Bipolar Hastalığı Nedir? Bipolar Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

bipolar bozukluk yaşayan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Avicenna Ataşehir Hastanesi Psikiyatri Bölümü uzman doktorları, bipolar kişilik bozukluğu hastalığı hakkında bilgi verdi.

Bipolar Nedir?

Bu hastalık, tıp dilinde manik depresif olarak da isimlendirilmiştir. İki uçlu bozukluk şeklinde de tanımlanmış olan bu psikolojik hastalık, iki çeşit ruhsal bozukluğu içerisinde barındırmaktadır. Birisi taşkınlık süreci yani, mani süreci, diğeri de çöküntü süreci yani, depresif süreç şeklindedir. Bu iki süreç ve bir de normalleşme süreci birbirini takip ederek rutin şekilde devam eder. Hastalar, taşkınlık dönemini birkaç hafta yaşadıktan sonra normal döneme ya da depresif döneme girebilirler. Bu dönemler de yine birkaç hafta sürebilmektedir. Hastalığın, kimi kaynaklarda duygu durum bozukluğu olarak anıldığı görülmüştür. Yine, bipolar duygulanım bozukluğu, bipolar mizaç bozukluğu ve bipolar affektif bozukluk gibi isimleri de vardır.

Bipolar Belirtileri

Bipolar belirtileri, taşkınlık ve depresif dönem olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Alevlenme dönemi olarak da tanımlanan taşkınlık döneminde hastalar şu belirtiler ile ortaya çıkmaktadır:
 • Mutlu ve sevinç dolu hissetmek
 • Hızlı hızlı konuşmak
 • Enerji dolu olmak
 • Kendini çok önemli biri gibi görmek
 • Sürekli yeni planlar yapmak
 • Çok kolay dikkat dağılması
 • Hayaller görmek
 • Uyku problemleri
 • İştah düşüklüğü
 • Bir iş yaparken ya da eğlencede aşırı hareketlerde bulunmak
 • Riskli ve tehlikeli çılgınlıklar yapma
Bipolar kişilik bozukluğu yaşayan hastalar, depresif dönemde ise şöyle belirtileri gösterebilirler:
 • Mutsuz, umutları tükenmiş hissetmek
 • Enerji bulamamak
 • Konsantre olamamak
 • Günlük rutin ihtiyaç ve faaliyetlerden uzak durmak
 • Değersiz olduğunu düşünmek
 • Suçluluk duymak
 • Bardağın boş tarafına bakmak
 • Kendinden şüpheler duymak
 • Kötü hayaller görmek, mantıksız şeyler düşünmek
 • Sürekli uyku halinde olmak
 • İntihara meyilli olmak

Nedenleri

Bipolar bozukluğun kesin nedenleri, tıp dünyası tarafından henüz tam olarak bulunamamıştır. Fakat, bu hastalığın görülmesiyle ilgili belli başlı nedenler ortaya atılmaktadır. Bu nedenler şunlardır:
 • Genetik / kalıtsal faktörler
 • Beyinde yaşanan kimyasal dengesizlikler
 • Tetikleyici etkiler
Tetikleyici etkiler için örnek vermek gerekir ise, devam eden ilişkinin bitmesi, fiziksel bir travma yaşanması, cinsel istismara uğrama, sevilen birinin hayatını kaybetmesi gibi etkenler olabilir.

Bipolar Tedavisi

Manik depresif bozukluk bireylerde genellikle 20’li yaşlarla birlikte görülmeye başlar. Hastaların yaz aylarında daha manik kış aylarında da daha depresyon halinde olduğu görülür. Bu nedenle bu hastalığa manik depresyon adı da verilmektedir. Bipolar tedavisi, hem atakların tedavisi hem de atakların ortaya çıkma nedenlerini ortadan tedavileri içermektedir. Tam olarak net ve herkese uygulanan bir tedavisi bulunmamaktadır. Genellikle doktorlar, hastaya göre tedavi planı uygulamaktadırlar. Hastanın hastalığını tanıması ve farkında olması sağlanmaya çalışılır. Bu sayede günlük hayatını düzene sokması ve alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklardan uzak durması amaçlanır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bipolar belirtileri nelerdir?

Bipolar hastalığının belirtileri arasında; kendini çok önemli biri olarak görmek, hayaller görmek, iştah düşüklüğü, enerji dolu olmak, hızlı hızlı konuşmak, suçluluk duymak, değersiz olduğunu düşünmek gibi farklı hisler bulunmaktadır. Bu hisler arasında ani değişiklikler olabildiği gibi birgün çok değerli hissederken ertesi gün kendini çok değersiz hissetmek gibi ani geçişler görülebilir.

Bipolar neden olur?

Bipolar hastalığının birçok tetikleyici etkisi bulunabilir. Bunlar arasında en önemli durum kalıtsal faktörlerdir. Bunun yanı sıra fiziksel travmalar, cinsel istismar ve ani kayıplar gibi şok edici durumlarda da bipolar tetiklenebilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣