Bıyık Ekimi

Bıyık Ekimi

Erkeklerin kendilerine özgü bir görüntü yaratabilmesinde büyük önemi bulunan bıyık, yüzyıllardır devam eden bir moda olarak karşımıza çıkmaktadır. Ataşehir Avicenna Hastanesi Saç Ekimi Merkezi, tüm hastalar için bıyık ekimi işlemi uygulamaktadır.

Nedir?

Bıyık ekimi, bıyık miktarından ve görüntüsünden rahatsız olan ya da hiç bıyığı çıkmayan insanlar için yapılabilmektedir. Bıyık problemi yaşayan insanlarda bıyık ektirme işlemi için FUE yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntem lokal anestezi eşliğinde gerçekleştirilir ve toplamda 2 ile 3 saat arasında değişiklik gösteren bir süreçte tamamlanır. Bıyık ektirme tamamen ağrısız ve acısız bir şekilde tamamlanır. İlk ekimden sonraki süreçte eğer bıyıkların seyrek olarak çıktığı yerler var ise, ikinci bir ekim işlemi ücretsiz olarak yapılır. Bunun için en az 4 ay beklenmesi gerekmektedir.

Bıyık Ekimi Öncesi Süreç

Avicenna Saç Ekimi Merkezi’ne bıyık ekimi için başvuran hastaların, ekim için uygun bulunmaları durumunda, yol haritası belirlenmektedir. Bu yol haritası, kaç kök gerekeceği, nerelere sakal bıyık ekimi yapılacağı ve hangi yöntemlerin uygulanacağı üzerine belirlenir. Kıl köklerinin beslenebilmeleri ve sağlıklı kalabilmeleri için, olması gerekenden fazla kıl kökü ekilmemelidir. Ekim yöntemi olarak FUE yöntemi oldukça tercih edilen bir yöntemdir.

Bıyık Ektirmeye Uygunluk

Bıyık ektirme öncesinde cevabının bulunması gereken sorulardan biri de, hastanın bu işlem için uygun olup olmadığıdır. Zira, bu işlem yalnızca köse insanlara değil, bir yandan da bıyıkları seyrek çıkan insanlara da uygulanabilir. Öte yandan, herhangi bir yaralanma, yanma, kesilme ya da ameliyat sebebiyle bölgesel olarak bıyıkları çıkmıyor da olabilir. Hastanın çeşitli ölçümler neticesinde ekim işlemine uygun bulunması sonucunda ekim işlemi gerçekleştirilir.

Bıyık Ekimi Nasıl Yapılır

Saç ekimi ile neredeyse aynı sürecin işlediği sakal ve bıyık ekimi işlemi için öncelikle lokal anestezi yapılır. Donör bölge olarak ense tercihedilir ve buradan kökler alınır. Duruma göre kol ve bacak kılları da donör bölge olarak kabul edilebilmektedir. FUE yöntemi ile kökler toplanır. Genellikle 300 ile 500 arasında kök toplanmaktadır. Toplanan kökler ekime hazır hale getirilir ve bıyık bölgesinde açılan kanallara yerleştirilir. Bıyık ektirme işleminin yapıldığı yer açıl bırakılır, donör bölge bandaj ile kapatılır. Tam 3 gün boyunca ekim yapılan yer korunur ve yıkanmaz.

Bıyık Ektirme Sonrası

Bıyık ektirme sonrası hastaların iyileşme süreci 10 gün sürer. Bu 10 günlük aşamada deride kabuklanmalar görünür. 3. gün yapılacak olan yıkama esnasında kabuklar da dökülür. Ekim sonrası uzayan kıllar 15 günden itibaren istenildiği zaman kesilebilir. Ekimden 3 hafta sonra şok dökülme denilen süreç yaşanabilir. Şok dökülme her zaman yaşanmasa da, yaşanması durumunda panik yapmamak gerekir. Zira bıyıklar yeniden çıkacaktır ve süreç normal şekliyle devam edecektir. Ekilen kökler tam olarak 6 ayın sonunda tutunma sağlar.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.