Bebeklerde MR çekimi

Bebeklerde MR: Nedir & Nasıl Yapılır?

Emar (MR), en zararsız görüntüleme tekniklerinden biri olduğu için, hem bebeklerde hem de çocuklarda tıbbi açıdan herhangi bir engel yaratmaz. Ancak MR çekimleri diğer görüntüleme yöntemlerine göre daha uzun sürdüğü için, bu konuda çocuklarda MR çekimi daha zorlu geçebilir. Bebeklerde MR hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyabilirsiniz. Peki bebeklerde MR nedir? Bebeklerde MR nasıl çekilir? Bebeklerde emar neden çekilir? İşte detaylar…

Bebeklerde MR Nedir?

Bebeklere mr çekilir mi? sorusu pek çok kullanıcı tarafından merak edilip araştırılıyor. Bu konuya kısaca bir açıklama getirmek gerekirse; bebeklerde emar, son derece güvenli bir inceleme olup herhangi bir zararı yoktur. Üstelik radyasyon içermediği için hem bebeklerde hem de hamilelerde rahatlıkla uygulanabilen bir görüntüleme yöntemidir. Bebek MR işleminde de, diğer çekimlerde olduğu gibi bir manyetik rezonans inceleme masası bulunur ve bebek ya da çocukların bu mıknatısın merkezine hareketsiz bir şekilde yatması gerekir.

Bebeklerde MR çekimi yapılırken, anne ve babalar işlem bitene kadar yanlarında kalırlar. 0 – 6 yaş grubu çocukların emar incelemesinde hareketsiz kalmaları gerektiği için ya sedasyon verilebilir ya da anestezi uygulanabilir. Bu sayede bebeğin hareketsiz kalması sağlanır ve net görüntüler elde edilir. Aksi takdirde çocukların bu süreyi hareketsiz geçirmeleri imkansızdır.

Bebeklerde MR Nasıl Çekilir?

Bebeklerde emar çekimi ortalama 30 dakika ile 1 saat arasında sürer. Bu süre zarfı boyunca çocukların hareketsiz bir şekilde masada kalması gerekmektedir. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi küçük çocukların hareketsiz kalması neredeyse imkansız olduğu için, çocuklara sedasyon verilir. İntravenöz yoluyla damardan verilen sedasyon, 18 aylıktan küçük çocuklara ise ağızdan oral olarak verilir.

Yuvarlak halka şeklindeki büyük bir mıknatısın içerisindeki boşlukta bir masa bulunur ve hasta buraya yatırılır. Manyetik alan çalıştığında, vücuda radyo dalgaları verilir. Bu sırada da vücuttaki elektronlar enerji yayarak alıcı tarafından kaydedilir. Bu işlemin sonucunda vücudun iç yapısı görüntülenir ve siyah beyaz bir görüntü oluşturur. Bu görseller bilgisayara aktarılır ve böylelikle vücudun problemli olan kısmı incelenir.

Sedasyon ile çekim yapıldığında; MR çekiminin ardından kardiyo respiratuvar monitörden kontrol edilir ve bu süre 2 – 3 saati bulabilir. Bu sürede çocuğun oyalanması için oyuncaklarından birkaçını getirmeniz gerekebilir. Aynı zamanda yedek bir kıyafet ve bez gibi ihtiyaçlarını da mutlaka yanınızda getirmelisiniz.

Bebeklerde Emar Neden Çekilir?

Bebek MR çekimi işleminde, bebeklerin ya da çocukların beyin damarları kontrol edilir, kalça çıkığı olup olmadığına bakılır ya da doktorun endişe ettiği bir durum söz konusu ise vücudun herhangi bir bölgesinin patolojisi incelenir. Öte yandan çocuklar için MR istenmesinin pek çok sebebi vardır. Vücudun farklı bölgelerinde herhangi bir kitle, kırık, kanama ve patolojik bir durumun varlığından şüphe edilmesi gibi durumlar için bu yönteme başvurulur. Ayrıca klasik röntgen, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi işlemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda da MR çekimi istenir.

Bebeklerde MR Öncesi Nasıl Hazırlanmak Gerekir?

Çok fazla bir hazırlık gerektirmez. Ancak çekimden önce hastanın üzerindeki metal cisimlerin çıkarılması gerekmektedir. Bunlar; gözlük, bilezik, küpe, kemer ve metalik düğmesinden dolayı kot pantolon gibi eşyalardır. Çekim esnasında hastanın hareketsiz durması gerekir ve 7 – 8 yaşından küçük bir çocuğun MR cihazında hareketsiz kalması pek mümkün değildir. Bu nedenle hafif bir sakinleştirici verilir. Böyle bir durumda da hastanın aç olması gerekir.

Bebeklerde MR Zararlı mı?

  • Çocuk MR çekimleri ortalama 20 – 90 dakika arasında sürdüğü için, her zaman istenilen görüntülere ulaşılamaz. Çünkü bazı durumlarda çocuğun pozisyonu ayarlanamaz ya da çocuk hareketsiz duramaz. Böyle durumlarda işlemin yeniden çekilmesi gerekebilir. Üstelik bazı durumlarda işlem çok daha uzun sürebilir.
  • Bebeklerde emar çekimi zararları arasından bir diğeri de MR çekimleri esnasında yüksek ses çıkmasıdır. Çocuklar bu sesten dolayı korkup ürkebilirler. Bu sebepten ötürü çocuklar bu konu hakkında bilgilendirilmeli ya da çocuklara anestezik ve sedasyon verilmelidir.
  • Bazı durumlarda çocuklarda damardan kontrast madde verilebilir. Bunların dışında MR görüntülemenin herhangi bir riski ya da tehlikesi yoktur. Çünkü x-ışını ya da radyasyon içermez.
  • Bir günde art arda birden fazla MR çekilebileceği gibi işlemin ardından hastalar normal günlük eylemlerine geri dönebilirler. Özel bir diyet ya da herhangi bir kısıtlamaya ihtiyaç yoktur.

Bebeklerde MR Sonucu

MR görüntüleme işlemi sona erdikten sonra görüntüler bir CD’ye aktarılır ve radyoloji uzmanı tarafından yorumlanır. Bu raporlamaya göre bir tedavi planı uygulanır. Ancak öncesinde patoloji olup olmadığına bakılır. Doğru tedavinin gerçekleşmesi adına bebeklerde emar çekimi erken teşhis açısından büyük önem taşır.

Hamilelerde MR

Emarın herhangi bir riski ya da yan etkisi olmadığı için, hem küçük bebeklerde hem de hamilelerde tanısal amaçlı kullanılabilir. Sadece gebeliğin ilk 3 ayında çok gerekli değilse kullanılması önerilmez. Hamilelik sürecinde en güvenli görüntüleme tekniklerinden biri olan emar, güvenle tercih edilebilir. Diğer görüntüleme tekniklerinde kullanılan kontrast madde yerine, gadolinyum adındaki bir kontrast madde kullanılır. Ve bu kontrast madde, bt anjiyografi işleminde kullanılandan daha zararsızdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bebeklerde MR ne kadar sürer?

Çocuklarda emar çekimi, yetişkin hastalardan çokta farklı değildir. Hangi amaç için çekilmesi gerekiyorsa, bebeklerde de ona göre bir çekim gerçekleştirilir. Ancak bu sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması gerekmektedir. Çekim süresi ortalama 15 – 20 dakika kadar sürmelidir.

Bebeklerde anestezili emar çekilir mi?

Bebek ve çocuk yaş grubunda anestezili emar çekilir. Ancak bebeklerde anestezili MR her yerde çekilmez. Anestezi uzmanının ve acil durumlarda müdahale edebilecek sağlık ekip ve ekipmanın olduğu yerlerde çekilmelidir.

Bebeklerde beyin MR neden istenir?

Bebeklerde beyin MR çekimi, beyin damarlarını incelemek ya da beyne bağlı olarak çalışan organların değerlendirilmesi amacıyla istenebilir.

Bebeklerde anestezisiz emar çekilir mi?

Kapalı MR cihazları ile bebeklerin vücudunun görüntülenmesi için, bebeklerin sabit pozisyonda kalması gerekir ve bu imkansız olduğu için anestezi kullanılır. Ancak günümüzde açık MR sayesinde buna gerek kalmaz ve bebekler anne kucağındayken bile işlem gerçekleşebilir.

Bebeklerde beyin mr sonuçları ne zaman çıkar?

MR sonuçları yaklaşık 1 gün içerisinde verilebilir. Ancak bazı durumlarda bu süre uzayabilir.

 

Avicenna Hastanesi Radyoloji Bölümü Uzman Doktorları

Radyoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.