Nasır sorunu olan kişi

Nasır Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Nasır, devamlı sürtünme ya da basınç nedeniyle zarara uğrayan bölgeyi korumak amacıyla vücudun ortaya çıkardığı bir cilt hastalığıdır. Genellikle ellerde ve ayaklarda görülse de, vücudun hemen hemen her noktasında oluşabilmektedir. Ataşehir Avicenna Dermatoloji (Deri Hastalıkları) uzmanları, nasır tedavisi hakkında merak edilenleri anlattılar.

İnsan teni, devamlı olarak dış dünya ile temas halindedir. Bu yüzden bedenin hastalık üretmeye en müsait organı olarak cilt gösterilir. Gün içerisinde devamlı yürüyen ya da ayakta bekleyen insanlarda yoğun olarak nasır problemi ile karşılaşılır. Doğru ayakkabı seçiminin yapılmaması da önemli bir etkendir. Genellikle basınç (ezilme) ya da sürtünmeye bağlı olarak ortaya çıkar. Öte yandan ellerin yoğun kullanılması gereken mesleklerde ya da halter gibi sporlarda da nasırın, oldukça popüler bir hastalık olduğu bilinmektedir. Oldukça yüksek ağrıya ve acıya neden olabilecek nasır, özünde bedenin dış etkilere karşı oluşturduğu bir savunma mekanizmasıdır. Nasırın ilerlemesi ve tedavinin gecikmesi, hem daha yüksek ağrı ve acılara hem de tedavinin zorlaşmasına neden olmaktadır.

Nasır Nedir?

Nasır, devamlı olarak darbe alan, ezilen ya da sürtünmeye maruz kalan cilt dokusunun sertleşmesi ve esnekliğini kaybetmesi hastalığıdır. Sıklıkla ayaklarda ve ellerde ortaya çıkar. Bu hastalık ilk evrelerinde günlük hayatı fazla etkilemediği için önemsiz olarak görülür. Fakat zamanla ağrıların artması ve nasırın büyümesi sonucu hasta, bir cildiye doktoruna başvurmak zorunda kalır. İlerlemiş nasırların tedavisi de zorlaşmaktadır. Bu nedenle, böyle bir problem ortaya çıkar çıkmaz doktora gitmeli ve tedavi süreci başlatılmalıdır. Nasırlar kendi içerisinde pek çok türe ve boyuta ayrılmaktadır.

Nasır Belirtileri

Bu hastalık, ilk evrelerinde genellikle herhangi bir rahatsızlık oluşturmayacak şekilde ilerler. Hatta parmak aralarında oluşan nasırlar, hastalar tarafından fark edilmesi güç nasırlardır. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte belli başlı belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Nasır belirtileri, her hastada aynı şikayetlerle kendisini göstermeye başlar. Genel olarak belirtiler ve semptomlar şunlardır:

 • Nasırın ortaya çıktığı yerde belirgin ağrı
 • Nasırın ortaya çıktığı yerde cildin sertleşmesi, kalınlaşması ve esnekliğini kaybetmesi
 • Nasırın ortaya çıktığı yerde renk değişimi
 • Nasır çevresinde iltihaplanma oluşumu
 • İlerlemiş nasırlarda uç oluşumu
 • İlk evrelerinde olan nasırlarda, baskının ya da sürtünmenin bitmesiyle geçen ağrı

Neden Olur?

En çok ayaklarda görülen nasırın en temel nedeni, ayağa uygun ayakkabıların tercih edilmemesidir. Genellikle yüksek topuklu ayakkabılardan, ayağa göre küçük ayakkabılardan ya da ayakkabının bir noktadan ayağı vurmasından kaynaklanır. Doğru ayakkabı tercihini yapmış olsa dahi, gün içerisinde sürekli yürümek ya da ayakta durmak zorunda kalan ve ayakları terleyen insanlarda da oluşumu görülebilir. Bazı insanlarda, hiç ayakkabı kullanmadıkları halde nasır oluşabilir. Özellikle doğa ile iç içe yaşayan insanlar, ayakkabı kullanmadıkları halde bu hastalığın oluştuğundan şikayetçi olurlar. Bunun nedeni, çıplak ayağın zemine devamlı sürtmesi ve kurumasıdır. Kimi insanlarda, yürüme tarzındaki problemlerden kaynaklı olarak da nasır oluşumu gözlenebilir.

Nasır Türleri

Nasırlar, çeşit ve boyut açısından birbirinden farklı olabilirler. Tedavi süreci planlanırken, nasırın evresi ve türü göz önünde bulundurulur. Genel olarak nasırlar üçe ayrılır:

 • Yumuşak: Sıklıkla ayak parmak aralarında görülen bu nasırlar, ağrıya ve akıntıya neden olabilmektedir. Yumuşak bir yapıya ve 1 ile 4 santimetre aralığında büyüklüğe sahiplerdir. Yumuşak yapısından dolayı hassas nasırlardır. Genellikle yüksek topuklu ayakkabıları sık kullanan kadınlarda ortaya çıkar. Ayak parmaklarına binen yük, eğimden dolayı daha fazladır. Bu kızarık yapıdaki nasırlar, doğuştan ayak parmaklarında yamukluklar bulunan insanlarda da sık gözlemlenmektedir.
 • Sert: Sert nasırlar, genellikle ayağın ve elin kemikli bölgelerinde görülür. Ayak altında nasır, yere yanlış basma, kemiklerde şekil bozuklukları, ayakkabının vurması gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Aynı zamanda halter gibi sporlarla ilgilenen kişilerde, demircilik, inşaat işçiliği gibi meslekleri olan insanlarda da ellerde görülebilir. Yoğun bir yapıya sahiptir. En çok ayak tabanında görülmektedir. Zamanla iltihaplı nasır problemine dönüşebilir.
 • Tohum: Genellikle topuklarda görülür. Topuk bölgesinde ölü deri birikimi sonucunda oluşur. Baskı halinde ağrı yapabilir. Çeşitli temizleme yöntemleri ile kısa vadeli olarak ağrılar azaltılabilse de, deri altında oluşan nasır köklerinden kaynaklı olarak yeniden oluşmaya meyillidir. Bu yüzden farklı tedavi tekniklerinin uygulanması gerekebilir.

Bunun yanında nasırın, ortaya çıktığı bölgeye göre de sınıflandırılması mümkündür. Bu bağlamda aşağıda yer alan nasıl çeşitleri yüzünden tedavi gerekebilmektedir:

 • Ayak nasırı
 • Ayak tabanında nasır
 • El nasırı
 • Topuk nasırı
 • Ayak parmağında nasır

Teşhisi

Nasır teşhisi, hem gözle görülebilmesinden dolayı hem de belirtilerinin bariz olmasından dolayı oldukça kolay yapılabilmektedir. Öte yandan, kendi içinde türlere ayrılması ve boyutlarıyla, görünümlerinin hastadan hastaya farklılık göstermesinden kaynaklı olarak, siğil şeklindeki çeşitli cilt hastalıkları ile karıştırılabilir. Bir dermatoloji uzmanı doktor, rahatlıkla teşhisi koyabilir ve tedavi sürecini planlayabilir.

Nasır Tedavisi

Genellikle nasır bandı, krem ve evde uygulanabilecek basit tedavi yöntemleriyle tedavi edilebilmektedir. Fazlasıyla ilerlemiş olan nasırlara dermatolojik cerrahi müdahale gerekebilir. Tedavi süreci, nasırın boyutuna ve türüne göre farklılıklar gösterir. Örneğin iltihaplı nasır, enfeksiyona, kanamaya ve akıntıya neden olabildiği için, kesinlikle hastanede tedavi edilmelidir. Fakat yumuşak nasır gibi türler, evde kremlerle ve bantlarla tedavi edilebilir. Nasır bandı, ilacı ya da kalemi gibi ürünler, bölgedeki ölü deriyi kazıyacak ve yok edecek kimyasallardan oluşur. Bu yüzden, bu tarz ürünleri kullanırken bir deri hastalıkları uzmanına görünmekte fayda vardır. Çünkü bu tarz kimyasalların nasırın altındaki sağlıklı cilt ile temas etmesi, vücudun daha fazla korumaya geçmesine ve nasırın boyutunu büyütmesine neden olabilir. Nasırın tedavi edilmesiyle birlikte, koruyucu önlemlere geçilir ve yeniden oluşmaması adına gereken bakımlar, düzenli olarak yapılarak, doğru ayakkabı seçimine dikkat edilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Nasır kendiliğinden geçer mi?

Nasırlardan kurtulmak çok zor değildir. Kişiler evde doğal yöntemler sayesinde bile bu durumdan kurtulabilir. Ancak bir doktora görünerek gerekli olan ilaçları kullanmak daha faydalıdır.

Ayakta neden nasır çıkar?

Kemikli bölgelerinde meydana gelen ve bu bölgelerde ayak yapısına uygun olmayan ayakkabılar ile devamlı sürtünmeye ve basınca maruz kalındığı için oluşur.

Nasır bulaşıcı mı?

Hayır, değildir. Bu sorunun ortaya çıkması herhangi bir mikroptan kaynaklanmadığı için bulaşıcı değildir.

 

Avicenna Hastanesi Dermatoloji – Cildiye (Deri Hastalıkları) Bölümü Doktorları


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.