Böcek Arı Alerjisi: Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Böcek arı alerjisi olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Böcek ısırıkları çok sık karşılaşılan bir durum olsa da, en çok arı sokmaları ciddi reaksiyonlara yol açar. Arı sokmalarına bağlı olarak anafilaksi meydana gelir ve bu durum her yaş kesiminde görülür. Peki böcek ısırığı alerjisi nedir? Arı alerjisi belirtileri veya böcek alerjisi belirtileri nelerdir? Arı alerjisi tedavis, nasıl olmalıdır? Hepsi ve daha fazlası için Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Böcek & Arı Alerjisi Nedir?

Ülkemizde en çok bal arısı ve yaban arısı sokmalarına bağlı olarak gelişen reaksiyonlarda, ağrı, kızarıklık ve şişlik görülür. Normal bir süreç olduğu gibi birkaç saat içerisinde de düzelmektedir. İlerde çok düşükte olsa alerjik reaksiyon geliştirme olasılığı vardır. Geniş lokal reaksiyonlar ve sistemik reaksiyonlar olmak üzere iki şekilde meydana gelir. Geniş lokal reaksiyonlar hafif başlayıp, 12 – 24 saat içerisinde 20 cm’yi aşan ve tüm kolu ya da bacağı kapsayan ödem, ısı artışı ve kızarıklığa neden olabilir. Bu reaksiyonlar 5 – 10 gün içerisinde azalmaya gider.

Böcek & Arı Alerjisi Belirtileri

 • Kurdeşen, kaşıntı ve kızarıklık
 • Yüzde, dilde ve boğazda ödem
 • Baş dönmesi
 • Nefes almada zorluk
 • Bulantı, kusma ve ishal
 • Kramp tarzında karında ağrı

Böcek sokması alerjisi, erişkinlerde çocuklara oranla daha sık meydana gelir. Aynı anda ve birden fazla arının sokması sonucunda toksik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Birkaç saatte başlayan bu durum, günlerce sürebilir. Aynı zamanda böbrek yetmezliği, rabdomiyoliz, hemoliz ve akut respiratuar distres sendromu ya da damar içi pıhtılaşma gibi hastalıklar görülebilir.

Bebeklerde Böcek Alerjisi Belirtileri Nelerdir?

 • Isırılan bölgede kızarıklık, şişlik ve kaşıntı
 • Kabarcık ve iltihaplı görünüm
 • Hızlı kalp hızı
 • Yutma zorluğu
 • Hışıltı ya da nefes almada zorluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Baş dönmesi ve bayılma hissi
 • Anksiyete ve ajitasyon gibi belirtiler bebeklerde böcek ısırığı alerjisi semptomları arasında yer alır.

Arı Alerjisi Nasıl Anlaşılır?

Arı alerjisi, sokulduktan hemen sonra veya 2 saat içerisinde ortaya çıkar. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boğaz bölgesinde ödem, ses kısılması, dolaşım bozukluğu ve nefes darlığı gibi semptomlar gösterir.

Böcek & Arı Alerjisi Tanısı

Burada ilk önemli olan şey hastanın öyküsüdür. Böcek sokmasının zamanlaması, niteliği, klinik belirtileri ve reaksiyon süresi ile birlikte tedavi süreci gözden geçirilir. Bu noktada böceğin cinsinin de belirlenmesi gerekmektedir. Klinik öyküsü doğru tespit edilen hastaların çoğuna deri testi yapılır ve bu testin sonucu pozitif çıkar. Ancak bazı hastalarda günler ya da haftalar geçmesine rağmen test sonucu negatif çıkabilir. Bu nedenle 4 – 6 hafta sonra yeniden test yapılması gerekir. Deri testinin yanı sıra kan testleri de istenebilir.

Böcek & Arı Alerjisi Tedavisi

Herhangi bir reaksiyon olmayan arı sokmalarında ağrı ve şişliği azaltmak adına soğuk kompres ya da analjezikler kullanılabilir. Geniş lokal reaksiyonların tedavisinde uygulanan soğuk kompres, reaksiyonun genişlemesini önler. Bunun dışında arı alerjisi ilacı da tedavinin önemli parçalarındandır. Sistemik reaksiyonların tedavisinde ise, acil müdahale gerekir ve belli ilaçlar reçete edilir. Olumlu ya da olumsuz bir tepkimeye göre bu durum 5 – 10 dakikada bir tekrarlanır. Bu vakalarda en önemli etken erken tanı ve tedavidir. Öte yandan bazı kişilerde anafilaksi uzun sürebileceği veya 6 – 24 saat içerisinde yeniden meydana gelebileceği için, hastalar düzeldikten sonra mutlaka gözlem altında tutulmalıdır.

Arı Sokmalarından Nasıl Korunulur?

 • Arıları rahatsız etmediğiniz ve yuvalarından uzak durduğunuz sürece onlar tarafından rahatsız edilmezsiniz.
 • Arı sizi soktuğunda sakin olup panik yapmamanız gerekmektedir. Yavaş ve sakin bir şekilde o ortamdan uzaklaşmalısınız.
 • Arıların fazla olabileceği ortamlarda parlak renkli giysilerden ve yakası geniş elbiseleri giymekten veya parfüm kullanmaktan kaçının.
 • Piknik yaparken dikkat edin ve yiyeceklerinizi saklamaya özen gösterin.
 • Çıplak ayakla bahçe gibi ortamlarda dolaşmayın.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Arı sokması alerjisi aşısı olunmalı mı?

Arı sokmasına bağlı olarak anafilaksi geçiren hastalar, kesinlikle aşı olmalılar. Bu aşı uygun bir şekilde yapıldığı takdirde koruyuculuk oranı fazlasıyla yüksektir.

Arı zehirlenmesi kaç saatte belli olur? 

Hemen olabildiği gibi 1 – 2 saat içerisinde de bir belirti ile kendini gösterebilir.

Böcek alerjisi için ne yapılmalı?

Hastanın nefes alması için oksijen ya da diğer yollar ile solunumu sağlanmalıdır. Kan basıncı düzenlenen hasta en kısa sürede tedavi edilmeli. Aynı zamanda bir takım testler yapılarak gerekli ilaçlar reçete edilmeli.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣