Kas Krampları: Nedir? Neden Olur?

bacapında kas krampı yaşayan sporcu kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Kramp, kaslarda meydana gelen ani ve istemsiz kasılmalardır. Kasılmaların oluşturduğu ağrı ve gerginlik hissi oldukça rahatsız edici olabilir. Birden bire ortaya çıkan ve nedeni anlaşılamayan kramplar hakkında tüm merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Kramp Nedir?

Kas krampları; aniden meydana gelen kasların istemsiz kasılması, gerilmesi durumudur. genellikle zararsız olmakla beraber oluştuğu anda ciddi ağrıya ve uyuşmaya neden olabilir. Kas kramplarının fiziksel aktiviteler esnasında aniden meydana gelerek o kas grubunu geçici olarak kullanılmamasına yol açabilmektedir. Aniden oluşması nedeniyle tehlikeli olabilen kramplar özellikle yüzme ve ağırlık sporları yapıldığı anlarda oluşmasıyla, tehlikeli anlara neden olabilir.

Kramp Belirtileri Nelerdir?

Kas krampları, önceden fark edilmese de oluşmasına neden olacak bazı belirtilerden bahsedebiliriz. Bunlar arasında;

 • Kasların zayıflığı
 • Bacak şişmesi
 • Şiddetli rahatsızlık
 • Ciltte kızarıklık
 • Sık sık kramp oluşması

kaslarda, bacaklarda kramp oluşması belirtileri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda sürekli kramp girmesi hangi hastalığın belirtisi olarak düşünebilirsiniz ancak bu durum bir hastalığa işaret etmemektedir. Kaslarda veya damarlarda meydana gelen durumlar nedeniyle anlık gelişebilen bu durum, bir etki olmadan düzelme gösterebilmektedir.

Kramp Neden Olur?

Kas krampları, kendiliğinden oluşup kendiliğinden geçen gerilmelerdir. Çoğu zaman kramp neden olur bilinmemekle birlikte, kasın aşırı kullanımı durumlarında ortaya çıkabilir. Kramp neden girer diye merak ediyorsanız;

Yetersiz Kan Temini

Bacaklara kan taşıyan damarlarda daralma veya diğer sorunlar durumunda kramp meydana gelebilir. Bu durum özellikle spor aktiviteleri esnasında gerçekleşirken, egzersize ara verdiğinizde kendiliğinden geçmesi mümkündür.

Sinir Sıkışması

Bacaklarda kramp oluşumunun en büyük nedenlerinden biri sinir sıkışmasıdır. Sinir sıkışması durumlarında ciddi ağrılar yaşanırken, sıkışma yaşanan noktaya baskı yapılması durumu kötüleştirir. bacağınızda veya kolunuzda meydana gelen sinir sıkışması durumlarında, hareket etmeyi bırakıp dinlenerek geçmesini beklemeniz önerilir.

Mineral Tükenmesi

Günlük beslenmemizde yeteri kadar potasyum, sodyum, kalsiyum veya magnezyum almamanız kramp oluşumuna neden olabilir. Bazı durumlarda kullanılan ilaçlar da minerallerin yeteri kadar alınamamasına neden olabilir.

bacaklara neden kramp girer diye merak ediyorsanız, yukarıdaki maddeler sorunuzun cevabı olabilir. Bazı sağlık durumları kas kramplarının oluşmasında öncü olabilir. Kas kramplarına neden olabilecek sağlık durumları arasında;

 • Hipotiroidi
 • Böbrek yetmezliği
 • Gebelik
 • Alkolizm

Kramp Nasıl Geçer?

Kramp oluşması durumunda kaslarda meydana gelen ağrı kişiyi yüksek orana rahatsız edebilir. Kas krampları tedavisi için kendi kendinize uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor. Kas krampları tedavisi arasında uygulanabilecekler;

 • sıcak kompres
 • soğuk kompres
 • ısıtma yatağı
 • buz uygulaması

bu uygulamaları kramp giren kasın olduğu bölgeye yaparak, kasta gevşeme, rahatlama sağlanabilir. Kramp tedavisi için tavsiye edilen uygulamalar gerekli etkiyi göstermediği takdirde, istenirse ortopedi uzmanı ile görüşülerek spazmları iyileştirecek ilaç takviyesi istenebilir veya evde tedavi yöntemleri danışılabilir.

SONUÇ

Kas krampları oluşması, günlük hayatımızı ve spor aktivitelerimizi etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Bazen uyurken uyandıracak şiddette olabilen kas krampları için evde egzersizler uygulanarak, spazmlar azaltılabilir. Kramplara neden olan belirtileri ortadan kaldırmak da kas krampları oluşumunu azaltabilmektedir.

Bahsettiğimiz gibi mineral eksikliğinden kaynaklı olabilecek sürekli kramp oluşumu için tıbbi yardım almanız gerekebilir. Kontrollerin sağlanması ve tedavi edilmesi adına, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Mide krampına ne iyi gelir?

Aniden meydana gelen mide krampları esnasında aşırı sıcak ve soğuk tüketmemek, kafeinli içecekler içmemek mide kramplarını hafifletir. Papatya, ıhlamur gibi bitkisel çaylar ılık şekilde tüketilirse, mide rahatlaması sağlanabilir.

Bacağa giren kramp nasıl geçer?

kramp girmesi anlarında bacağınıza yüklenmemeniz gerekmektedir. Bir yere oturup dinlenmek bacağa giren krampın geçmesini sağlayabilir.

Ayağa kramp girmesi neden olur?

Ayağa kramp girmesi, sinirlerin üst üste gelmesi veya ağır egzersizler kaynaklı meydana gelebilir. bir sebep olmadan kendiliğinden de oluşabilecek olan krampların geçmesi için bölgeye soğuk veya sıcak kompres uygulanabilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣