Tiroid ve Obezite İlişkisi

Obezite ve tiroid hastalıklarının birlikte görülmesi, günümüzde çok daha sık karşılaşılan bir durum haline gelmiştir. Obezite hastalığı beraberinde, şeker hastalığı, yüksek kolesterol, uyku apnesi, safra taşı, hipertansiyon, kanser ve kalp hastalıkları gibi çok çeşitli hastalıkları getirebiliyor. Tiroid ve obezite arasındaki ilişkiyi Avicenna Ataşehir Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Doktor Osman Arıkan anlattı.

Tiroid, Obeziteye Neden Olabilir Mi?

Obezite hastalığı, bilindiği üzere çok fazla yemek yeme, sağlıksız gıdaları tüketme ve egzersizlerden uzak bir yaşam tarzına bağlı olarak gelişmektedir. Tüm bu sebepleri bir kenara bıraktığımız zaman, obeziteye neden olan en ciddi hastalıklardan birisi de hipotiroididir.

Obezite ve Tiroid Hastalığı

Tiroid bezinin az çalıştığı hastalık durumlarında oluşan ödemleri de bir kenara bırakırsak, bedenin bazal metabolik hızındaki azalmalar, kiloya neden olabilmektedir. Bir başka deyişle, hasta için kilo almak çok daha kolay bir hale gelmiş ve kilo vermek ileri derecede zorlaşmış olabilir. Günlük olarak vücudun kendi kendisine yaktığı kalori miktarı ciddi miktarda düşüş gösterir ve hastanın, önceden kendi kendisine yaktığı kalorileri egzersiz ile yakması gerekebilir. Sözün özü, guatr ve obezite arasında net bir ilişki bulunmaktadır.

Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Obezite ve Tiroid Fonksiyonları

Son yıllarda, her iki hastalığın da fonksiyonları üzerine yapılan araştırmalarda, her iki hastalıkla ilgili ve birbirleriyle uyumları hakkında önemli bilgiler ortaya koyulmuştur. Yapılan yayınlarla, her iki hastalığın da birbirleriyle derin bir ilişkisinin olduğu ve birbirlerinin hem nedeni, hem de sonucu olabilecekleri vurgulanmıştır. Bir diğer deyişle obezite yüzünden tiroid hastalığı görülebilirken, bir başka hastada da tiroid hastalığı yüzünden obezite görülebilmektedir.

Nedenleri Nelerdir?

Tiroid hastalıklarının obeziteye neden olmasındaki temel sebep, leptin hormonuyla ilgilidir. Leptin hormonu, yağ hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur. Temel görevi, beynin doyma hissini almasıdır. Şişman insanlarda yağ oranları yükseliş gösterdiği için, leptin hormonu seviyesi de artmış bulunur. Obezite hastalarında yükseliş gösteren leptin, beynin hipofiz bezi tarafından salgılanmakta olan ve tiroid bezinin çalışmalarını düzene sokan TSH’yi arttırırken, TSH’nin kendisi de yağ oranının yükselmesine ve sonuç olarak da obeziteye sebep olur. Genellikle obezite hastalarının TSH seviyelerinin yüksek olduğu bilinmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Obezite Cerrahisi Uzman Doktorlarımız


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.