Sezaryen ve Normal Doğum Arasındaki Farklar

Sezaryen normal doğum arasındaki farkları konuşan doktor ve kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Normal doğum veya sezaryen ile doğum yapmanın hem avantajı hem de dezavantajı vardır. Bu noktada önemli olan anne adayı ve bebeği için hangi doğum şeklinin uygun olup olmadığıdır. Hamile kadınların ve ailelerinin doğum şekli ile ilgili doktorun tavsiyesine, bilgisine ve tecrübesine güvenmesi gerekmektedir. Peki sezaryen ve normal doğum arasındaki farklar nelerdir? Sezaryen ve normal doğum karşılaştırma konusu hakkında Avicenna Hastanesi olarak yazdığımız bu makaleyi okuyarak bilgi alabilirsiniz.

Sezaryen ve Normal Doğum Karşılaştırma

Doğumun sezaryen veya normal olup olmadığı gebeliğin 37 – 38. haftasında belli olur. Eğer hamilelikte bebek baş ile geliyorsa, bebeğin kilosu 4.000 gramdan azsa, plasenta yukarı çıkmışsa, vajinal muayenede çatı darlığı olmadığı belirlenmişse, anne adayı normal doğum yapmayı onaylıyor ve ruh hali buna izin veriyorsa normal doğum uygulanır. Bundan sonraki süreçte ise beklemeye geçilir. Bazı durumlarda gebelik 40. haftaya kadar sürebilir ve bazen 10 gün miad aşımı meydana gelebilir.

Eğer gebelikte bebek ters duruyorsa, hasta daha önce sezaryen ile doğum yaptıysa, bebeğin kilosu 3.500 gramdan daha fazlaysa, plasenta aşağıya doğruysa ve bebeğin başı annenin doğum kanalına yerleşmemişse sezaryen doğum yapılır. Eğer sezaryen planlı bir şekilde yapılacaksa, beklenen doğum tarihinden 10 – 15 gün önce gebelik sonlandırılır. Bunun nedenlerinden biri de son 10 gün içerisinde doğumun gerçekleşme riskinin olmasıdır. Peki sezaryen doğum ve normal doğum arasındaki farklar nelerdir? Şimdi daha detaylı bahsedelim…

Sezaryen ve Normal Doğum Arasındaki Farklar

Normal Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

 • Normal doğumdan sonra anne kendini çok çabuk toparlar ve normal hayatına kısa sürede geri döner. Normal doğumdan sonra annenin hastanede 24 saat kalması yeterli olur. Anne adayları normal doğumdan sonra kısa bir süre sonra evlerine geri dönerler.
 • Normal doğum sancıları yaşanırken oksitosin denilen hormon devreye girer ve kısa bir süre içerisinde anne sütü gelir. Herhangi bir operasyon gerçekleşmediği için annenin beslenmesi daha düzenlidir. Ve buna bağlı olarak annenin daha çabuk bir biçimde sütü gelir.
 • Normal doğumda bebeğin akciğerleri öne sıkışıp sonra birden hava ile temas etmesi, daha güçlü solunum almasını kazandırır ve akciğerleri daha iyi havalandırır.
 • Doğum esnasında anne, bebeği doğar doğmaz hemen onu görmekte ve dokunarak temas etmektedir. Kısa sürede emzirerek hızlı bir şekilde bağ kurmaktadır.
 • Normal doğumdaki risklerinden biri, her şeyin normal gibi gittiği bir doğum eylemi esnasında her an bir problem gelişebilir ve ani şekilde sezaryene geçilebilir. Örnek verecek olursak; doğum yavaşlayabilir, bebeğin ilerlemesi durabilir, bebek sıkıntı yaşayabilir, kalp atışlarında yavaşlama ve hızlanma meydana gelebilir, bebek kakasını yapabilir ve tehlikeli bir vajinal kanama olabilir. Bu ve benzeri sebeplerden dolayı sezaryen şartlarının her an hazır olması gerekmektedir. Eğer bu gibi durumlarda anında sezaryen doğuma geçilmezse, bebek oksijensiz kalır ve ileride zeka geriliği ile kas gücü kaybı gibi bir takım problemler yaşanabilir. Bazı zamanlarda annenin ıkınması yetersiz kalır ve bu nedenle bebeği çıkartmak için vakum uygulaması yapılır. Bu işlemin ardından bebekte ciddi sorunlar yaşanabilir. Bazı zamanlarda ise bebeğin omuz kısmı takılabilir ve bu nedenle boynundaki sinirler zarar görebilir. Ve omuz kemiğinde kırılmalar meydana gelebilir.
 • Normal doğumda epizyotomi yöntemi ile bir kesi yapılır. Bu sayede bebeğin çıkışı kolaylaşır ve annenin anatomik yapısı zarar görmez. Ancak bazı durumlarda bebek çıkarken bu kesiyi büyütür ve annenin anüs ve rektum bölgesinde yırtıklara ve dışkı tutamama gibi sorunlara yol açar.
 • Bazı zamanlar ıkınma esnasında bebeğin de zorlanması ile birlikte idrar torbasında sarkmalar ve idrar kaçırma gibi problemler görülmektedir.
 • Doğumda meydana gelen ağrılar da normal doğumda çekinmelere yol açar. Ancak epidural kateter takılarak doğum esnasında daha az ağrı ve acı hissedilir.
 • Bazı çiftler, normal doğumun ne zaman başlayacağını bilmediği için bu konuda endişe duyarlar. Öte yandan gece doğumun başlaması ile hastaneye ve doktora ulaşamama korkusu yaşamaktadırlar.

Sezaryen Doğumun Avantajları ve Dezavantajları

 • Sezaryenin en büyük avantajlarından biri, normal doğum esnasında meydana gelebilecek riskleri yaşamadan direkt olarak bebeğin sağlıklı bir şekilde dışarı çıkarılmasıdır. Bebeğin sıkışması ya da oksijensiz kalması gibi durumlar bu doğumda söz konusu değildir. Bebek daha az riskli bir yoldan dünyaya geldiği için pek çok aile sezaryeni tercih etmektedir. Bazı durumlarda sezaryen ile dünyaya gelen bebekler, doğumdan sonra birkaç gün solunum sıkıntısı çekmektedir. Aynı zamanda solunum sayısında artma da meydana gelebilir. Ancak bu durum normal doğumda da ortaya çıkabilir.
 • Anne adaylarında anatomik açıdan rektum bölgesinde ya da idrar kesesinde anatomik hasar oluşmaz ve idrar yapma ya da dışkılama problemi gibi herhangi bir sorun yaşanmaz.
 • Sezaryen doğumda annelerin kendine gelmesi uzun sürerken, aynı zamanda bebekleri ile iletişime girmeleri de daha geç olur. Emzirme işlemi annenin odaya girmesi ile olacağı için bebek 1 – 2 saat beklemek durumunda kalabilir. Anne adayları ameliyattan sonra 6 – 8 saat sonra ayağa kalkabilir ve 4 – 6 saat içerisinde ağızdan beslenebilir. Bu nedenle normal doğuma göre anne sütü daha geç gelmektedir. Anne adayları ameliyattan sonra 2 gece hastanede tutulur ve ameliyattan sonra ağrılar daha fazla olacağı için hayata dönmeleri yaklaşık 1 haftayı bulur.
 • Sadece sezaryen doğumda değil, aynı zamanda normal doğumda da kesi bölgelerinde enfeksiyon, dikişlerin açılması ve kan birikmesi gibi durumlar nadir de olsa meydana gelebilir.

Sonuç;

Hem anne adayları hem de bebekler için en sağlıklı doğum şekline, hastasını tanıması ve takip etmesinden dolayı doktor karar verebilir. Hastanın en uygun doğum şekline karar verildikten sonra ise hastanın doğumu sağlıklı bir şekilde gerçekleşir ve herhangi bir sorun yaşanmaz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Sezaryen doğum ne kadar sürer?

Genellikle 30 – 40 dakika süren cerrahi bir operasyondur.

Sezaryen doğum kaçıncı haftada olur?

En ideali hamileliğin 39. haftasından itibaren yapılmasıdır.

Normal doğum kaçıncı haftada olur?

Normal doğumun en ideal süresi 38 – 40. haftalar arasıdır.

En iyi doğum normal mi sezaryen mi?

Her iki doğumunda avantajı ve dezavantajı vardır. O yüzden öncelikle doğum şekline doktorun karar vermesi ve ardından hem anne adayının hem de ailesinin onaylaması gerekmektedir.

Normal doğum ve sezaryen arasındaki fark nedir?

Normal doğumda operasyon yapılmadığı için kan kaybı, pıhtı atma veya enfeksiyon kapma gibi riskler daha azdır. Her normal doğum bir öncekinden daha kolay ve dikişsiz gerçekleşir. Ancak her sezaryen ise bir öncekinden daha riskli olabilir.

Sezaryen mi normal mi?

Sezaryen yapılması gereken tıbbi durumlar dışında, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığı bakımından doğum normal vajinal yoldan yapılmalıdır.

Normal doğum çok mu zor?

Normal doğumun zor veya kolay olması anneye ve bebeğe bağlı olarak gelişir. Bebeğin başı ters ise, bu doğum daha zor ve acılı şekilde gerçekleşebilir. Öte yandan doğumun daha kolay geçmesi için anne adayı sağlığına dikkat etmeli ve günlük yürüyüşlerini aksatmamalıdır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣