bebeklerde kulak ağrısı belirtileri gösteren hasta bebek

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerde kulak ağrısı oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Geç fark edilmesi durumunda işitme kaybına kadar ilerleyebilen enfeksiyonlar nedeniyle bebeğinizin hareketlerini gözlemlemeniz önemlidir. Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri yazımızda bebeklerin huzursuz olduğu dönemlerdeki hareketlerini keşfedebilirsiniz.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur?

Bebeğin kulak ağrısı, çoğu zaman üst solunum yolu hastalıklarının kanallar yoluyla kulağa yayılmasıyla ortaya çıkmaktadır. Hafif gözüken soğuk algınlıkları, tedavi edilmedi durumlarda orta kulağa kadar ilerleyerek ciddi kulak sorunlarına yol açacak enfeksiyonları başlatabilir. Bebeklerde kulakta ağrı nedenleri arasında;

1. Kulak Enfeksiyonu

Çocuklarda ve bebeklerde en sık karşılaşılan rahatsızlıklar arasında kulak enfeksiyonu bulunmaktadır. Vücutta boğaz enfeksiyonu veya başka üst solunum yolu enfeksiyonları varsa, bakteriler kanallar yoluyla kulağa da yayılabilir. Bu nedenle kulak zarlarında şişme, kızarma ve sıvı birikmesi görülmesi ortaya çıkabilir. Kulak enfeksiyonunun birçok belirtisi olduğu gibi en sık rastlanan belirtisi kulak enfeksiyonudur.

2. Östaki Borusu Disfonksiyonu

Yutkunma ve esneme esnasında orta kulağın yerine oturmaması durumudur. Dolgunluk veya tıkanıklık hissi yaratan bu durumda kulak içerisindeki mukuslar tıkanır ve kulakta ağrı meydana gelebilir.

3.Uçak Kulağı

Hava yolculukları sırasında sıklıkla karşılaşılabilen bir durumdur. Yüksek irtifadan aşağı veya tam tersi durumlarda kulaklarda basınç değişikliği yaşanır. Kulak ağrısını tetikleyen bu durumun ortaya çıkmaması için kalkış ve inişlerde çocuğun bir şeyler yiyip içmesi sağlanabilir.

4. Dış Kulak İltihabı

Kulağın dış kısmında gelişen iltihaplanma kulakta kaşıntı, şişlik ve ağrıya neden olabilir.

5. Yabancı Cisim Kaçması

Bebeklerde sıklıkla görülen sorunlardan biri de istenmeyen cisimlerin kulağa kaçması durumudur. Bazen oyuncak parçaları, mısır tanesi veya pamuk gibi yabancı cisimler kulağı tıkayarak ağrıya sebep olabilir.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri

Neredeyse her bebek ve çocuğun gelişim döneminde karşılaşılan kulak ağrıları, genellikle enfeksiyon kaynaklı olmakla beraber farklı nedenlerden olabilir. Bebeklerde kulak ağrısı nasıl anlaşılır? diye merak ediyorsanız, dikkat etmeniz gereken kulak ağrısı belirtileri arasında;

  • Birini veya her iki kulağı çekiştirme
  • Kulağı katlamaya çalışma
  • Sıklıkla elini kulağa götürmesi
  • Uyumakta zorluk
  • Artan huzursuzluk ve sinirlilik hali
  • Kulaktan akan sıvı (koyu sarı rengi)
  • Seslenildiğinde eskisine göre daha geç veya hiç tepki vermemesi
  • Yüksek ateş durumu (bebeklerde 37 dereceden fazla)

kulak ağrısı belirtileri arasında bulunmaktadır. Bu belirtileri gözlemlediğiniz durumlarda, bebeğinizde kulak enfeksiyonunun geliştiğinin habercisi olabilir.

 

Kulak Ağrısında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kulağa pamuklu çubuk veya farklı bir nesne sokmayın
  • Kulağa su girmesine izin vermeyin

 

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde kulak ağrısı belirtileri görülüyorsa, ağrısının kendiliğinden geçmesi beklenmeden kulak burun boğaz doktoru ile görüşmeniz önerilir. Doktorunuz fiziksel muayene sonrasında gerekli görürse görüntüleme tetkikleri isteyebilir.

Kulakta tedavi işlemine bağlanmadan önce ağrıya neyin neden olduğu tam olarak bilinmelidir. Bakteri kaynaklı hastalıklarda farklı işlemler, yabancı cisim kaynaklı ağrılarda farklı uygulamalarla tedavi yöntemi seçilecektir. Enfeksiyon sorunları nedeniyle oluşan ağrılarda reçeteli ilaçlarla veya kulak damlaları kullanılarak tedavi sağlanabilir.

Kulak ağrısı sorunu kendiliğinden geçebilecek basit bir sorun gibi görünebilir ancak bebeklerde tedavi edilmeyen sorunlar farklı semptomlara yol açabilir. Tedavi edilmeyen kulak ağrıları zaman içerisinde duyma- işitme kaybına yol açabilir. Bu nedenle bebeklerde uyku sorunu, kulak çekiştirme ve huzursuzluk durumlarını kontrol edil, düzenli doktor muayenesine götürmeyi ihmal etmemelisiniz. Bebeğinizde kulak ağrısı belirtilerini gözlemliyorsanız, Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde kulak ağrısı kaçıncı ayda başlar?

Bebeklerde kulak sorunları genellikle 6 aydan sonra başlar. 6 aydan küçük bebeklerde de olabilecek bu durumda tedavi için doktorun reçete ettiği ilaçları belirtilen zamanda ve belirtilen dozda kullanmak önemlidir.

Bebekte kulak akıntısı enfeksiyon belirtisi mi?

Kulak akıntısının rengi sarı ve kokulu ise, enfeksiyon belirtisi olması muhtemeldir. Yoğun sarı renkli veya kanlı kulak akıntılarını göz ardı etmeniz, bebeğinizin kulak sağlığında kalıcı sorunlara yol açabilir.

Anne sütü bebek kulağına damlatılır mı?

Anne sütünün antimikrobiyal özelliği, birçok soruna iyi gelebilmektedir. Ancak orta kulak iltihabı yaşayan bebeklerde, anne sütü damlatılması iltihabı ve ağrıyı arttırabilir.

Bebeklerde diş çıkarma kulak ağrısı yapar mı ?

Diş çıkartan bebek ve çocuklarda diş apseleri ve dişin çıkarken oluşturduğu baskı geçici kulak ağrılarına neden olabilir.

 

Avicenna Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü Doktorlarımız

Kulak Burun Boğaz bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.