Boşanma Psikolojisi

Boşanma Psikolojisi Nedir?

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Boşanma, evli çiftlerin yeniden ayak uydurması gereken bir dünyayı ortaya çıkarmaktadır. Evliliğin sürdürülememesi, anlaşmazlıkların doğması ile birlikte ortaya çıkan boşanma psikolojisi bir hayli yıpratıcı olabilmektedir. Ailelerin boşanma öncesi ve sonrasında adapte olması gereken farklı duygu durumları bulunmaktadır. 

Boşanma psikolojisi, çiftleri en az evlilik dönemi kadar yıpratabilmektedir. Sağlıklı ve doğru bir boşanma süreci için ise çiftlerin terapilerden faydalandığını görebilmek mümkündür. Boşanma hem eşler hem de çocuklar için yıpratıcı bir dönemdir. Değişkenler tarafından tetiklenilen bu dönemde sağlıklı kalabilmek için dış destek son derece faydalı olmaktadır. 

Çeşitli psikolojik rahatsızlıklara ve bunalımlara açık olunan bu dönemde kadınların, erkeklerin ve ebeveynleri boşanan çocuğun/çocukların farklı tepkiler vermesi de son derece doğaldır. Önemli olan bu tepkilerin sağlıklı yönetilmesini sağlamak ve bireylerin psikolojilerini korumaktır.

Boşanma psikolojisinde ortaya çıkan yetersizlik, başarısızlık, mutsuzluk gibi duyguların doğru yönetimi son derece önemlidir.

Boşanma Sonrası Erkek Psikolojisi

Gerçekleşen boşanma sonrasında erkeklerin ve kadınların farklı tepkiler verebildiği görülmektedir. Erkekler için evliliğin sonlanması ile birlikte doğan en büyük kaygı çocukları ile yeterince vakit geçirememe ihtimali üzerine olabilmektedir. 

Evlilik kadınlar için bir başarım olarak algılandığı için boşanmalar kadınlarda başarısızlık hissi oluşmasına sebep olmaktadır. Erkeklerde ise genel kaygı çocukların velayeti ve evliliğe yapılan yatırımlar üzerine oluşmaktadır. 

Boşanma aşamasında, travma sonrası stres bozukluğu sık görülen bir rahatsızlıktır. Bu süreç psikolojik olarak yıpratıcı olabilmektedir. Yaşanan hem evliliğe hem de boşanma sürecine dair travmalar nedeniyle bu tip rahatsızlıkların doğması son derece olağandır.

Ebeveynleri Boşanan Çocuk Psikolojisi

Boşanmalar sırasında eşlerin yanı sıra çocuk psikolojisi de derinden etkilenebilmektedir. Çocuklar, yaşanan travmalara karşı farklı tepkiler verdiği için psikolojilerindeki bozulmaları bazen fark etmek de mümkün olmamaktadır. Boşanmanın ne olduğunu anlamlandırmaya çalışan çocuk, agresiflikle karşılık verebileceği gibi sessizleşerek içine kapanabilmektedir. 

Ebeveynleri boşanan çocuğun verebileceği tepkilere bakarak psikolojik durumunu gözlemlemek önemlidir. Olası bir rahatsızlığın önüne geçmek için özellikle çocukta şu semptomlara dikkat etmek gerekir:

 • Sessizlik ya da aşırı konuşkanlık,
 • İnkar,
 • İştah azalması veya artması
 • Agresyon veya aşırıya kaçan sakinlik,
 • İsteksizlik,
 • Fiziki hastalıklara karşı bağışıklığın zayıflaması,

Yaşanan boşanma sürecinde çocuğun psikolojisi de yıprandığı için özellikle de sessiz yardım çığlıklarına dikkat etmek gerekmektedir.

Boşanma Sonrası Görülen Psikolojik Rahatsızlıklar

Boşanma sonrasında ortaya çıkan travmalar, farklı rahatsızlıkları tetikleyebilir. Psikoloji bozukluklarının oluşumunda travmatik anların yeri oldukça büyüktür. Ayrılık, ölüm, hastalık gibi insan hayatını derinden etkileyen konular travmalara, travmalar ise psikolojik rahatsızlıklara yol açmaktadır. 

Verilen ayrılık kararında boşanma sonrasında en sık görülen rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Travma sonrası stres bozukluğu
 • Anksiyete
 • Depresyon

Özellikle depresyon, boşanma sonrasında yaygın olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Evliliğin sürdürülememesi ile birlikte ortaya çıkan başarısızlık duygusu, yıpranma ve bunalma depresyona sebep olmaktadır. 

Ekonomik değişim, yaşam şeklindeki ve alanındaki farklılaşma da boşanma sonrası depresyon ve anksiyeteyi tetikleyebilmektedir. 

Sık Sorulan Sorular

 • Kadınlar için boşanma psikolojisi nasıl işler?

Boşanma, özellikle de yuvayı dişi kuş kurar sözüne inanan kadınlar için bir başarısızlık örneği olarak görülmektedir. Bu durum da bunalıma ve depresyona davetiye çıkartarak psikolojinin olumsuz etkilenmesine sebep olabilmektedir. Boşanma süresince destek almak bu yüzden son derece faydalıdır.

 • Boşanma psikolojisinde erkekler nasıldır?

Boşanma psikolojisinde erkeklerin de bunalıma ve depresyona yatkın olduğu görülebilmektedir. Daha çok ekonomik konular yahut çocukların velayeti üzerine düşünen erkeklerle karşılaşmak mümkündür.

 • Boşanma psikolojisi nasıl atlatılır?

Boşanma psikolojisini doğru bir şekilde atlatmak için psikolojik destek almak faydalı olabilmektedir. Bu süreçte kişinin stresten, çevresel eleştiri ve olumsuzluklardan uzak durması, kendi kendine veya çocuğuyla vakit geçirmesi de önemlidir. 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣