Kaş Kaldırma Ameliyatı

brow lift

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Duygularımızı ifade etmede alın ve göz bölgemiz önemli bir rol oynar. Sarkık ve biçimsiz kaşlarınız, devamlı mutsuz ve yorgun görünmenize neden oluyorsa kaş kaldırma ameliyatı sizin için kesin çözüm olabilir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Alın germe kaş kaldırma ameliyatı, kaşların yukarı kaldırılarak hem alın çizgilerinin hem de kaşlar arasındaki derin çizgilerin yok edilmesiyle daha genç bir görünüm elde edilmesini sağlayan bir estetik operasyondur. Bu operasyondan sonra kaşlarınızın pozisyonu ve şekli önemli ölçüde değişecek ve düzelecektir.

Kaş Kaldırma Yöntemleri

Ameliyatla kaş kaldırma yöntemi; biçimsiz, sarkık kaşlara ve derin alın çizgilerine sahip olan birçok insanın sıklıkla tercih ettiği bir estetik işlemdir. Birçok farklı yöntemle uygulanmaktadır.

Klasik Kaş Kaldırma Ameliyatı

Klasik kaş estetiği ameliyatları, geçmişe nazaran bugünlerde daha az invaziv işlem keşfedildiği için çok sık kullanılan bir yöntem değildir. Hatta bu yöntem için modası geçmiş bir yöntem de diyebiliriz. Bu işlemde doktor, kulak seviyesinde başlayan ve alnın üst kısmından diğer kulağa uzanan bir kesi açar. Daha sonra alın derisinin altında bulunan fazla yağ ve dokuları çıkarır ve ardından kaşları yeniden hizalayarak daha yüksek bir seviyeye yerleştirir.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı

Ameliyatla kaş kaldırma yöntemlerinin en az invaziv olanıdır. Bu sebeple estetik cerrahlar bu yöntemi kullanmayı daha çok tercih ediyorlar. Endoskopik kaş kaldırma ameliyatı, saçlı olan deri içine birkaç santimlik küçük bir kesi açılarak yapılır. Bundan sonra hekim, özel bir kamera ile ince aletler kullanarak kaşları yeniden konumlandırır.

Cerrahi Olmayan Kaş Kaldırma Uygulamaları

Kaş kaldırma estetiği, ameliyatla kaş kaldırma ve ameliyatsız kaş kaldırma uygulamaları olarak ikiye ayrılmaktadır. Ameliyatlı olanlar yukarıda bahsettiğimiz klasik ve endoskopik kaş kaldırma uygulamalarını kapsar. Ameliyatsız yöntemler arasında ise; botoksla kaş kaldırma, ulterapi ve iple yapılan kaş estetiği uygulamaları vardır.

Botoks İle Kaş Kaldırma

Kısa sürede tamamlanan, basit ve yan etkisi çok az olan kaş kaldırma botoksu, ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri arasında en sık yapılan estetik uygulamaları arasındadr. Doktor, bu uygulamadan önce kişinin ideal kaş biçimini belirler ve daha doğal bir görünüm kazandırmak için planlama yapar. Kaş bölgesinde uygun yerlere belli miktarda toksin enjekte ederek işlemi tamamlar. İşlemden bir veya iki gün sonra kaşlarınızdaki değişimi fark edebilirsiniz. Kaş estetiği botoksu, bir uzman tarafından uygulandığı takdirde yan etkisi çok az olan bir uygulamadır.

Ulterapi İle Kaş Kaldırma

Ulterapi ile kaş kaldırma, 10 dakika gibi çok kısa bir sürede yapılan oldukça yeni bir yöntemdir. Uzun süreli fayda sağlar ve önleyici, yenileyici bir tedavi seçeneğidir. Bu işlemde, kollajen ve elastinin uyarılması için profesyonel ultrason cihazları kullanılmaktadır. Mevcut dokuyu onarmak amacıyla uygulanan yöntem, göz kapağı ve alındaki sarkan cildi kaldırıp sıkılaştırırken alın kırışıklıklarını da düzeltir.

İple Kaş Kaldırma

İp askı yöntemi bütün yüze uygulanabildiği gibi yalnızca kaş bölgesine de uygulanabilen bir işlemdir. Kişinin cilt yapısı, yaşı, kaş düşüklüğü oranı gibi farklı tipik özelliklere göre uygulama şekli değişir. Doktor önce işlem bölgesine lokal anestezi uygular ve daha sonra cilt altından dikensi çıkıntıları olan ipleri, özel bir iğne yardımıyla kaşın içerisinden geçirir. Ardından kaşları daha yüksek bir seviyeye sabitler.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Riskleri

Tüm işlemlerde olduğu gibi kaş estetiğinin de riskleri vardır ve her şeye rağmen olası risk ve sonuçları doktorunuzla görüşmeniz bilgi sahibi olmanız açısından önemlidir. Ameliyatla kaş kaldırma işleminin olası riskleri genel itibariyle şu şekildedir:

 • Kaşların olması gerekenden daha fazla veya az kaldırılması,
 • Skar izinin kalması,
 • Saç kaybı,
 • Sinir hücrelerinin hasar görmesi,
 • Enfeksiyon,
 • Kanama.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi her ameliyat gibi ameliyatla kaş kaldırmanın da riskleri vardır. Ancak alanında uzman ve deneyimli hekimlere başvurursanız, bu riskleri en aza indirebilirsiniz.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrası

Ameliyatla kaş kaldırma sonrası alın üzerine bandajlar yerleştirilir veya başın etrafına sarılır. Bazı durumlarda işlem bölgesinde kan ve sıvı birikmemesi için deri altına ince tüpler yerleştirilebilir. Bu süreçte bandaj kullanımı ve tedavileriniz hakkında doktorunuz detaylı bir bilgilendirme yapacaktır. Dikişler genellikle 1 hafta içinde alınmaktadır. Kaşlarınızın tamamen oturması ve şeklini alması ise 2 veya 3 ay sürer.

Ameliyat Sonrası Dönemde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ameliyatla kaş kaldırma işleminden sonra birkaç hafta uymanız gereken bazı pratikler vardır. Operasyon sonrası dikkat etmeniz gerekenler:

 • Birkaç hafta spor yapmaktan kaçının,
 • Tuvalet sırasında zorlanmamanız gerekir,
 • İşlem bölgesine aşırı sıcak veya soğuk kompresler uygulamayın,
 • En az iki gün başınızı yüksekte tutmaya çalışın.

Kimler Kaş Kaldırma Ameliyatı Olabilir?

Çoğu insan birçok farklı sebeplerle ameliyatla kaş kaldırma işlemine sıcak bakar. Bu işlemle birlikte mutsuz ve sarkmış yüz ifadeniz giderilir ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz. Bazen yalnızca kötü görüntü için değil, sarkık cildin gözlerde yarattığı kronik yorgunluk ve ağrı hissi de bu ameliyatın yapılmasını gerektirebilir.

Gözlerinizdeki bu şikayetlerin kaş seviyeniz ve sarkık cildinizden kaynaklı olup olmadığını anlamak için parmaklarınızla kaşlarınızı yukarı doğru çekerek o an bir rahatlama olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Cildinizi kaldırdığınızda hem bir rahatlama hissediyor hem de görünüşünüzün daha da iyileştiğini düşünüyorsanız, ameliyatla kaş kaldırma işlemi sizin için doğru bir tercih olabilir.

Kaş estetiği operasyonu için uygun adaylar ise aşağıdaki gibidir:

 • 18 yaşını doldurmuş bireyler,
 • Göz çevresinde fazla cilt ve doku biriktiğini hisseden,
 • Kronik hastalığı bulunmayan herkes bu operasyon için uygun görülmektedir.

Kaş Estetiği Operasyonu Güvenli Midir?

Deneyimli bir uzman tarafından yapıldığı sürece son derece güvenlidir. Ancak yukarda da belirttiğimiz üzere her ameliyatta olduğu gibi bu kaş estetiği operasyonunun da riskleri vardır. Bu risklerin meydana gelme olasılığı, işlem bir uzman tarafından yapıldığı müddetçe yok denecek kadar azdır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

kaş kaldırma nedir?

Kaş estetiği, kaşların yukarı kaldırılarak hem alın çizgilerinin hem de kaşlar arasındaki derin çizgilerin yok edilmesiyle daha genç bir görünüm elde edilmesini sağlayan bir estetik operasyondur. Bu operasyondan sonra kaşlarınızın pozisyonu ve şekli önemli ölçüde değişecek ve düzelecektir.

Operasyon ne kadar sürer?

İşlemin yapılması genellikle 1 saat sürer. Genel anestezi uygulanarak yapılan işlemlerde, uyuyup uyandırılma süreleri ile birlikte bu süre 2 saati de bulabilmektedir.

Ameliyatla kaş kaldırma mimiklerimi olumsuz etkiler mi?

Doktorunuz kaşlarınızı, yüzünüze en uygun seviyede konumlandıracağından doğal bir görünüm elde edeceksiniz. Bu sebeple mimikleriniz etkilenmez.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex Protez Tedavisi Nedir?

Deflex protez tedavisi, diş protezlerinde kullanılan esnek bir malzeme olan Deflex ile yapılan bir diş protezi türüdür. Bu protezler, özellikle kısmi diş kayıplarında tercih edilmektedir.

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap Nedir? Hünnap Faydaları Nelerdir?

Hünnap, Çin hurması veya kırmızı hurma olarak da bilinen, birçok hastalığın ve problemin tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bu bitki, bir zeytini andıran çekirdeği bulunan yeşil

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis Nedir? Propolis Faydaları nelerdir?

Propolis, arılar tarafından ağaç tomurcuklarından ve diğer bitki salgılarından toplanarak üretilen doğal bir arı ürünüdür. Arılar, propolisi kovanlarının iç yüzeyini kaplamak ve dış etkenlere karşı

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣