümler değiştirilebilir. Şaşılığın erken yaşta tedavisi teşvik edilse de, yetişkinlere de yapılabildiği unutulmamalıdır.

Şaşılık Cerrahisi Nedir?

Şaşılık ameliyatı, gözde yer alan 6 kas üzerinde bir takım değişiklikler yapılması olarak tanımlanabilir. Bazı kaslar güçlendirilir, bazı kaslar zayıflatılır. Zaman zaman bazı kasların etki alanı değiştirilebilir. Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Ameliyattan sonra 1 günlüğüne gözler kapatılabilir. Ancak bir gün sonra gözlerin açılması ve pansuman yapılması gerekmektedir. Hastalar operasyondan sonra herhangi bir acı ya da ağrı hissetmezler. Sadece küçük bir batma hissi kendisini gösterebilir. Operasyondan 1 hafta sonra günlük yaşama dönüş mümkündür. Gözler 1 aya kadar kızarık kalabilir. Doktorlar uygun görmeleri halinde kullanılması için göz damlaları reçete edebilirler.

Şaşılık Tedavisi

Şaşılığın birden fazla nedeni olabilir. Hastalar için tercih edilecek tedavi yöntemleri hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Bazı şaşılıklarda problem, kırma kusurudur. Buna bağlı olarak gözlükle tedavi oluşabilir. Kullandıkça gözdeki şaşılık düzelebilir. Ancak gözlüğün yetersiz olduğu durumlarla da karşı karşıya kalınabilir. Böyle durumlarda denenebilecek bir diğer tedavi yöntemi de kapama tedavisidir. Kapama tedavisi genellikle göz tembelliğine bağlı oluşan şaşılıklarda etkili olmaktadır. Bir gözün kapatılarak, diğer gözün güçlendirilmesi hedeflenmektedir.

Bir diğer tedavi yöntemi ise, her iki göze birden uygulanan ortoptik tedavidir. CAM tedavisi olarak da bilinen bu yöntemde iki göze birden görme ve derinlik hissi kazandırılmaya çalışılır. Aynı zamanda şaşılık tedavisinde de etkilidir.

Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Gözün yüzeyinde konjoktiva isimli bir ince zar bulunmaktadır. Operasyona bu zarın açılmasıyla başlanır. Daha sonra gözün sağ, sol, yukarı, aşağı gibi yönlere bakmasını sağlayan kaslara ulaşılır. Kaslara ulaştıktan sonra şaşılığın tipine ve seviyesine göre göz kasları güçlendirilir ya da zayıflatılır. Daha sonra gözün üzerindeki konjoktiva zarı kapatılır.

Şaşılık Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Şaşılık ameliyatında, güç yapısı değiştirilen kas sayısına göre farklılık gösterse de, ortalama 1 saate ihtiyaç duyulur. Şaşılık ameliyatı sonrası iyileşme sürecinde sadece 1 gün gözler kapalı tutulur. Ortalama 1 hafta sonunda da gündelik yaşama geri dönüş sağlanır. Operasyondan sonraki 1 aylık dilimde gözlerin kızarması normaldir. Bu kızarıklıklar, göz damlalarıyla azaltılabilmektedir.

Şaşılık Ameliyatı Riskleri

Hemen hemen cerrahi operasyonun belli seviyelerde riski vardır. Bazı operasyonlar çok riskliyken, bazı operasyonlar da az risklidir. Ancak her zaman bir risk bulunmaktadır. Şaşılık cerrahisi, tecrübeli doktorların ellerinde başarıyla ve kolayca uygulanmaktadır. Operasyon esnasında ya da sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar oldukça düşük seviyelerdedir.

Yetişkinlerde şaşılık cerrahisinin çocuklara göre riskleri daha fazladır. Yetişkin bir hastanın şaşılık cerrahisi sonrasında beyninin gözün yeni pozisyonuna uyumu azalabilir. Bu da hastanın ameliyattan sonra çift görme geliştirmesine neden olabilir. Bu yüzden şaşılığı bulunan yetişkinlerde cerrahi öncesi araştırmaların ve değerlendirmelerin çok daha detaylı yapılması gerekir. Aynı zamanda doktorlar, operasyon sonrası ortaya çıkabilecek tüm komplikasyolar hakkında hastayı önceden bilgilendirmelidir. Çift görme ihtimalinin yüksek olduğu hastalara ameliyat yapılmamalıdır.

Ameliyat Sonrası Gözlerde Kayma

Operasyondan sonra yeniden göz kayması yaşanma ihtimali, gözün ne kadar iyi gördüğüyle ters orantılıdır. Bir başka deyişle, hastanın ameliyattan sonra gözleri çok iyi görüyorsa, kayma ihtimali çok düşüktür. Ancak herhangi bir kayma halinde yeniden gözlerde kayma ameliyatı yapılabilmektedir. Avicenna Ataşehir Hastanesi Göz Hastalıkları Bölümü uzman hekimleri, çocuk ve yetişkinlerde şaşılık hastalığının tüm tedavilerini başarıyla uygulamaktadır. Şaşılık ameliyatı fiyatları hakkında bilgi almak için önce muayene olunması gerekmektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Şaşılık ameliyatının riski var mı?

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi benzer anestezi risklerine sahiptir ve ciddi bir problem ile karşılaşma riski 200 binde 1’dir.

Şaşılık ameliyatı sonrası tekrar kayma olur mu?

Tekrar kayma nadiren meydana gelen bir sorundur.

Şaşılık ameliyatı sonrası görme düzelir mi?

Şaşılık ameliyatı sonrasında çift görme birkaç gün içerisinde azalarak kaybolur. Ayrıca kayma açısı 10 prizma açısından az olan kişilerde daha çabuk düzelme meydana gelir.

Şaşılık ameliyatı kaç yaşında yapılır?

Özellikle yetişkinlerde şaşılık ameliyatı için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣