Botoks Nedir? Dolgu ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Botoks işlemi yaptıran kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Botoks, ClostridiumBotulinum isimli bir bakteriden üretilen ve estetik amacıyla kullanılan bir ekzotoksin olarak tanımlanabilir. Genellikle yüz kırışıklıkları için kullanılmasıyla bilinir. Aşırı terleme tedavisinde de botokstan faydalanılır. Avicenna Medikal Estetik Birimi Dermatoloji uzmanları, botoksun bilinmeyen yönlerini anlattılar.

Detmatoloji İşlemler Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Botoks Nedir?

Botoks, sinir uçlarının iletim sağlamakla görevli maddelerinin salınımına engel olarak görev yapar. Bir başka deyişle, sinirler ve sinirlerin bağlı olduğu ter bezi, kas gibi dokuların arasındaki bağlantıyı geçiçi olarak keser. Sadece vücuda verildiği noktaya etki eden bu madde, diğer kaslara herhangi bir etkide bulunmaz.

Botoks Çeşitleri

Botoksun uygulanan ve faydaları kanıtlanmış tek bir türü vardır. Fakat uygulama bölgesine göre sınıflandırılması mümkündür. Bölgelere göre botoks çeşitleri şunlardır:

 • Çene botoksu (Çene botoks)
 • Dudak botoksu
 • Kaş botoksu
 • Yüz botoksu
 • Kaş arası botoks
 • Göz çevresi botoks (Göz kapağı botoksu)
 • El terlemesi botoks (El botoksu)
 • Göz botoksu (Göze botoks)
 • Yanak botoksu
 • Terleme botoks
 • Kaz ayağı botoks

Botoks, dolgu ya da akupunktur ile fazlasıyla karıştırılan bir uygulamadır. Bu yüzden hastalar, migren botoks, kaş kaldırma botoksu, kaş arası dolgu, botoksla kaş kaldırma, botoks dudak yaptırma, dudak üstü botoks gibi kafa karışıklığının belli olduğu araştırmalar yaparlar. Örneğin dolgu ile kaş kaldırma mümkündür fakat, botoks ile kaş kaldırma yaptırmak mümkün değildir.

Neden Botoksa İhtiyaç Duyulur?

Botoks, en fazla yüz çevresinde bulunan kırışıklıkların giderilmesinde ve koltukaltı terlemesinin engellenmesinde tercih edilir. Hem bölgeyi tedavi eden hem de koruyan özellikleri bulunur. Zamanla yüze yerleşen kırışıklıkların tamamen geçmesini sağlar. Öte yandan yüzde daha tam oluşmamış ama kas hareketleri ile görülen çizgilerin de kırışıklığa dönüşmeden yok olmasını sağlar. Terleme problemi yaşayanlar için de, ter bezlerini bloke ederek, aşırı terlemenin önüne geçer.

Kırışıklık Tedavisi

Yüzde bulunan ve mimiklerin yapılmasını sağlayan kaslar, zamanla deri üzerinde belirgin kırışıklıklara neden olur. Genellikle alın, iki kaş arası, göz kenarları ve dudak çevrelerinde kırışıklıklar görülür. Mimik kaslarına uygulanan bu işlem, kasların zayıflamasını sağlar. Bu da, kas hareketleri ile oluşan çizgilenmelerin önüne geçer. Alın ve göz kenarlarındaki kırışıklıklar, insanların olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olur. Kaş aralarındaki kırışıklıklar ise, çatık kaşlı bir görünüme sebebiyet verir. Botox ile tüm bunların engellenmesi mümkündür.

Aşırı Terleme Tedavisi

Bu uygulama ile ter bezlerinin ve sinir uçlarının aktivitesi azaltılabilir. Bu da, aşırı terlemenin azalmasını sağlar. Fazla terleme, insanların sosyal yaşamına ve iş hayatına çeşitli engeller oluşturmaktadır. Özellikle koltuk altı botoksu ile aşırı terlemenin önüne geçmek büyük oranda mümkündür.

Botoksun Etkisi Ne zaman Başlar ve Ne Kadar Sürer?

Botoksun uygulanmasıyla etki göstermeye başlaması arasında genellikle 3 gün bulunur. Bu etkinin en belirgin hale gelmesi 10 ile 14 günü bulur. Bu işlemin ilk uygulaması 6 ay kadar etkisini sürdürür. İkinci uygulamadan itibaren bu süre 10 aya kadar uzar. Koltuk altı bölgesinde ise bu etki çok daha uzun sürerek, ilk uygulamada 12 aya kadar koruma sağlar. Devam eden uygulamalarda koruma 18 aya kadar devam edebilir.

Ortalama 5 kez botoksun uygulandığı hastalarda, mimiklere neden olan kaslar iyice zayıflar ve etki süresi çok daha fazla artar. Bu da hastaların, çok daha uzun aralıklarla yaptırmalarına olanak sağlar. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptırma bırakıldığında, sanılanın aksine yeniden kırışıklıklar oluşmaya başlamaz. Çünkü mimik kasları, yeterince zayıflamıştır. Bu yüzden botoksu ileride bırakmaktan korkmaya gerek yoktur.

Botoks Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu uygulamayı yaptırmak için dikkat edilmesi gerekenlerin başında, bu alanda tecrübeli bir hekimi tercih etmek gelir. Uzman hekim, herhangi bir sinir – kas sistemi hastalığınızın olup olmadığını sorgulayacaktır. Bu hastalıklar şunlardır:

 • Eaton – Lambert sendromu
 • Myasteniagravis

Öte yandan, hamileyseniz ya da emziren bir anneyseniz, bu uygulamayı yaptırmamanız tavsiye edilmektedir.

Botoksun Yan Etkileri

Peki, botoks zararlı mı? Botoksun yan etkileri nelerdir sorusuna değinmeden önce, bu madde yılan zehri midir sorusunun yanıtın verelim. Botoks, yılan zehri değil, ClostridiumBotulinum isimli bir bakteriden laboratuvar ortamında üretilen protein temelli bir ilaçtır. Uygulama sonrası kısa süreli bir kızarma ve kabarma görülebilmektedir. Bunlar, 1 – 2 gün içerisinde yok olur. Oldukça nadir görünse de, kızarıklıklar morarmaya, kabarıklıklar da şişliğe dönüşebilir. Bu şişliklerin ve morarmaların kısa süre içerisinde yok olması beklenir. Doktorunuz size botoks sonrası nemlendirici bir ürün verebilir. Öte yandan botoksun etkisini arttırmak için de bazı ilaçlar ya da kremler önerebilir.

Botoks Yerine Krem Kullanmak Faydalı Olur Mu?

Kremler bilindiği üzere, cilde uygulanan destekleyici bir tedavidir. Botoksun ise, direkt cildin altındaki kaslara enjeksiyonla yapıldığı bilinir. Bu yüzden krem kullanarak aynı etkiyi beklemek yanlıştır. Bu uygulama ile etkin kırışıklıklar yok edilirken, krem ile ancak cildin üstündeki ince çizgilere etki sağlanabilir. Krem, cildin beslenmesini, nemlendirilmesini ve kollajen oluşmasını hızlandırmakla görevlidir. Düşük seviyede etkiye sahiptir. Diğer taraftan botoksun direkt olarak kırışıklığa neden olan kasların gevşemesini sağladığı ve bir süre sonra yüzdeki kırışıklıkların oluşmasını engellediği net bir şekilde bilinir.

Botoks ile Dolgu Arasındaki Farklar

Botoksu yaptırmak isteyenlerin büyük bir çoğunluğu, bu uygulamayı dolgu ile karıştırırlar. Botoksla donuk ve mimiksiz bir surat elde edilmez. Hatta doza ve uygulama noktalarına göre, çok daha doğal bir görüntü elde edilebilir. Öte yandan, yine bu ikisini birbirine karıştıran insanlar, bu uygulamayı yaptırdıklarında yüzünün şişeceğini düşünürler. Fakat botoksla dolgu, birbirinden tamamen farklı maddelerdir. Bu yüzden yüzde herhangi bir şişme yaşanmaz.

Dolgu ve botoks, uygulama tarzı açısından birbirlerine bir hayli benzeseler de, hem içerik hem de etki açısından çok farklıdırlar. Toplum içerisinde birbirinin iki alternatifi olarak görülseler de, aslında bu hiç doğru değildir. Dolgu, insan vücudunun içinde de yer alan proteinlerden birisi olan hyalüronik asit içeriğine sahip bir jeldir. Dolgu ile kırışıklık oluşumunu engellemek mümkün değildir. Dolgu daha ziyade, şekil bozukluklarının kozmetik olarak giderilmesi ya da belli bir yüz hattının öne çıkarılması için uygulanmaktadır. Dolgu kalıcılığını, uygulama sonrasındaki 2 yıla kadar korur.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Botoks kalıcı bir tedavi midir?

Hayır, botoksun etkisinin devam etmesi için bu enjeksiyon her üç ila altı ayda bir yapılır. Kişiye göre değişen bu süreden sonra botoksun etkileri kaybolur ve kırışıklıklar yeniden meydana gelir.

Dolgu kalıcı mı?

Kalıcıdır ve kendi kendine eriyemez. Ancak cerrahi müdahale ile çıkarılır.

Dolgu ve botoks aynı şey mi?

Dolgular hacim vermek adına hem yüz hem de vücudun diğer bölgelerine uygulanır. Botoks ise hacim vermez, sadece kasları gevşetir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Yağ Bezesi

Yağ Bezesi Nedir? Yağ Bezesi Nasıl Geçer?

Yağ bezesi, tıbbi adıyla lipom, cilt altında yavaş büyüyen iyi huylu bir tümördür. Genellikle yağ dokusundan oluşarak yumuşak, esnek bir dokuya sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣