Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

boyun fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulanan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulamaları, ameliyatın başarısını etkileyen durumlardan biridir. Ameliyat sonrası oluşabilecek hareket kısıtlamaları ve ağrıların önüne geçmek adına fizik tedavi uygulamaları önemlidir. Dilerseniz, merak edilenler ile birlikte boyun fizik tedavi detalarını inceleyelim.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nedir?

Fizik tedavi uygulamaları, hareket ve fonksiyon kaybına neden olan işlev bozukluklarının tedavisinde, ağrı azaltılmasında ve tedavi sonrası iyileşmede yardımcı olmaktadır. Tüm yaşamımız boyunca yaptığımız günlük hareketleri yapamama veya yaparken ağrı hissetme nedeniyle hareket edememe sorunu yaşayabiliriz. Yaşanan ağrılar nedeniyle sosyal hayatınız başta olmak üzere uyku düzeniniz ve dolayısıyla sağlığınız etkilenebilir. Ameliyat ve ilaçlarla tedavi edilebilecek hastalıklar olduğu gibi fiziksel tedavi yöntemleriyle de iyileşme sağlanması mümkündür.

Fizyoterapistler yardımıyla yapılan fizik tedaviler; çocuklar, gençler, yaşlılar, sporcular gibi birçok farklı popülasyonda uygulanabiliyor. Alanında uzmanlaşmış fizyoterapistler eşliğinde hasarlı bölgede yapılan egzersizlerle fiziksel tedavi sağlanabiliyor. Aynı zamanda ameliyatlar sonrasına oluşabilecek hareket kısıtlılığının düzeltilmesi, iyileşmenin hızlanması için de fizik tedavi tercih edilebilmekte. Dilerseiz boyun gıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi uygulamaları hakkında detaylara bir sonraki başlığımızdan ulaşabilirsiniz.

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi

Boyun fıtığı ameliyatı, 30’lu ve 50’li yaşlar arasında sıklıkla yapılan operasyonlardan biridir. Boyun bölgesindeki disklerde meydana gelen fıtıklaşma ile beraber, boyundan parmaklara kadar hissedilen bir uyuşma,karıncalanma durumu hakimdir. Geceleri artan bu ağrılar nedeniyle el ve kol hareketleri kısıtlanırken, boyun bölgesinde ciddi ağrılar meydana gelmektedir. Bu durumun günlük ve sosyal hayatı etkilemesi, işleri yapamaz hale getirmesine engel olmak adına ameliyat öncesi ve sonrası fizik tedavi uygulanmaktadır.

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası fizik tedavi ile kaybedilen hareketlilik tekrar kazandırılmaya çalışılmaktadır. Hem düzeltme hem de koruma adına yapılan tedavilerde kişiye özel bir egzersiz programı uygulanmaktadır.Boyun ameliyatı sonrası fizik tedavi yaptırmak için nedenler arasında;

  1. Hareket alanınızı iyileştirme
  2. Duruş esnekliğini güçlendirmek
  3. Size değerli bir eğitim sağlamak

Bahsedilen durumlarda iyileşme sağlanmasında fiziksel tıp uygulamaları oldukça etkilidir. Servikal disk hernisi fizik tedavisi egzersiz programı tek başına yapıldığında tehlikeli olabileceği için bir fizyoterapist eşliğinde olması önerilir

Boyun Fıtığı Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi Egzersizleri

Boyun fıtığı ameliyatı sonrası, tam iyileşmenin kritik noktalarından biri doğru fizik tedavinin uygulanması olmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı ile muayene sonrasında doktorunuz ameliyat sonrası fizyoterapi önerebilir. Bu durumda boyun fıtığı ameliyatına özel yapılabilecek egzersizler oluşturulacak ve egzersizlere başlanacaktır.

Boyun fıtığı fizik tedavi egzersizleri arasında;

  • yüzüstü yatay kaçırma
  • omuz silkme
  • şınav hareketleri
  • yüzüstü uzatma
  • kol ve omuz geri çekilme
  • pektoral kapı esnemesi

Bahsedilen uygulamalar uzman ve sertifikalı bir fizyoterapist eşliğinde yapılmalıdır. Yatarak fizik tedavi veya evde fizik tedavi fark etmeksizin yanında bir fizyoterapi uzmanı ile uygulayacağınız egzersizlerden maksimum faydayı sağlayabilirsiniz. Fizyoterapi seansları doktorunuzun önerdiği sıklıkta ve sürede gerçekleştirilmelidir.

 

Sonuç

Fizik tedavi, boyun fıtığı ameliyatları sonrası uygulamalardan biridir. Boyun fıtığı ameliyatı öncesinde ve sonrasında uygulanabilen fizik tedavi sayesinde, oluşan hareket kısıtlaması azaltılabilmektedir. Ameliyat sonrası iyileşme süresinin azaltılması için de fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarından yardım alınmaktadır. Boyun fıtığı fizik tedavi sonrası ağrı oluşumunda azalma gözlemlendiği gibi hareket kısıtlaması da ortadan kaldırılabilir. Ancak uygulamanın faydalı olabilmesi adına seanslara düzenli katılım sağlanması ve sürelere uyulması önemlidir. Aynı zamanda fizik tedavi merkezi içerisinde sertifikalı fizyoterapistler eşliğinde uygulama yapılmalıdır. Dilerseniz, Avicenna International Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Fizik tedavi kaç dakika sürer?

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon süresi, uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişmektedir. Tedavinin yapıldığı bölgeye göre seanslar  30 ila 60 dakika arasında sürmektedir.

Boyun fıtığında manuel terapi uygulanır mı?

Manuel fizik tedavi boyun fıtığı için uygulanabilen tekniklerden biridir. Manuel terapi yöntemiyle boyun fıtığı ağrısı azaltılabilir ve iyileşme sağlanabilir.

 

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣