Distoni Çeşitleri Hakkında

Distoni Çeşitleri Hakkında

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Bir hareket bozukluğu olarak karşımız acıkan Distoni hastalığı yetişkin bireylerde daha sık karşılaşılan nöroşirurji hastalığıdır. Farklı faktöre bağlı olan Distoni çeşitleri hastalığı belirtileri ve yol açtığı sorunlar üzerinde etkilidir. Yaş faktörleri, hastanın sağlık geçmişi, hastalığın doğuştan gelmesi ya da daha sonra ortaya çıkması gibi birçok faktör farklı Distoni çeşitlerinin rotaya çıkmasında etkilidir.

Avicenna Hastanesi olarak kaleme aldığımız bu yazıda Distoni çeşitleri hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Beyin Ameliyatları Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Distoni Nedir?

Parkinson hastalığı ve epilepsi hastalığından sonra en sık görülen hareket bozukluğu rahatsızlığı Distoni problemleridir. Birçok Distoni çeşidi bulunmakla beraber Distoni hastalığı toplum tarafından pek fazla bilinmemektedir Hastalık erişkinlerde daha sık görülür ve bazı vakalar ergenlerde ve çocuklarda da görülebilir. Erişkin başlangıçlı Distoni genellikle vücudun yalnızca bir bölümünü etkilerken, çocukluk başlangıçlı Distoni genellikle vücudun birden çok bölümünü etkiler.

Distoni hastalığı genel anlamda, vücudun tamamının veya bir kısmının istemsiz kasılmaları ve seğirmeleri ile karakterize olup, bazen kıvranmaya ve vücut duruşunun kötüleşmesine neden olur. Özetle Distoni varlığında meydana gelen kasılma, burulma ve burulma hareketleri anormal duruşa veya kollar, bacaklar, gövde, baş, yüz ve ses tellerini etkileyen titremelere (titremelere) neden olabilir. Örneğin, boyun kaslarının istemsiz bir şekilde kasılması, kişinin istemsiz olarak başını eğmesine neden olabilir. Distoni hastalığının yol açtığı sorunlarda etkin olan faktör ise Distoni çeşitleri olarak karşımıza çıkar.

Distoni Çeşitleri Nelerdir?

Birçok çeşidi bulunan Distoni hastalığı; Distoni çeşitlerinin yanında farklı sınıflara ve alt tiplere sahiptir. Distoni çeşitleri ve alt tipleri şu şekildedir:

Distoni Çeşitleri

Primer ve sekonder olmak üzere iki şekilde karşımıza çıkan Distoni çeşitleri; hastalığın ortaya çıktığı yaş faktörüne göre değişiklik gösterir. Primer Distoni hastalığı 20-30 yaş aralığındaki erişkinlerde ortaya çıkar ve hastalığın en sık görülen çeşididir. Sekonder Distoni hastalığı ise doğum sonrası ortaya çıkar. Sekonder Distoni çeşitlerine neden olan sorunlar çoğunlukla ilaçların ve toksinlerin etkilidir.

Distoni Sınıfları

• Jeneralize Distoni

• Fokal Distoni

• Multifokal Distoni

• Segmental Distoni

• Hemidistoni

Distoni Alt Tipleri

• Servikal Distoni

• Kraniyofasiyal Distoni

• Oromandibular Distoni

• Spazmodik Distoni

• Yazıcı Krampı ve Diğer Görev Distonileri

Distoni rahatsızlığı belirtilere sahip olan hastalar gerekli muayene ve test sürecini tamlamadıktan sonra hastalığın çeşidine bağlı olarak Distoni tedavi sürecine başlayabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Distoni nedir?

Bir hareket bozukluğu olarak karşımız acıkan Distoni hastalığı yetişkin bireylerde daha sık karşılaşılan nöroşirurji hastalığıdır

Primer Distoni nedir?

20-30 yaş aralığındaki erişkinlerde ortaya çıkan Primer Distoni hastalığı, hastalığın en sık görülen çeşididir. Sekonder Distoni hastalığı ise doğum sonrası ortaya çıkar.

Sekonder Distoni nedir?

Distoni hastalığının bir diğer çeşidi olan Sekonder Distoni’ye neden olan sorunlar çoğunlukla ilaçların ve toksinlerin etkilidir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣