Böbrek Ağrısı Nedenleri

Böbrek Taşı Ağrısı Olan Kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Hastaların böbreklerin bulunduğu bölgede yaşadıkları ağrıya böbrek ağrısı denir. Böbrek ağrısının birçok farklı sebebi olabilir. Fakat bu bölgede ortaya çıkan ağrılar her aman bir böbrek hastalığına işaret etmez.  En doğru ve kesin tanı için böbrek ağrısı yaşayan kişilerin bir hekime başvurması gerekir.

Avicenna Hastane olarak kaleme aldığımız bu yazıda böbrek ağrısı noktasında merak ettiğiniz tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

 

Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Böbrek Ağrısı Nedir?

Vücudumuzda böbreklerin yer aldığı bölgede ortaya çıkan ağrılar böbrek ağrısı olarak karşımıza çıkar. Böbrek ağrısı genellikler sırt bölgesinde veya karın kısmında ortaya çıkar. Tıbbi bir sorunun belirtisi olan bu ağrılar birçok farklı sebeple ortaya çıkar.

Böbreklerden kaynaklı ortaya çıkan ağrıların kesin tanısı için hekime başvurulması gerekir. Bununla beraber böbrek ağrılarının bazıları ciddi hastalıkların belirtisidir. Peki, böbrek ağrısına neden olan tıbbi sorunlar ve böbrek ağrısının nedenleri nelerdir?

Böbrek Ağrısının Nedenleri

Söz konusu ağrıların birçok olası nedeni vardır. Böbrek ağrısı nedenleri genel anlamda börek taşı, kist, dehidrasyon ve enfeksiyon gibi sebeplerle ortaya çıkar. İşte böbrek ağrısına neden olan tıbbi sorunlar ve sorunların çözümü:

Böbrek Enfeksiyonu

Bakterilerin böbreklere ulaşması sonucu karşımıza çıkan böbrek enfeksiyonu, bulantı kusma ve idrarda yanma gibi belirtilere sebep olur. Böbrek enfeksiyonu geçiren hastalar bakteri türüne uygun antibiyotik tedavisi almalıdırlar. Enfeksiyonu ilerleyen hastalar yeterli sıvı alımı ve damar yolundan antibiyotik tedavisi için hastaneye başvurabilirler.

Dehidrasyon

Yeterli su tüketilmemesi sebebiyle karşımıza çıkan dehidrasyon susuz kalan hastaların böbreklerinde atım birikmesi durumudur. Kabızlık, ruh hali değişimleri ve halsizlik gibi semptomlar dehidrasyonun yol açtığı sorunlar arasında yer alır. Dehisrasyon vakaları için damar içi sıvı alımı tedavisi uygulanır.

Böbrek Taşı

Tuz ve minerallerin böbreklerde birikmemesi sonucunda ortaya çıkan böbrek taşı, zamanla büyüyerek tıbbi sorunlara ve börek ağrısına neden olur. Genellikle idrar ile atılan bu taşlar, idrar yolu üzerinden geçerken belirli sorunlara yol açabilirler. Bu sorunların temelinde idrar yolunda sıkışan böbrek ve idrar yolu taşları yer alır.

Küçük parçalardaki böbrek taşları, ağrı kesici ve sıvı tüketimi ile düşebilirken daha büyük böbrek taşları için  farklı tıbbi işlemler uygulanır. Bu tedavilerin başında şok dalga tedavisi gelmektedir. Taş düşürme süreci büyük ölçüde böbrek ağrısına neden olur.

Böbrek Kisti

Genellikle herhangi bir semptom göstermeyen iyi huylu kistler böbrek kisti olarak karlımıza çıkar. Fakat normalinden fazla büyüyen kistler yüksek ateş ve böbrek ağrısı gibi sorunlar yol açar. Bu belirtilere sahip olan kişiler bir hekime başvurarak tedaviye başlar.

Böbrek Hasarı

Her organımızda ortaya çıkabileceği gibi sakatlama, egzersiz sırasında yanlış bir hareket yapma veya rutin işlemiz sırasında çarpma, vurma gibi eylemler sonucu böbreklerde hasarlar ortaya çıkar. Dışarıdan gerçekleşen bu hasarlar tıbbi bir sorundan öte böbrek bölgesinin dışarıdan bir darbe almasıyla ortaya ıklar. Eğer riskli bir durum yoksa böbrek ağrısı kısa zaman içerisinde geçer. Fakat hasar yalnızca dışarıdan değilse farklı tıbbi sorunlar ortaya çıkar. Bu durumlarda böbrek arısı devam eden hastalar hekime başvurarak kontrolden geçmelidir.

Böbrek Kanseri

Tüm kanser türlerinde olduğu gibi böbrek kanseri de börek ağrısına neden olan tıbbi sorular arasındadır. Kanser evresi ilerledikçe böbrek ağrısı artar. Böbrek tümörlerinin yol açtığı bu tıbbi soruda karşımıza çıkan çözüm kanser tedavisi sürecinden aksatılmadan devam etmesi olacaktır.

Böbrek Ağrısı Tedavisi

En doğru tedavinin uygulanması için börek ağrısının neden olduğu sorun kesin olarak bilinmelidir. Bu süreçte ilk olarak fiziksel muayene uygulanır. Fiziksel muayene sonrası bireyin tıbbi geçmişine bağlı olarak bazı testler yapılması öngörülür. Bu testlerden sonra böbrek ağrısının temelinde yatan sorunun tanısı gerçekleşir. Gerekli tanı süreci tamamlandıktan sonra hekiminizin uygun gördüğü tedavi süreci başlar.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek ağrısı nedir?

Hastaların böbreklerin bulunduğu bölgede yaşadıkları ağrıya böbrek ağrısı denir.

Böbrek ağrısının nedenleri nelerdir?

Ağrıların nedenleri genel anlamda börek taşı, kist, dehidrasyon ve enfeksiyon gibi sebeplerle ortaya çıkar.

Böbrek ağrısı nasıl tedavi edilir?

En doğru tedavinin uygulanması için börek ağrısının neden olduğu sorun kesin olarak bilinmelidir. Bu süreçte ilk olarak fiziksel muayene uygulanır. Fiziksel muayene sonrası bireyin tıbbi geçmişine bağlı olarak bazı testler yapılması öngörülebilir.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣