uyluk ağrısı çeken hasta

Uyluk Ağrısı: Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uyluk ağrısı, hareket etmede zorluk çekmeye neden olabilecek sorunlar yaratmaktadır. Bazen iç uyluk kemiği ağrısı olabildiği gibi dış uyluk ağrısı da ortaya çıkabilmektedir. Uyluk kemiği ağrısı hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

Uyluk Ağrısı Neden Olur?

Uyluk kemiği ağrısı oluşumunun birçok farklı nedeni vardır. Uyluk kemiği ağrısına sebep olabilen durumlar arasında;

Uyluk ağrısı oluşmasında etkili olan durumlar arasında yer almaktadır. Uyluk kemiği ağrısı belirtileri görülmesi durumunda altındaki sebepler araştırılırken, bu durumlarla karşılaşılabilir.

Uyluk Ağrısına Eşlik Eden Belirtiler

Uyluk kemiği ağrısı yaşıyorsanız, aşağıda diğer durumları yaşamanız da muhtemeldir. Bunlar arasında;

 • sertlik
 • bacakta uyuşma
 • bacak bölgesinde kramp
 • aktivite ile kötüleşen uyluk kemiği ağrısı
 • sırtta başlayan ve uyluğa doğru inen ağrı
 • bacağını hareket ettirme dürtüsü
 • bacakta karıncalanma

Bahsedilen durumlar iç uyluk ağrısı ve dış uyluk kemiği ağrısı yaşanmasına göre farklılık gösterebilir. Ani başlayan uyluk ağrılarında yukarıda bahsettiğimiz semptomlar da belirleyici rol oynayabilir. Uylukta şişlik olması da ağrıyı arttırabilecek sebeplerden biridir.

Uyluk Ağrısı Tanısı Nasıl Konulur?

Uyluk kemiği ağrısı, risk faktörleri ve belirtiler değerlendirilerek yapılan fiziki muayene  sonarında teşhis edilebilir. Ortopedi ve Travmatoloji uzmanı doktorlar tarafından yapılacak muayene sonrasında durum teşhis edilebilir. Ancak kesin tanı konulabilmesi için emar çekimi yapılması gerekmektedir. Doktorunuzun yapacağı fiziki muayene ardından laboratuvar sonuçları değerlendirilerek, uyluk kemiği ağrısı teşhisi konulacaktır. Teşhis sonrası uygun tedavi yöntemleri hakkında bilgilendirme alacaksınız.

Uyluk Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyluk ekleminde ağrı tedavisi, ağrıya neden olan alt nedene bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Küçük yaralanmalar nedeniyle oluşan uyluk ağrıları genellikle ısı, kompresyon ve buz gibi uygulamalarda tedavi edilebilir. Ancak daha uzun süresi uyluk kası ağrısı durumlarında tedavi için farklı yöntemler tercih edilebilir.

Uyluk eklemi ağrısı tedavi yöntemleri arasında;

 • Reçeteli ağrı kesici ilaçlar
 • yürüme desteği veya baston gibi terapötik cihazlar
 • Cerrahi yöntem

Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi öncelikle hastalığın altında yatan neden belirlenmelidir. Dış uyluk kemiği ağrısı ve iç uyluk ağrısı için farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Ortopedi uzmanı ile görüştüğünüzde uyluk kemiği ağrısına iyi gelecek en etkili tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Uyluk Ağrısı Nasıl Önlenir?

Tüm uyluk ağrıları önlenemese de, aşağıdaki adımları uygulamak uyluk kemiği ağrısı kası nedenlerinin önüne geçebilir. Baldır ağrısı ve uyluk kemiği ağrısına iyi gelebilecek ipuçları arasında;

 • Sağlıklı kilonuzu koruyun,
 • Düzenli egzersiz yapın,
 • Egzersiz yapmadan önce ısınma hareketleri yapın,
 • Sigara içmekten kaçının.

İpuçlarına hayatınızda yer vererek, kaslarınızdaki ani gerilmeleri ve aşırı baskıyı azaltabilirsiniz. Kas ve kemiklerdeki baskının azalması, hareket ederken meydana gelebilecek sorunların önüne geçmenizde yardımcı olacaktır.

Sonuç

Uyluk kemiği ağrısı, hareket kısıtlamasına neden olan ciddi sorunlardan biridir. Bazen basit yaralanmalarla meydana gelebilen uyluk kemiği ağrısı durumu, bazen de ciddi yaralanmalar veya hastalıkların belirtisi olarak karşımıza çıkabilir. Yürürken baldırlarda hissedilen ağrılar iç uyluk veya dış uyluk kemiği ağrısı olarak görülebiliyor. Ani başlayan ağrılar kişileri endişeye sokarken, bazen uzun süren ve geçmeyen ağrılar önemsiz kabul edilebiliyor. Ancak, kan pıhtısı gibi önemli birçok hastalığın belirtisi olabilir uykum eklemi ağrısı küçümsenmemelidir. Baldırlarınızda yaşanan geçmeyen ağrılar için en kısa sürede ortopedi doktorlarına randevu almalısınız. Dilerseniz, Avicenna Sağlık Grubu Ortopedi ve Travmatoloji uzmanları randevu alarak, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ani başlayan uyluk ağrısı nedenleri nedir?

Uyluk ağrısı nedenler arasında; ani hareketler, travma, kan pıhtılaşması veya kramplar nedeniyle gerçekleşebilir.

Uyluk kemiği ağrısı evde tedavi yöntemi var mıdır?

Uyluk kemiği kası ağrısı için; sıcak su uygulaması, buz uygulaması, kompres yapılabilir. Ancak evde yapılan uygulamaların ağrıyı hafifletmemesi durumunda ortopedi doktorunuza randevu almanızı öneriyoruz.

 

Avicenna Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Doktorları

Ortopedi ve Travmatoloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:

Leave a Reply

Your email address will not be published.