böbrek yetmezliği önleme yolları arayan böbreği ağrıyan kadın

Böbrek Yetmezliği Önleme Yolları: Durdurulabilir mi?

Böbrek yetmezliği önleme yolları, böbreklerdeki işlev bozukluğu fark edildiği andan itibaren uygulanabilecek yöntemlerdir. Böbrek hastalıklarının önüne geçme yolunda uygulanabilecek yardımcı yöntemlerle hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Dilerseniz, daha fazla detay için makalemizi inceleyebilirsiniz.

Böbrek Yetmezliği Nedir?

Böbrek yetmezliği, hasarlı böbreklerin kanı olması gerektiği gibi filtreleme yapamaması durumunda ortaya çıkar. Amonyak gibi atık ürünlerin kan dolaşımında birikmesiyle kronik böbrek hastalığı görülmeye başlanır. Böbrek hastalığının aşamaları 1’den 5’e kadar sınıflandırılabilir. Böbrek sorunları 3. aşamaya ulaştığında akut böbrek yetmezliği sorunuyla karşılaşmanız muhtemeldir. Çünkü, bu aşamada böbrek fonksiyonlarının yarısı kaybedilmiş ve işlevini yerine getiremiyor olur. Diğer aşamalara ulaşıldığında ise böbrek hasarı ve böbrek yetmezliği artarak devam ederek, ciddi sağlık sorunları meydana getirir. Bu nedenle böbrek yetmezliği durdurulabilir mi? böbrek yetmezliği önleme yolları nelerdir? makalemizden inceleyelim.

Böbrek Yetmezliği Neden Olur?

Böbrek yetmezliği görülmesinin en yaygın nedeni diyabet sorunudur. Yüksek kan şekeri, vücuttaki tüm hücrelerde hasara neden olduğu gibi böbrekler üzerinde de zararlı etkileri bulunmaktadır. Bununla birlikte, diyabet hastalığında uygun tedavi uygulanarak, hasarın çoğu önlenebilir. Böbrek yetmezliğinin diğer nedenleri arasında;

 • şeker hastalığı
 • yüksek tansiyon
 • düşük tansiyon
 • kalp hastalığı
 • ailede akut böbrek yetmezliği öyküsü

Böbrek yetmezliğine neden olan hastalıklar arasında yer alıyorlar. Düşük tansiyon, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp hastalıklarının varlığı beraberinde böbrek hastalıklarını getirebilir. Bahsedilen hastalıklardan bir veya birden fazlasına sahipseniz, düzenli üroloji muayene olmanızı öneriyoruz.

Böbrek Yetmezliği Önlemek İçin Ne Yapabiliriz?

Böbreklerin sağlıklı tutulması için öncelikle genel beden sağlığının iyi olması önemlidir. Böbrekleri etkileyecek diğer sağlık sorunlarının tedavisi, oluşabilecek böbrek yetmezliği önleme konusunda önemlidir. Bahsedeceğimiz adımlar hem böbreklerinizi hem de tüm vücudunuzu sağlıklı tutmaya yardımcı olacaktır.

Sağlıklı Yemek Seçimleri Yapın!

Tüm vücudumuzun sağlığını korumak için sağlıklı yiyecekler tercih etmeniz önemlidir. Taze meyveler, sebzeler, tam tahıllı ürünler, yeşil sebzeler ve az yağlı yiyecekler hayatınızın bir parçası olmalı. Yemekleri ekstra tuz veya şeker ilave etmeyerek, günlük alınması gereken miktarı korumanıza yardımcı olacaktır. Günlük yaktığımız kalori kadar kalori almaya çalışarak, kilo alımının önüne geçmeye çalışın. Sağlıklı yiyecekler yapmak için tercih edebileceğiniz ipuçları arasında;

 • Kızartma yerine haşlama ve ızgara yöntemlerini tercih edin,
 • Salataları sos ve ağır yağlar olmadan tüketmeye çalışın
 • Az şekerli ürünler tüketmeye özen gösterin
 • Süt tüketirken yağsız veya az yağlı olmasına dikkat edin
 • Dışarıdan yemek yerine ev yemeklerini tercih edin
 • Ekmek tüketimini sınırlandırın veya kepekli, tam buğdaylı ekmekleri tercih edin.
 • Yediğiniz yemekleri yazılı tutmaya çalışın ve kalori sınırını aşmamaya özen gösterin. Yemeklerinizi yavaş yiyin, bolca çiğneyerek yutun.
 • Tüketilen ürünün içindeki tuzla idare etmeye çalışın ekstra tuz eklemeyin.

Benzen ipuçlarını hayatınıza uygulayarak, dengeli ve sağlıklı bir beslenmeye kavuşabilirsiniz. Sağlıklı beslenme sayesinde kan basıncını düzenleyebilir, kalp rahatsızlıklarının önüne geçebilir ve şeker hastalığı kontrolünü sağlayabilirsiniz. Belirtilen hastalıkların olmaması durumunda böbrek hastalığına yakalanma oranında düşüş olduğunu görebilirsiniz.

Fiziksel Aktivitelere Ağırlık Verin!

Her gün en az 30 dakika aktif olmayı; yürüyüş, spor yüzme gibi fiziksel aktivitelere zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Günlük hayatınızda aktif olabileceğiniz şartlar mevcut değilse, bu eksikliği günlük yürüyüşler veya evde spor egzersizleri ile telafi etmeye çalışabilirsiniz.

Sağlıklı Kilonuzu Koruyun!

Beden kitle indeksi, boy ve yaşınıza göre olması gereken sağlıklı kilonuzu tanımlar. Kilonuz sağlıklı kilonun üzerindeyse, yediklerinize dikkat etmeyi deneyebilirsiniz. Sağlıklı kilonuza ulaşmak için daha fazla motive olmak adına beslenme ve diyetetik uzmanları ile çalışmak faydalı olabilir.

Yeterli Uyku Alın

Yetişkinlerde uyku gereksinimi 7-8 saat olarak belirlenmiştir. Yaşı artmasıyla beraber 6 – 7 saat olarak yeterli olacak uyku, sağlığımız için oldukça önemlidir. Uykunuzu düzene sokarak belirli saatlerde uyumayı ve erken saatlerde kalkmayı hedefleyebilirsiniz.

Sigara İçmeyi Bırakın!

Sigara veya benzeri tütün ürünlerini kullanıyorsanız, sigara kullanımını bırakmanız önerilmektedir. Tüm hücre ve organlar üzerinde kalıcı hasara neden olan, kanserin en büyük nedenlerinden biri sigara kullanımıdır. Tek başına aşılması zor bu durum için ALO 171’i arayarak yardım alabilirsiniz.

Stres Azaltıcı Aktiviteler Edinin!

Stres, vücudumuzun görünmeyen düşmanlarından biridir. Beyin fonksiyonlarımız başta olmak üzere, bedensel ve duygusal fonksiyonlarda sorunlara neden olan stresi azaltmanın yollarına gitmelisiniz. Meditasyon, yoga, keyif veren aktivitelere yönelerek ruhunuzu dinlendirmeye çalışmaya özen göstermelisiniz.

Böbrek Yetmezliği Düzelir mi?

Böbrek hastalığı, tedavi edilmediği durumlarda son aşamalara ulaşarak böbrek yetmezliğine dönüşmektedir. Böbrek yetmezliğine dönüştüğü durumlarda böbrekler fonksiyonlarının yarısını kaybetmiş duruma gelmekte. Böbrek yetmezliği düzelmesi için organ nakli olunması gerekmektedir. Böbrek nakli gerçekleşene kadar diyaliz sayesinde hayata tutunabilir ancak kalıcı tedavi için organ nakli olunmalıdır. Bu nedenle böbrek hastalığı ciddiye alınmalı ve son aşamaya gelmeden böbrek yetmezliği korunma yolları için yapılması gerekenler dikkate alınmalıdır. Böbrek yetmezliği hastaları kaç yıl yaşar? yazımızdan, diyaliz alan hastaların yaşamları hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Sonuç

Böbrek hastalığı tedavi edilmediği durumlarda ilerleyerek böbrek yetmezliğine dönüşebilir. Böbrek yetmezliği oluştuğunda, böbrekler işlevlerini yerine getirmemekte ve kanın filtrelenmesi gerektiği şekilde sağlanamamaktadır. Tüm vücudun sağlığı için oldukça önemli olan böbreklerin sağlığı, diğer hastalıklarla da bağlantılıdır. Bu nedenle böbrek yetmezliği nedenlerini oluşturan hayat tarzından uzak durmaya, sağlıklı beslenmeye ve fiziksel aktivitelerle iç içe olmaya özen göstermelisiniz. Böbreklerimizle ilgili sorunlar yaşıyorsanız, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü uzman doktorlarımızdan randevu alabilir, muayene olabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kronik böbrek yetmezliği iyileşir mi? 

Kronik böbrek yetmezliği tedavisi; organ nakli, hemodiyaliz ve periton diyaliz yöntemleriyle tedavi edilebilir.

Böbrek yetmezliğini önlemek için ne yapmalıyız?

Böbrek yetmezliğinin önüne geçmek için altta yatan hastalıkların tedavisi için uzmanlarla görüşmelisiniz. Tedaviye ek olarak sağlıklı yaşamı benimsemek, spor yapmak ve tütün ürünlerinden uzak durmak böbrek yetmezliğinin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Böbrek yetmezliğine neler sebep olur?

Böbrek yetmezliği, birçok hastalıkla bağlantılı gelişmek ile birlikte en sık karşılaşılan nedeni diyabettir. Şeker hastalarında sıklıkla görülen böbrek hastalıkları ilerleyerek, böbrek yetmezliğine neden olabilir. Diyabetin yanı sıra kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon da böbrek rahatsızlığına neden olabilmektedir.

 

Avicenna Hastanesi Üroloji Bölümü Doktorlarımız

Üroloji bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.