Tansiyonu Düşüren Besinler: Yüksek Tansiyon İçin En İyi 17 Gıda

Tansiyonu düşüren besinler

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Yüksek tansiyon ve hipertansiyon, kalp hastalığında en yaygın görülen risk faktörlerindendir. Genellikle bu risklerin önüne geçmek için, kan basıncı seviyelerini düşürücü ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların yanı sıra diyet değişiklikleri ve yaşam tarzı değişiklikleri gibi eylemlerde bulunmak, yüksek tansiyonu düşürmeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur. Öte yandan yüksek tansiyonu düşürmek ve optimal seviyeleri korumak adına sağlıklı bir diyet yapmak şarttır. Peki yüksek tansiyonu düşüren gıdalar nelerdir? İşte tansiyonu düşüren besinler

Yüksek Tansiyonu Düşüren Gıdalar

1. Narenciye

Greyfurt, limon ve portakal gibi turunçgillerin, tansiyonu düşürücü etkileri vardır. Yüksek tansiyon gibi kalp hastalığı risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olacak bu vitaminler, mineraller ve bitki bileşikleri ile yüklüdür. Aynı zamanda portakal veya greyfurt suyu içmekte yüksek tansiyonu düşürür. Ancak greyfurtu tüketmek ya da suyunu içmek, tansiyon ilaçlarını etkileyebileceği için, bu konuda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

2. Somon ve Diğer Yağlı Balıklar

Mükemmel bir omega-3 yağ kaynağı olan yağlı balıkların, kalp sağlığına önemli faydaları vardır. İltihabı azalttığı gibi kan damarlarını daraltan bileşiklerin seviyelerini de azaltır ve yüksek tansiyonu düşürür.

3. Pazı

Potasyum ve magnezyum gibi tansiyonu dengeleyen besinler ile dolu yapraklı bir yeşilliktir. Yüksek tansiyona iyi gelen gıdalar arasında yer alan pazıyı, 145 gramlık pişirip haşladığınızda günlük potasyum ve magnezyum ihtiyacınızın %17 – %30’u karşılanır.

4. Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, kan basıncının kontrolü için önemli bir besin kaynağıdır. Özellikle kabak çekirdeği yağının yüksek tansiyon için güçlü bir doğal çare olduğu kanıtlanmıştır.

5. Fasulye ve Mercimek

Lif, magnezyum ve potasyum gibi tansiyonu düzenlemeye yardımcı olan besinler arasında yer alırlar. Ayrıca fasulye ve mercimek tüketmenin, yüksek tansiyon seviyelerini düşürdüğü de kanıtlanmıştır.

6. Meyveler

Meyveler, yüksek tansiyon dışında kalp hastalığı risk faktörlerini de azaltmaya yardımcı olur. Zengin bir antioksidan kaynağı olan meyveler, kandaki nitrik oksit seviyelerini artırır ve kan damarlarını kısıtlayan moleküllerin üretimini azaltır. Yaban mersini, çilek ve ahududu gibi besinler, tansiyon düşüren besinler arasından sadece birkaçıdır.

7. Amarant

Amarant gibi tam tahıllı yemekler, tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Aynı zamanda tam tahıllı besinlerin, yüksek tansiyon riskini azalttığı da belirlenmiştir. Magnezyum bakımından yüksek tam tahıllı bir üründür ve bu nedenle bir fincan 246 gram pişmiş amarant, günlük magnezyum ihtiyacınızın %38’ini karşılar.

8. Antep Fıstığı

Oldukça besleyici bir ürün olan antep fıstığı, tüketildiğinde sağlıklı kan basıncı seviyeleri ile ilişkilidir. Potasyum, kalp sağlığı ve kan basıncının düzenlenmesi adına gerekli birçok besin maddesini içerir.

9. Havuç

Pek çok insanın diyetinde temel bir sebze olan havuç, gevrek, tatlı ve besleyici özelliğe sahiptir. Tansiyon düşüren besinler arasında bulunan havuç, kan damarlarını gevşetir, iltihaplanmayı azaltır ve yüksek tansiyonu düşürür. Pişmiş veya çiğ olarak tüketilir ancak özellikle çiğ yemek tansiyonu düşürmek için daha faydalıdır.

10. Kereviz

Tansiyon üzerinde olumlu etkileri olabilecek popüler bir sebze olan kereviz, yine kan damarlarını gevşetmeye ve kan basınıcı seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

11. Domates ve Domates Ürünleri

Pek çok besin açısından zengin olan domates ve ürünleri, yüksek tansiyonu düşürür, kalp hastalığı riskini azaltır, kan basıncını iyileştirir ve kalp hastalığına bağlı ölüm riskini azaltır.

12. Brokoli

Dolaşım sistemi konusunda oldukça etkili olan brokoli, kan damarı işlevini geliştirir, vücuttaki nitrik oksit seviyelerini artırır ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.

13. Yoğurt

Tansiyon düşüren besinlerden bir diğeri de yoğurttur. Potasyum ve kalsiyum olmak üzere kan basıncını düzenlemeye yardımcı olan mineraller ile doludur ve besin açısından yoğun olan bir süt ürünüdür.

14. Otlar ve Baharatlar

Bazı otlar ve baharatlar, kan damarlarının gevşemesine yardımcı olur ve tansiyonu düşürücü güce sahip bileşikler içerir. Bunlar arasında; kereviz tohumu, kişniş, safran, limon otu, çörek otu, tarçın, fesleğen, kakule ve zencefil gibi baharatlar yer alıyor.

15. Chia ve Keten Tohumu

Yine yukarıdaki gıdalar gibi chia ve keten tohumu da, potasyum, magnezyum ve lif dahil olmak üzere tansiyon düzenlenmesi için gerekli olan besinler ile doludur.

16. Pancar, Pancar Yeşillikleri ve Pancar Suyu

Pancar ve pancar yeşillikleri son derece besleyici ürünlerdendir. Ayrıca sağlıklı kan basıncı seviyelerini yükseltir, kan damarlarını gevşetir ve tansiyonu düşürür. Diyetinize eklediğiniz takdirde, genel sağlığınızı da iyileştirme potansiyeline sahiptir.

17. Ispanak

Pancar gibi ıspanakta nitrat açısından yüksektir. Öte yandan antioksidanlar, potasyum, kalsiyum ve magnezyum ile yüklüdür. Bu nedenle yüksek tansiyonu olan kişiler için birebirdir.

Sonuç;

Yaşam tarzı değişiklikleri ile beraber sağlıklı bir diyet uygulamak, kan basıncı düzeylerini önemli ölçüde düşürür ve kalp hastalığı riskini azaltır. Öğünlerinize ya da atıştırmalıklarınıza yapraklı yeşillikler, çilek, fasulye, mercimek, tohum, yağlı balık, turunçgiller ve havuç gibi belli yiyecekleri eklemek tansiyon seviyelerinizi korumanıza yardımcı olur. Tansiyonunuzun yüksekse ya da tansiyonuzu dengede tutmak istiyorsanız, bu yazıda listelediğimiz gıdalardan birkaçını diyetinize ekleyebilirsiniz. Eğer tüm bu söylenenleri yaptığınız halde tansiyonuz düşmüyor ve bir türlü dengeleyemiyorsanız, Avicenna Hastanesi Kardiyoloji bölümü uzman doktorlarından randevu alarak muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Tansiyonu en hızlı ne düşürür?

Limonlu su, sarımsak, muz, kakao, kavun, pancar suyu, kudret narı gibi besinler düşürür.

Hangi bitki çayı tansiyonu düşürür?

Karahindiba, kekik, lavanta, kereviz ve atkuyruğu ile hazırlanan çaylar kan basıncını düşürerek tansiyonu dengeler.

Hangi sebzeler tansiyonu düşürür?

Brokoli, ıspanak, kabak, patates ve domates gibi sebzeler düşürür.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣