Hamilelikte Su Tüketimi: Günde Ne Kadar Su İçmeli?

Hamilelikte su tüketimine dikkat eden kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Vücudumuzdaki tüm sistemler için gerekli olan su, özellikle anne adayları için gerekli ve önemli bir ihtiyaçtır. Çünkü hamilelik döneminde vücudun sıvı ihtiyacı normal zamanlara göre daha çok artar. Ancak su ihtiyacı kola, kahve ve çay gibi sıvılar ile karşılanmamalıdır. Peki hamilelikte su tüketimi ne kadar olmalı? ve Hamilelikte su tüketimi nasıl olmalı? gibi soruların yanıtına Özel Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız hamilelikte su tüketimi adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Su İçmek Neden Önemlidir?

İyi bir su tüketimi, bedenimizdeki tüm sistemlerimizin iyi çalışmasını sağladığı gibi vücudumuzun atıklardan kurtulmasını da sağlar. Böbreklerdeki atıklar suda çözülerek idrar yolu ile dışarı atılır. Bu sayede idrar yolu, mesane ve böbrek enfeksiyonları riskini azaltmış olur. Bu durum katı atıklar için de geçerlidir. Su, dışkıyı yumuşatarak bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Hamilelik döneminde, vücuttaki hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak kabızlık meydana gelebilir. Ancak su içmeye devam ederseniz, başka bir yaygın rahatsızlık olan hemoroidi geliştirme olasılığınız da azalır.

Her Üç Aylık Dönemde Su İhtiyacı

İlk üç aylık dönemde aldığınızdan fazlasını kaybetmemek için su alımını takip etmelisiniz. Diyetinize tuzlu bir şey eklerseniz, uygun sıvı dengesini korumak için beyninize bir mesaj göndermiş olursunuz. Eğer tuz alımı konusunda aşırıya kaçmak istemiyorsanız, tuzlu krakerler tüketebilirsiniz. İkinci üç aylık dönemde, kadınların günlük kalori alımlarını fazladan 340 kalori artırmaları tavsiye edilir. Tüketilen her kalori için de 1 – 1,5 ml su ekleme kılavuzunu hedef alarak, diyete 340 ml daha su eklemek gerekmektedir. Üçüncü üç aylık dönemde ise, kalori alımı tekrar normal günlük tavsiyenin 450 kalori üzerine çıkmalı ve daha fazla su içilmesi gerekmektedir.

Dehidrasyon Belirtileri

Eğer aldığınızdan daha fazla sıvı kaybederseniz dehidrasyona yol açmış olursunuz. Böyle bir durumda vücudunuz, eski düzenine devam etmek için yeterli suya sahip olmadığının sinyalini verecektir. Peki dikkat etmeniz gereken işaretler nelerdir?

 • Susuzluk ve açlık
 • İdrardaki değişiklikler
 • Yorgunluk, baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Bilinç kaybı
 • Kuru cilt

Su Türleri

Çok fazla su içmekte zorlanıyorsanız, su türünü değiştirmeye gidebilirsiniz. Örneğin hamilelikte maden suyu içmek genellikle güvenlidir ancak yine de günlük olarak fazla tüketilmemelidir. Bunun dışında tatlı su da içebilirsiniz ki aromalı su, sodadan daha iyi sonuçlar verebilir. Ancak aromalı su, şeker ya da başka bir tatlandırıcı içerdiği için bu tarz içecekleri de çok fazla tüketmemeniz gerekmektedir.

Hamilelikte Su Tüketimi İçin İpuçları

 • Bir dilim limon, salatalık, nane veya biraz çileği suyunuza ekleyerek karıştırabilirsiniz. Hamilelikte limonlu su, birçok anne adayı tarafından tercih edilir.
 • Doktorunuzdan tavsiye alarak, özellikle de sevdiğiniz, bitki çaylarını tüketebilirsiniz.
 • Besin alımını artırmak için smoothie yapabilirsiniz.
 • Elinizde kendinize ait mutlaka su şişesi olsun.
 • Uyandığınız zaman ilk iş olarak güne su içerek başlayın.
 • Mevsimsel yemeye özen gösterin.
 • Evin belirli noktalarında sürahiler bulundurun.
 • Su içmeyi unutmamak için yanınızda suyunuzu taşıyın.
 • Kendiniz için su içme saatleri oluşturun.
 • Su içmekten keyif almak için hoşunuza gideceğini düşündüğünüz bardaklar, sürahiler ve şişeler alın.

Hamilelikte Su Tüketmenin Faydaları

 • Birçok anne adayı bu süreçte kabızlık ve basur gibi sorunlardan şikayetçi olurlar. Eğer hamilelikte günlük su tüketimi yeterli olursa, bu tarz problemlerden de kurtulmuş olunur.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarını engeller.
 • Rahim kasılmaları, yeterli su tüketimi ile en aza indirilir.
 • Karın, yüz ve el çatlakları için su tüketmek fazlasıyla önemlidir ve cildin daha parlak görünmesini sağlar.
 • Mide sorunları ve bulantı gibi şikayetleri azaltır. Ayrıca vücut şişkinliklerini de azaltmaya yardımcı olur.

Hamilelikte Ne Kadar Su İçilmelidir?

Normal bir insan günde 2 – 2,5 litre suya ihtiyaç duyar. Ancak anne adayının fizyolojik durumuna fetal büyüme eklendiği için gebelikte bu ihtiyaç 3 – 3,5 litreye kadar çıkmaktadır. Bebeğin içinde yer aldığı amniyon sıvısı kendini yenileme ihtiyacı duyduğu için, annedeki su ile yer değiştirir. Bebeğin içinde yer aldığı sıvı yeterli olduğu takdirde, akciğerler ve bebeğin hareketleri bu anlamda büyük önem taşır. Öte yandan bebeğin hücre yapısının büyük bir kısmı sudan oluştuğu için içilen su miktarı da dolaylı yoldan bebeği etkilemektedir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte su az içilirse ne olur?

Bol sıvı almak oldukça önemlidir. Yeterli su alımı olmazsa, bağırsak hareketlerinde azalma meydana gelir. Buna bağlı olarak hemoroid, kabızlık ve idrar yolu enfeksiyonları gibi sağlık sorunları ortaya çıkar.

Gebelikte fazla su içmek zararlı mı?

Hamilelikte az su tüketmek kadar fazla su içmek de zararlı olabilir. Kısa sürede çok fazla su tüketimi, su zehirlenmesine yol açabilir.

Hamilelikte soğuk su içmek zararlı mı?

Bebeğe direkt zarar vermez ancak bağışıklığı düşük kadınların soğuk su tüketmesi, boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi belirtilere neden olur. Bu nedenle de vücudu soğuk suya alışık olmayanlar, suyu tüketirken soğuk olup olmadığına dikkat etmeliler.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣