Bebeklerde isilik sorunu

Bebeklerde İsilik: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklikten itibaren tüm yaşlarda ortaya çıkan isilik, ter kanallarının tıkanması sonucunda meydana gelir. Bir tür cilt hastalığı olan isilik, tıp dilinde miliare olarak adlandırılır. Her yaş kesiminde görülmesine rağmen, daha çok bebeklerde ve çocuklarda meydana gelir. Peki bebeklerde isilik nedir? Bebeklerde isilik nasıl geçer? ve Bebeklerde isiliğe ne iyi gelir? gibi soruların cevabına Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleden ulaşabilirsiniz.

Bebeklerde İsilik Nedir?

Hem bebeklerin hem de çocukların karnında, kollarında, bacaklarında, koltuk altlarında, boynunda, poposunda, dirsek içinde ve birkaç farklı yerde isilik meydana gelmektedir. Genellikle pembe ya da kırmızıya kaçan renklerde görülen bu hastalık, genellikle dış faktörlerden kaynaklanmaktadır. Bebeklerde isilik, kaşıntılı, döküntülü ve kızarıklık gibi belirtilere sahiptir. Sıcak ve nemli yaz aylarında, vücut fazla sıvıyı ter bezleri ile atar ve ısı dengesini ayarlar. Aşırı terleme ter kanallarını tıkar ve bunu dışarıya atamadığı için derinin alt tabakalarında ter kalır ve üst tabakaya doğru kızarıklık oluşmasına neden olur. İleri derecelerde ciddi kaşıntılara, kanamalara ve kabuklanmalara yola açar.

İsilik Tipleri Nelerdir?

 • Miliaria kristalina: Saydam isilik olarak adlandırılan bu tür, derinin en dış tabakasındaki ter bezlerinin yüzeysel olarak tıkanması sonucunda meydana gelir.
 • Miliaria rubra: Kırmızı isilik olarak adlandırılan bu tür, derinin en dış tabakasının en altındaki ter bezlerinin tıkanması sonucunda meydana gelir.
 • Miliaria profunda: Derin isilik olarak adlandırılan bu tür, derinin orta tabakasında yer alan ter bezlerini tıkayarak meydana gelir.
 • Miliaria püstülosa: İrinli isilik olarak adlandırılan bu tür, deri yüzeyinde veya deri altında irin dolu kabarcıkların oluştuğu bir türdür.

Bebeklerde İsilik Belirtileri

 • Cilt yüzeyinde meydana gelen kırmızı ya da pembe renkli, küçük, içi su dolu kabarcıklar
 • Şişlik ile beraber meydana gelen yumrular
 • İğne batma hissi
 • Kaşıntı
 • Hassasiyet
 • Acı
 • Parlak kırmızı ve iltihaplı yaralar
 • Ateş
 • Şiddetli ağrı
 • Titreme

Bebeklerde İsilik Nedenleri

Bebeklerin doğumdan bir ay sonra ter bezleri tam olarak gelişir ve ciltleri duyarlı, ince ve az yağlı olduğundan ısı değişimine uyum sağlayamaz. Kış aylarında aşırı sıcak ortamlarda üst üste giydirmek ya da çok sıcak havalarda kalın kıyafetler giydirmek bu hastalığın meydana gelmesine neden olur. Dar ve sentetik kumaşlı giysiler giydirilmemelidir. Bunun dışında kilolu bebeklerde terleme daha çok görülür. Bezlerin uzun süre değiştirilmemesi de bir nedendir.

İsilik Tedavisi

Terlemeyi doğuran nedenler ortadan kaldırıldığında bebeklerde isilik çabuk geçer. Isıya maruz kalınmadığı ve cilt soğutulduğu sürece iyileşme görülür. Teri emen pamuklu ve hava şartlarına uygun giysiler tercih edilmelidir. Her gün duş alınabildiği gibi, aşırı terlemeye neden olan spor aktivitelerinden sonra duş alınıp temiz giysiler giyilmelidir. Kalitesiz kozmetik ürünleri kullanılmamalıdır ve sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır. Bebeğe ılık su ile bol bol duş aldırabilir. Vücudun boğumlu yerlerini kurulamak isiliği önlemek için oldukça faydalıdır.

Bebeklerin altını sık değiştirmek ve bacak boğum yerlerini iyi bir şekilde kurulmak gerekmektedir. Eğer bir ilaç ya da bebeklerde isilik kremi gibi tedavi yöntemlerine başvurmak istiyorsanız, doktor onaylı olmasına dikkat etmelisiniz. Bebek terlediğinde terli kıyafetlerini değiştirmelisiniz. Giysilerin dışında nevresim ve çarşaf gibi eşyaları da değiştirmeniz gerekmektedir. Kızarıklık olan yerlerde ağrı ile beraber kaşıntı varsa, soğuk kompres uygulanabilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

İsilik nerelerde olur?

Giysilerin birbirine temas ettiği kıvrımlarda, iç çamaşırın değdiği yerlerde, kollarda, göbek ile göğüs bölgelerinde meydana gelebilir. Ayrıca diz kapağı arkası, göz kapağı, alın bölgesi ile burunda görülür. Bebek isilik yerleri ise, popo ile kasık bölgesinde meydana gelir. Omuz, boyun, koltuk altı, dirsek içi, yüz ve göğüs bölgelerinde görülür.

İsilik ne kadar sürer?

Yetişkinlerde 3 – 4 gün içerisinde geçerken, bebeklerde 7 – 10 gün arasında geçmektedir.

İsilik tedavi edilmezse ne olur?

Vücuda yayılmamışsa ve basit yöntemler ile tedavi edildiği evrede müdahale edilmemişse, tedavi uzun ve can sıkıcı sürebilir. Beraberinde pek çok farklı hastalık ortaya çıkabilir.

 

Avicenna Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.