cildiye ben aldırma muayenesi olan hasta

Ben Aldırma: Ben Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ben aldırma işlemi, ciltte görüntü bozukluğuna yol açan veya büyüme gösteren benler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Genellikle küçük be belirgin olmayan benler, çok fazla olması veya büyümesi durumunda ben aldırma tedavisi ile alınmaktadır. Dilerseniz ben tedavileri hakkında merak edenlere yazı içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ben Nedir?

Benler, genellikle küçük ve kahverengi lekeler olarak görülmektedir. Pigment oluşturan hücre kümelerinden kaynaklanan  benler çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkarlar. Çoğu zaman zararsız olan benler nadiren kanserli doku haline gelebilirler. Ben büyümesi veya renk değişiklikleri bazen kanser belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Cilt kanserinin farkına varmada oldukça önemlidir ve kanser teşhisinde ben incelemeleri de yapılmaktadır. Ancak, benlerdeki her değişiklik kanser nedeni olmadığı gibi öncelikle araştırılması gerektiğini unutmamalısınız. Ben aldırma ve ben tedavisi hakkında diğer merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Q-switch Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Ben Aldırma: Farklı Ben Belirtileri Nelerdir?

Benler, tipik olarak küçük ve koyu kahverengi renkte olmaktadırlar. Ancak, aşağıdaki belirtiler görülmesi durumunda benlerin araştırılması gerekebilir.

Farklı Ben Belirtileri Arasında;

  • Renk ve doku: benlerin rengi ten renginize göre açık veya koyu kahverengi renklerde olabilir. Ancak siyah, pembe, mavileşmiş benler normal dışında kabul edilmektedir. Aynı zamanda küçük diyebileceğimiz benler, zamanla büyür ve pürüzsüzlüğünü kaybederse bir cildiye uzmanına başvurmak önemlidir.
  • Şekil: Benler oval  şekilde olmalıdır. şekil bozuklukları benlerde meydana gelen değişikliklerin bir belirtisi olarak kabul edilebilir.
  • Boyut: Benlerin çağı genellikle 6 milimetre kadar olmalıdır. Bu boyuttan daha büyük benler takip edilmeli ve daha fazla büyüme göstermesi durumunda kontrol edilmelidir.

Bahsettiğimiz durumlar,  vücudunuzun herhangi bir bölgesindeki benlerde görülebilir. İnsanlarda çocukluk ve ergenlik döneminde çıkan benler, 50 yaşına kadar kadar gelişmeye devam edebilir. Bazen hamilelik döneminde hormon değişiklikleri de benlerde farklılıklara yol açabilir.

Ben Tedavisi Neden Yapılır?

Benler, tüm vücut boyunca yayılır ve farklı noktalarda görülebilmektedir. Ben tedavisi yapılması için birden fazla neden bulunmaktadır.

Ben Tedavisi Nedenleri Arasında;

  • estetik olarak rahatsız edici büyüklükte benler
  • olağandışı benler
  • çok fazla bene sahip olmak
  • ailede cilt kanseri öyküsü olması

Yukarıda bahsettiğimiz durumların tedavisinde, ben tedavisi uygulanabilmektedir. Lazerle ben aldırma işlemi ile tehlikeli görülen benler alınabilir ve patolojik incelemeye yollanabilir.

Lazerle Ben Aldırma Tehlikeli midir?

Lazerle ben aldırma işlemi birkaç dakika süren, tehlike arz ettirmeyen bir işlemdir. Ben sildirme veya ben aldırma olarak bilinen bu tedavi yöntemi için cildiye uzmanına başvurmanız gerekmektedir. Dış görünüş olarak rahatsız etmesi veya sağlık durumunu tehdit edecek bir biçime sahip olması durumunda cilt hastalıkları doktorları tarafından lazerle ben aldırma işlemi yapılabilir. Alınan ben, kanserli doku gelişip gelişmediğinin kontrolü için laboratuvara iletilir ve sonuçlar sizinle paylaşılır. Lazerle ben aldırma işlemi yüzdeki benleri aldırmak veya tüm vücuttaki benler için tercih edilebilir.

Ben Aldırma Hangi Bölüm Bakar?

Ben aldırma hangi bölüm? diye merak ediyorsanız, ilgi alanı olan branş cilt hastalıkları bölümü olmaktadır. Cildiye bölümüne randevu alarak, ciltteki benlerinizi kontrol ettirebilirsiniz. Alanında uzman bir doktora danışmadan benlerinizi ellememeniz oldukça önemlidir.

 

Sonuç

Ben aldırma tedavileri,  benlerinden rahatsız olan veya sağlığı tehdit etmesi durumunda tercih edilmektedir. Alınan benler patolojik olarak incelemeye yollarla cilt kanseri veya benzeri sağlık durumu olup olmadığı kontrol edilmektedir. Yüzdeki benleri aldırma, sıklıkla tercih edilmekle beraber estetik olarak görüntü bozan tüm benler için uygulanabilir. Lazerle ben aldırma fiyatları güncel olarak oldukça hesaplı olduğu için maliyet olarak da hastaları zorlamaktadır. Büyük, siyah veya şekil bozukluğu olan benler; estetik rahatsızlığın yanı sıra cilt kanseri riskini de akla getirmektedir. Cilt hastalıkları uzmanlarının inceleme yapacağınız benler, işlem sonrasında patolojiye yollamak gerekli kontroller yapılmaktadır. Ben tedavisi hakkında daha fazla bilgi için Avicenna Hastanesi Cilt Hastalıkları uzmanı doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Et beni aldırma işlemi yapılabiliyor mu?

Et benleri, kişiyi rahatsız etmesi durumunda lokal anestezi uygulanarak alınabilir. İşlem ben alma ameliyatı olarak bilinmektedir.

Ben aldırma ameliyatı kaç günde iyileşir?

Ben aldırma ameliyatı sonrası aynı gün günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ancak ben alınan bölgede 1 hafta boyunca dikkatli olunması, gereken ilaçların sürülmesi ve hijyene dikkat edilmesi önemlidir.

Ben aldırma sonrası iz kalır mı?

Benin alındığı bölgede, işlem sonrası ufak bir kızarıklık meydana gelebilir. Ancak  zaman içerisinde ben aldırma işleminden geriye hiçbir iz kalmayacaktır.

Ben aldırmak zararlı mıdır?

Ben tedavisi, uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece güvenli bir işlemdir. Ancak evde kendi yöntemleriniz ile benleri koparmaya çalışmak oldukça tehlikeli olmakla beraber, cilt hastalıklarına sebebiyet verebilir.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji (Cilt Hastalıkları) Bölümü Doktorlarımız

Dermatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.