böbrek yetmezliği hastaları kaç yıl yaşar böbreği ağrıyan erkek

Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar?

Böbrek yetmezliği hastaları, böbreklerinin yetersiz çalışmasıyla ne kadar yaşayabilecekleri konusunda endişe duyarlar. Herkes sağlıklı ve uzun ömür isterken hastalıklar bu isteğimizin gerçekleşme ihtimalini düşürebilmektedir. Bu konuda risk barındıran böbrek yetmezliği hastalığı hakkında daha fazla bilgi almak için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrek hastalıklarının ilerlemesi sonucunda böbrek yetmezliği meydana gelmektedir. Böbrek rahatsızlıkları evrelerinde, böbreklerinden işlevi büyük çoğunluğunu kaybettiği evreler bulunmaktadır. Sonuncu evreler olan 4. ve 5. evrelerde böbrek yetmezliği kendini belli etmekte ve fonksiyonların çoğu gerçekleştirilemez hale gelir. Kanın filtrelenmesi ve toksinlerden ayrılması gerekirken böbrekler bu görevi gerçekleştiremez. Biriken toksinlerin vücuda zarar vermesiyle birlikte karmaşık bir süreç başlamış olur. Bazen kısa bazen birkaç hafta içerisinde akut böbrek yetmezliği görülebilir. Böbrek hastalığı ve böbrek yetmezliği durumlarının ikisinde de tedavi edilmediği durumlarda ömrü kısaltabilir.

Böbrek Yetmezliği Olan Hastalar Kaç Yıl Yaşar?

Böbrek hastalarının ömrü, böbrek sorunları yaşadıktan sonra etkilenebilir. Kesin bir yargı söyleyememek ile birlikte akut yetmezlikler başladığında, hızlı bir şekilde tedaviye başlanmalıdır. Böbrek hastalıklarının ilerlemesi ve böbrek yetmezliğine dönüştüğü durumlarda Üroloji uzmanına görünerek tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir. Akut yetmezlik görüldüğü durumlarda tedavi olunmazsa birkaç hafta içerisinde ölüm gerçekleşebilir.

Böbrek Yetmezliği Hastaları Ömrü;

Ancak böbrek yetmezliği olan hasta tedavi olmayı tercih ederse, yaşam beklentisi uzayabilir ve birkaç yıl daha hayatına devam edebilir. Aynı şekilde böbrek yetmezliği olan kişilerde düzenli bakım ve uygun tedavi sağlandığı durumlarda ömrün bir süre daha uzayacağı öngörülebilir. Böbrek hastalıklarında ömür süresi bireysel bir durumdur ve ön görülemez ancak uygun tedavi uygulandığında sanılandan daha uzun süre hayatta kalabilirler. Böbrek yetmezliği hastaları kaç yıl yaşar ? diye merak ediyorsanız, kişinin hayatına devam edebilmesi için böbrek nakli olması şarttır.

Böbrek nakli olan kişiler, diyalize giren kişilere göre 5 kat daha uzun yaşıyorlar. Diyalize giren hastaların 5 yıllık süreç içerisinde %60’ının hayatını kaybettiği görülmüştür. Bu nedenle böbrek yetmezliği hastaları yaşam sürelerinin uzaması adına böbrek nakli olması gerekmektedir.

 

Sonuç

Böbrek yetmezliği evreleri 5 evrede sınıflandırılmaktadır. Kronik böbrek hastalığı, hastalığın en ciddi halidir ve son evresine ulaşıldığında böbreklerin %80’i işlevini kaybetmiş sayılır. Hastaların hayatta kalmak için diyalize bağlanması ve böbrek nakli olması gerekmektedir. Kronik böbrek hastalığı meydana geldiğinde, acil tedaviye ihtiyacınız olduğunu unutmayınız. Böbrek rahatsızlığı başka komplikasyonların oluşmasına neden olabileceği için vücutta çoklu organ yetmezliği meydana gelebilir.

Kalp hastalığı, anemi sıvı tutması ve kemik hastalıklarının baş göstermesiyle devam eden böbrek hastalıklarında birçok farklı komplikasyon meydana gelebilir. Kanın kendini temizlememesi nedeniyle sadece böbrekler değil, tüm organlarda ve hücrelerde kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Böbrek yetmezliğinin ileri aşamalarına ulaştığınızda, diyaliz yetersiz kalacağı için artık böbrek nakli adayı olmuş oluyorsunuz. Böbrek yetmezliğinin giderilmesi için yaşam süresini uzatmak adına böbrek nakli beklemeniz gerekiyor. Donör eşleşmesi olduğunda, başarılı bir naklin ardından normal hayatınıza geri dönebilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Diyalize giren hastalar ne kadar yaşar?

Kişiden kişiye değişiklik gösterebilecek bu durumla ilgili kesin bir yargıdan söz edilemez. Ancak diyalize giren hastalarda yaşam süresi ortalama 6 yıl olduğu gözlemlenmiştir.

Böbrek hastalığı ölümcül mü?

Böbrek hastalığı, bireylerde ölüm riski bulundurmaktadır ancak erken evrelerde tedavi edilebilir. Hastalığın erken fark edilmesi durumunda tedavisi sağlanabilir, ileri evrelerde ise böbrek nakli sağlanarak tedavisi sağlanabilir.

Böbrekleri en çok ne yorar?

Böbrekleri en fazla yoran durumlardan biri, fazla et tüketilmesidir. Hayvan proteinin sindirilmesi zor olduğu için atık ürünler böbreklerin fazla çalışmasına neden olabilir. Bu nedenle fazla et tüketmek, böbrek taşlarının gelişmesine neden olarak böbrek hastalıklarına yol açabilir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorlarımız

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.