Bacak Güçlendirme Fizik Tedavi

Bacak güçlendirme fizik tedavi egzersizi

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Ameliyat sonrası kas güçsüzlüğü veya geçirilmiş felç nedeni ile hastalarda yürüme güçlüğü yaşanır. Ayak bileğini yukarı kısma çekememe, dizleri bükememe ve kalçanın geri götürülmemesi gibi sorunlardan dolayı yürüyüş de bozulmaktadır. Bunların dışında çeşitli nedenlere bağlı olarak bacak zayıflığı meydana gelebilir ve bu durum kişinin günlük eylemlerini etkileyebilir. Bu ve bunun gibi durumlar için bacak güçlendirme fizik tedavi egzersizlerine başvurulur.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Bacak Zayıflığına Ne Sebep Olur?

Bir ya da iki bacakta zayıflık ya da vücudun genel zayıflığının bir parçası olarak bacak zayıflığı ortaya çıkabilir. Bacak kaslarının yorulduğu zaman güç kaybetmesi ile meydana gelen bu durum dinlendikten sonra düzelir. Aynı zamanda bacak zayıflığı, kondisyon kaybı ya da fiziksel hareketsizlik gibi durumlardan dolayı ortaya çıkabilir. Azalan kas gücü nedeniyle günlük görevlerin yerine getirilmesi zorlaşır. Bunların dışında bacak zayıflığı aşağıdaki tıbbi durumlardan da kaynaklanabilir:

 • Siyatik
 • Myastenia gravis
 • Multipl skleroz
 • Graves hastalığı
 • Guillain-barre sendromu
 • Hipotiroidizm
 • Hipertiroidizm
 • Felç
 • Elektrolit dengesizlikleri
 • Fıtıklaşmış diskler
 • Kronik yorgunluk sendromu
 • Nevralji
 • Polimiyozit
 • Hipotoni
 • Periferik nöropati

Bacak Güçlendirme Fizik Tedavi

Bacak egzersizleri ve manuel tedavi yöntemleri ile yukarıda bahsettiğimiz sorunların ortadan kaldırılması amaçlanır. Karın ve gövdede yer alan çekirdek kaslar adı verilen bir kas sistemi bulunur. Fizyoterapi, bacak kaslarında ortaya çıkan problemlerin giderilmesi için kullanılsa da, uygulanan egzersizler ile karın ve gövde kasları hareketlendirilmeye çalışılır. Fizik tedavi bacak güçlendirme de, bacak kasların esnetilmesi, bacakların kuvvetlendirilmesi, bacaklar arasında dengenin korunması, hareketlere kuvvet kazandırılması ve genel hasta sağlığının artırılması hedeflenir.

Felç durumunda ortaya çıkan hasarlar yürüme sistemini ciddi oranda etkiler. Bir hastada yürüme bozukluğu görülüyorsa, ilk olarak bu bozukluğun nedeni araştırılmalı ve tanı konulduktan sonra tedavi planına geçilmelidir. Görme problemleri, ihmal sendromu ve denge kaybı nedenlerinden dolayı da bacak hareketsizliği meydana gelebilir. Beyine tekrardan yürümeyi öğrenme komutunun verilmesi fizik tedavi ve rehabilitasyon egzersizleri ve manuel terapi ile mümkündür. Karın kasları, ayak ve bacaklara uygulanan elle tedavi yöntemi yüksek oranda başarı sağlar.

Hastanın düzenli olarak yürümesi de bu noktada çok önemlidir. Ancak bu egzersizleri tek başına yapmak yeterli olmayabilir. Bunun için fizyoterapist tarafından kol ve bacak kaslarının çalıştırılması ve güçlendirilmesi gerekmektedir. Kas egzersizleri ve manuel tedavi yöntemi ile hastanın elektriksel uyarılar alarak bacak kasları güçlendirilir ve kasın çalışma durumu maksimum seviyeye çıkarılır. Bu tedavi yöntemi sayesinde hastalarda yalnızca ağrıda azalma değil, aynı zamanda dayanıklılıkta da artışa neden olur. Ayak bileğini esnetme, parmak ucunu kaldırma ve yükseltme, diz uzatma, oturulan yerden adım atma, dizi göğse çekme ve yana bacak açma gibi hareketler ile bacaktaki gücün artırılması amaçlanır.

Bacak Güçlendirme Fizik Tedavi Hareketleri

Çok ileri derecede olmayan durumlarda ameliyatsız tedavi yöntemleri ile başarılı sonuçlara ulaşılır. Özellikle manuel terapi ile problemler kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilir. İlk olarak bir değerlendirme yapılır ve rahatsızlıklar ameliyatsız bir yöntem ile ortadan kaldırılabilecek gibiyse manuel terapi yöntemi uygulanır. Özellikle yürüme kaybı olan kişiler yeniden yürümeyi öğrenmek için farklı egzersizler yapmalıdır. Aynı zamanda bacak ameliyatları sonrasında da fiziksel tıp ve rehabilitasyon ile beraber manuel terapi uygulanırsa çok daha iyi sonuçlar alınır. Peki bacak güçlendirme fizik tedavi hareketleri nelerdir?

 • Ayak bileğini aşağı yukarı esnetme
 • Parmak ucunu kaldırma
 • Parmak ucunda yükselme
 • Otururken adım atma
 • Dizi uzatma
 • Ayağı kaldırma
 • Dizi göğse çekme
 • Tek bacak üzerinde duruş
 • Yana bacak açma

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bacak gücümü nasıl artırabilirim?

Yürüme, sabit bisiklet sürme ve su aerobiği gibi aerobik egzersizler, kan akışınızı ve kas gücünüzü iyileştirmenin etkili yollarından biridir.

Bacak zayıflığı hangi eksiklikten kaynaklanır?

Bacağınızda çok fazla kas zayıflığı, D vitamini eksikliğinden kaynaklanır. Bu bacaklarda ağrı hissine, çabuk yorulma, merdiven çıkmada ve oturur pozisyondan kalkmada zorluk yaşamaya neden olur.

Hangi yiyecekler bacak kaslarını güçlendirir?

Yoğurt, süt, somon, ton balığı, ıspanak ve güçlendirilmiş gıdalar iyi gelmektedir.

Bacak kasları neden zayıflar?

Kas güçsüzlüğü, egzersiz eksikliği, yaşlanma, hamilelik ve kas yaralanmasından dolayı oluşur. Diyabet ya da kalp hastalığı gibi uzun süreli durumlarda da meydana gelebilir. İnme, depresyon, kronik yorgunluk sendromu, multipl skleroz ve fibromiyalji gibi pek çok olası nedeni vardır.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Migren Botoksu Nedir?

Migren Botoksu Nedir?

Migren, şiddetli, sık aralıklarla tekrarlayan bir baş ağrısı türüdür. Migren baş ağrısının en sık görülen türlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda kişinin yaşam kalitesini düşüren, günlük

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak Tedavisi: Cilt Çatlağı Nedir?

Çatlak tedavisi, ciltteki çatlak izlerini gidermede kullanılan yöntemler bütünüdür. Hamilelik, aşırı kilo alımı ve verimi gibi faktörlere bağlı olarak cilt çatlağı meydana gelmektedir. Bu çatlaklar

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣