Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek Taşı Ameliyatı

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Böbrekte veya idrar yollarında var olabilecek yapısal bozukluklar böbrek taşı ameliyatı ile düzeltilebilmektedir.

Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatı

Bilindiği üzere böbrek ve idrar yolu taşları hakkında açık böbrek taşı ameliyatı dönemi kapanmıştır. Günümüzde artık flexible urs ameliyatı adı verilen işlem ile operasyon idrar yolundan yapılmaktadır. Böbrek taşı lazer ameliyatı ile kolaylıkla giderilebilecek bir hastalıktır. Cerrah bu işlem esnasında idrar yolu üzerinden girerek, lazer yöntemi ile taşlar kırılarak dışarıya çıkarılmaktadır.
Rezum Tedavisi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Kapalı Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı kapalı ameliyatı neden tercih edilmeli diye sorulduğu zaman, vücudun normal yapısı korunduğu için cevabı verilebilmektedir. Bunun yanında iyileşme süresinin çok hızlı olması da dikkate alınması gereken bir diğer sebeptir. Kapalı urs lazer yöntemi ile eski açık böbrek taşı kırma ameliyatına göre şu avantajları sağlar:
  • Operasyon çok daha kısa sürer
  • Hasta günlük yaşamına çok daha çabuk döner
  • Hastanın hastanede geçirdiği süre daha az olur
  • Böbrek taşı ameliyatları sonrasında çok daha az ilaç kullanımı gerekir

Böbrek Taşı Ameliyatı Sonrası

Eski açık yöntem ile ameliyat edilen bir hastada hastalık tekrar baş gösterdiği zaman aynı açık yöntem ile ameliyat gerçekleştirmek zor olurdu. Yeni flexible urs ameliyatı yöntemi ile bu operasyon hastalara rahatlıkla tekrar tekrar yapılabilmektedir. Böbrekten taş alma ameliyatı idrar yolundan yapıldığı için, esnek ve zararsız flexible urs ameliyatı yöntemi ile sorun yaşanmamaktadır. Hasta kaç kez kapalı operasyon geçirirse geçirsin, herhangi bir zarar görmemektedir.

Stent

Bir idrar yolu stenti, sıklıkla böbrek taşı operasyonlarından sonra takılan, bir ucu idrar torbasında, diğer ucu da böbreğin içerisinde kalacak şekilde üretere yerleştirilen düz boru şeklindeki yumuşak alettir. Çift J (Double J) ismi verilmekle birlikte bu stent kısaca DJ stent olarak anılmaktadır. URS’nin sonunda üreterinize bir stent yerleştirilmesi çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Stentler, işlemden sonra üreterin açık kalmasına yardımcı olmak için farklı sebeplerle yerleştirilmektedir. Tipik olarak stente bağlı bir “ip” bırakılır ve üretradan sarkar. İp, ameliyattan 2 veya 5 gün sonra stenti çıkarmak amacıyla kullanılır. Tahriş edici üriner semptomlar (idrar yapma sıklığı ve aciliyeti gibi) ya da idrar çıkışından hemen sonra yan bölgesinde ağrı hissetme gibi stentle ilgili bazı yan etkiler gözlemlenebilmektedir. Bununla birlikte görülen semptomlar stent çıkarıldıktan hemen sonra düzelmektedir.

Böbrek Taşı Ameliyatı Riskleri

Bu operasyondan sonra diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi, nadiren de olsa komplikasyonlar görülebilmektedir. Bu komplikasyonlar arasında taşların alınamaması, üriner enfeksiyon ve üreter darlığı gibi riskler sayılabilmektedir. Şiddetli kanama dahil ciddi beklenmeyen etkiler oldukça nadirdir. Birçok problem stentin varlığı ile ilişkilidir ve idrar yapma sıklığı nedeniyle az da olsa sırt ağrısı ve mesane tahrişi yaşanabilmektedir. Hastalar işlem sonrası titreme ve ateş, idrar yapamama, büyük pıhtılara sahip kanlı idrar yapma, mide bulantısı, kusma veya başka beklenmeyen problemlerle karşılaşabilmektedirler. Bu tür durumlarda doktorunuzla hemen iletişime geçmeniz büyük önem taşımaktadır.

Komplikasyonlar

URS işlemlerinden sonra görülen komplikasyon örnekleri şunlardır:
  • Taşı atamama
  • Üreter delinmesi,
  • Mesane, üretra, üreter, böbrek gibi diğer organların yaralanması,
  • İdrar yolu iltihabı,
  • Üreter darlığı,
  • idrarda kan görülmesi.

Üreter Taşı Ameliyatı

Yaklaşık 70 santimetre uzunluğunda olan ve uç tarafında kamera bulunan alet ile idrar yolu üzerinden idrar torbasına, oradan da böbreklere kadar gidilir, lazer ile taşlar kum haline getirilir ve çıkartılır. Hatta kırılan taş parçaları yerinde bırakılabilir ve hastalar bu parçaları bol su içerek rahatça düşürebilirler. Büyük taş parçaları ise dışarıya çıkartılır.

Taş Düşürme

Sık taş düşüren hastalara ise, ağrılarını azaltmak ve rahat taş düşürmek amacıyla plastik boru takılabilmektedir. Bu boru böbrek ile mesane arasına takılır. Bu plastik boru genellikle 1 ay hastada takılı kalır. 1 ay sonunda bu plastik boru çıkartılır ve hastalar gündelik yaşamlarına geri dönmüş olurlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Böbrek taşı ameliyatı ne kadar sürer?

İşlem genel anestezi altında yapılmaktadır ve yaklaşık olarak 2-3 saat sürmektedir. Operasyon masasında ameliyat süresince yüzüstü yatmanız gerekmektedir.

Böbrek taşı ameliyatı sonrası takılan tel nedir?

Sıklıkla böbrek taşı operasyonlarından sonra takılan, bir ucu idrar torbasında, diğer ucu da böbreğin içerisinde kalacak şekilde üretere yerleştirilen düz boru şeklindeki yumuşak alete Çift J (Double J) stent ismi verilmektedir. Bununla birlikte bu stent kısaca DJ stent olarak anılmaktadır.

Kapalı böbrek taşı operasyonu sonrası iyileşme süresi ne kadardır?

Bu ameliyatlardan sonra kişiye göre bağlı olarak iyileşme süresi değişmekle birlikte ortalama 15 gün içinde hastalar iyileşmektedirler.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Kimyasal Gebelik

Kimyasal Gebelik

Kimyasal gebelik halk arasında sessiz düşük olarak ta bilinmektedir. Bu gebelik, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmeden önce, genellikle implantasyon sırasında ortaya çıkan bir gebelik türüdür. Hamilelik

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital Gülüş Tasarımı

Dijital gülüş tasarımı halk arasında bilinen ismi ile hollywood gülüş tasarımı, çeşitli nedenlerden dolayı estetiği bozan diş ve diş etindeki değişikliklerin kişinin yüz şekline göre

Kron Köprü Tedavisi

Kron Köprü Tedavisi

Kron köprü tedavisi, kron köprü protezi olarak da bilinmektedir. Kron, tek diş kaplamaları için kullanılan bir terimdir. Çeşitli nedenlerden dolayı madde kaybına uğramış dişlerin sağlıklı

Kontakt Dermatit

Kontakt Dermatit (Temas Egzaması)

Kontakt dermatit bir diğer adıyla temas egzaması, herhangi bir maddeye doğrudan ve ya dolaylı temastan sonra meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt döküntüsüdür. Bu rahatsızlık

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣