Diş Eti Hastalıkları Nelerdir? Diş Eti Hastalıkları Tedavileri

Diş eti hastalıkları nelerdir

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Diş eti hastalıkları (Periodontal), diş etlerini ve onları desteklemekle görevli olan dokuları ilgilendiren, genellikle iltihap şeklinde görülen hastalıklardır. Avicenna Ataşehir Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı bölümü uzman hekimleri, tüm periodontal hastalıkların tanı ve tedavisini uygulamaktadır.

Diş Eti Hastalıkları (Periodontal) Nedir?

Yetişkin diş kayıplarının yaklaşık yüzde 70’i periodontal hastalıkların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Ancak erken dönemlerde teşhis edilmesi halinde tedavisi bir hayli kolay ve başarılı bir biçimde bitirilmektedir. Ağız ve diş problemlerinin engellenmesi gibi öncelikli tedavisi kişinin mevcut dişlerinin korunması, çiğneme işlevlerinin çok daha kaliteli ve daha iyi bir sindirimin gerçekleşmesi ile birlikte temin edilmektedir.

Periodontal Hastalıkların Nedenleri Nelerdir?

Ağız ve diş sağlığını tehdit eden belli başlı faktör, düzenli ve etkili bir biçimde ağız ve diş temizliğinin yapılmıyor oluşudur. Gerekli hijyenik ortamın sağlanmaması neticesinde diş yüzeyinde ve diş boşluklarında sıkışıp kalan gıda artıkları, mikrobiyal dental plak olarak isimlendirilen diş eti hastalıklarının öncüsü olarak ortaya çıkmaktadır. Öbür taraftan, diş taşı ve dolgu gibi hatalı restorasyon işlemleri mikrobiyal dental plağının artış göstermesine neden olmaktadır. Diş çevresinde ortaya çıkan beklenmedik oluşumların ortadan kaldırılmaması durumunda, problemin yayılmasına ve ortaya çıkacak olan kötü sonucun, dişleri desteklemekle görevli olan yumuşak dokuya zarar verebileceğini unutmamak gerekir.

Diş Eti Hastalıkları (Periodontal) Belirtileri

Diş eti hastalığının pek çok faktöre bağlı şekilde ortaya çıktığı, çeşitli semptomları vardır. Fakat, diş eti hastalığının en yoğun olarak ortaya çıkan belirtileri aşağıda belirtilenler gibi olmaktadır:

  • Diş fırçalama sırasında diş eti kanaması
  • Gözle net şekilde görülebilen diş eti farklılıkları
  • Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri
  • Dişler arasındaki aralıkların çoğalması
  • Çiğneme ve ısırma gibi hareketlerdeki düzensizlik
  • Sürekli olarak kötü ağız kokusu
  • Protez kombinasyonunda bozulma ve değişiklik

Bu belirtiler ile birlikte diş eti hastalıkları ileri evreye ulaşana kadar herhangi bir belirti göstermeden sürekliliğini koruyabilir. Bu sebeple düzenli şekilde yapılan doktor kontrolleri, mevcut hastalıkların erken teşhis ve tedavisi açısından oldukça kritik öneme sahiptir.

Diş Eti Hastalıkları (Periodontal) Teşhisi

Diş eti hastalıkları, belirtiler ve şikayetler sebebiyle hastaneye gelen hastalara yapılan radyografik ve klinik muayene ile ortaya çıkmaktadır. Klinik muayene esnasında diş eti, dil, ağız tabanı, damak ve ağız mukozasına bakılır. Bunun yanında diş eti cebi içerisi periodontal sound ile ölçümlenir ve radyografik incelemeler ile gözlemlenir. Periodontal hastalıklar, bazı belirtiler ve şikayetler ile başvuran hastalara yapılan klinik ve radyografik muayene ile teşhis edilir. Klinik muayene esnasında, dil, diş etleri, damak bölgesi, ağız içinin alt tarafı ve ağızdaki sıvılar incelenmektedir. Yine diş eti cebi iç tarafları da incelenir ve gereken tüm incelemelerden geçirilir. Radyografik muayene panoramik, periapikal radyograflar ve CBCT (Cone- Beam) tomografi yapılmaktadır. Kişinin diş kemik yapısı ve diş eti dokusundaki davranışlar bu yöntemler sayesinde izlenebilmektedir.

Diş Eti Hastalıkları Tedavileri

Diş eti hastalıkları tedavisi için ilk adım, dişler üzerinde yer alan sertleşmiş birikintilerin doktor tarafından temizlenmesidir. Bunun için doktorlar özel aletler kullanırlar. Diş eti hastalığı tedavi sürecinin başarıyla sonuçlanması için hastalığa sebebiyet veren mikrobiyal dental plağın diş ipi veya fırça ile nasıl temizlenmesi gerektiğinin hastaya öğretilmesi gerekmektedir. Bu sayede basit bir diş eti kanaması tedavisi sağlanmış olabilir. Fakat şiddetin yüksek olduğu iltihaplarda durum biraz daha farklı olabilir.

Peki, diş eti iltihabı nedir? Diş eti iltihabı, diş eti çizgisini de oluşturmakta olan ve diş etine zarar veren plaklardan kaynaklanmaktadır. Diş eti hastalıkları tedavisinde en erken evresi olarak diş eti iltihabı görülmektedir. Daha sonra diş eti çekilmesi de görülebilir. Diş eti çekilmesinin tedavisi, çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Diş eti hastalıkları uzmanı bu süreçte ilk olarak, derin bir temizlik yapılabilir. Fakat ilerlemiş diş eti çekilmesi ile karşı karşıya kalınmışsa, diş eti ameliyatı gerekebilmektedir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit Protez Tedavisi Nedir?

Hibrit protez tedavisi, diş hekimliğinde, doğal dişler ve protez dişlerin bir arada kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem, tam protezler, parsiyel protezler veya implantlar gibi

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣