Fizyoterapi Ne İşe Yarar?

fizyoterapi ne işe yarar fizik tedavi uygulanan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Fizyoterapi ne işe yarar? sorusu, fizik tedavi yaptırmayı düşünenlerin merak ettiği konuların başında yer alıyor. Dilerseniz, fizyoterapi işlemleri ve fizyoterapistlerin uygulamaları hakkında merak edilenlere makalemizden ulaşabilirsiniz.

 

Avicenna Fizik Tedavi Merkezi Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

 

Fizyoterapi Nedir?

Fizyoterapi; bir hastanın hareketliliğini, işlevini ve hareket kısıtlamasını eski haline getirmek, sürdürmek ve en iyi şekilde getirebilmek için yapılan tedavidir. Fizyoterapi veya fiziksel rehabilitasyon, dokularda meydana gelen hasarın onarılması ve eski hale getirilmesinde oldukça etkilidir. Ameliyatsız tedavi yöntemi olarak sıklıkla tercih edilmektedir. Bazen ameliyat sonrası oluşan ağrılar ve hareket kısıtlamasının tedavisi için de fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları tercih edilmektedir. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları, sertifikalı fizyoterapistler eşliğinde uygu

Fizyoterapi Ne İşe Yarar?

Fizyoterapi, vücudun farklı sistemleriyle ilişkili bir dizi durumu iyileştirmek için kullanılır. Fizyoterapistler ameliyat öncesi tedavi veya ameliyat sonrası hareketliliğin sağlanmasında kullanılabilir. Özellikle bazı hastalıkların tedavisinde fiziksel terapiden faydalanılabilir. Bunlar arasında;

 • İnme
 • Multipl skleroz
 • Parkinson hastalığı etkileri
 • Fıtıklar
 • Omurga ve disk sorunları
 • Sırt ağrısı
 • Spor yaralanmaları
 • Kronik kalp hastalığı
 • Kalp krizi sonrası rehabilitasyon
 • Astım
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı
 • Kistik fibro

Bahsedilen durumların tedavisinde fizyoterapiden faydalanılmaktadır. Özellikle fıtık nedeniyle meydana gelen ağrılar, ameliyatlı tedavi öncesinde fizik tedavi ile hafifletmeye çalışılabilir.

Hangi Durumlarda Fizyoterapi Uygulanabilir?

Fizyoterapi, birçok hastalığın ve zedelenmesinin tedavisinde uygulanabilmektedir. Bazen ameliyat öncesi tedavi olarak tercih edilirken, bazen ameliyat sonrası hareketlerin eski esnekliğine kavuşmasında tercih edilebilir. Fizik tedavi uygulanabilecek; yaralanma, hastalık veya sakatlıktan kaynaklanan problemler için olabilir. İşte bazı örnekler:

 • Kas ve iskelet problemlerinden kaynaklanan boyun ve sırt ağrıları
 • Artrit ve ampütasyon sonrası etkiler gibi kemikler, eklemler, kaslar ve bağlardaki problemlerin tedavisi
 • Astım gibi akciğer sorunları
 • Kalp sorunlarının bir sonucu olarak sakatlık
 • Doğumla ilgili mesane ve bağırsak sorunları gibi pelvik sorunlar
 • Beyin veya omurga travması
 • Yorgunluk, ağrı, şişme, sertlik ve kas gücü kaybı, örneğin kanser tedavisi veya palyatif bakım sırasında

Benzeri durumların varlığı cerrahi operasyon yapılmasını gerekli kılabilir. Ancak cerrahi operasyona gerek kalmadan ameliyatsız tedavi de denenebilir. Fiziksel tıp ve rehabilitasyon uygulanan merkezlerde, kişilerin ağrı sorununu çözemeye ve işlev bozukluklarını gidermeye odaklanılır. Hareketleri uygularken ağrı çekmeme ve eskisi gibi rahatlıkla hareket edebilmek için terapistinizle beraber düzenli seans gerçekleştirmek oldukça önemlidir. Dilerseniz, Fizyoterapistler hangi hastalıkları tedavi eder? yazımızdan detayları okuyabilirsiniz.

Fizyoterapi Kaç Seans Gereklidir?

Fizyoterapi uygulamalarının kaç seans gidileceği rahatsızlığın uygulanacağı bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Hareket kısıtlaması olan bölgelerde dokularda iyileştirme için fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı doktorunuzla görüşmeniz gerekmektedir. Doktorunuz, en iyi sonucu alabilmeniz için haftanın kaç günü, kaç dakika aralıklarla gideceğinizi programlayacaktır. Fizik tedavi seansları genellikle haftanın 2 veya 3 günü yapılmaktadır. Seans süreleri ise yaklaşık 30 dakika kadar sürmektedir.

 

Sonuç

Fizyoterapi uygulamaları, ortopedik ve nörolojik birçok rahatsızlığın sebep olduğu ağrıları getirmede etkilidir. Ağrıların neden olduğu sorunların tedavisinde ve ağrıyı azaltmada etkili olduğu gibi bölgesel noktalarda iyileşmeyi de desteklemektedir. Daha hızlı iyileşmeye olanak sağlayarak günlük hayatınıza geri dönmenize yardımcı olur. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ayaktan fizik tedavi, evde fizik tedavi ve yatarak fizik tedavi olarak uygulanabiliyor.

Uygulamaların tümüne yanınızda uzman fizyoterapistlerin olması gerekmektedir. Bu sayede uygulamalardan maksimum verimi alabilir ve güvenli şekilde tedaviyi tamamlamış olursunuz. Fizik tedavi programlarına dahil olmak ve bilgi almak için, aşağıda yer alan Avicenna Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman doktorlarımızdan randevu alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bel fıtığı fizik tedavi ile düzeltilebilir mi?

Omurgadaki fıtıklaşmış disklerin yarattığı ağrı ve hareket kısıtlaması, fizik tedavi ile tedavi edilebilir. Ancak tedaviye cevap verme durumu fıtığın evresine göre değişiklik gösterebilir. Bel fıtığının evresi başlangıç durumundaysa fizik tedavi ile bir miktar iyileşme sağlanması mümkündür.

Özel fizik tedavi uygulamaları nelerdir?

Kişiye özel fizik tedavi uygulamaları, fizik tedavi uzmanları tarafından oluşturulan egzersiz programıdır. Hasarlı bölgenin evresine göre ayarlanan egzersiz uygulaması sayesinde, özel egzersiz programları uygulanabilir.

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El Ayak ve Ağız Hastalığı Nedir?

El, Ayak ve Ağız Hastalığı, özellikle çocuklarda yaygın olarak görülen, bulaşıcı bir viral enfeksiyondur. Bu hastalık, enterovirüs ailesine ait virüsler tarafından, coxsackievirus A16 ve enterovirus

Brakiterapi

Brakiterapi Nedir?

Brakiterapi, kanser tedavisinde kullanılan bir radyoterapi türüdür. Bu tedavi yöntemi, radyasyon kaynaklarının doğrudan tümörün içine veya yakınına yerleştirilmesidir. Bu tedavi yönteminin asıl amacı, yüksek dozda

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer Destekli Kanal Tedavisi

Lazer destekli kanal tedavisi, geleneksel kök kanal tedavisinin, lazer teknolojisinin kullanıldığı bir dental prosedürdür. Bu tedavi, dişin kök kanallarındaki enfekte veya hasarlı dokuların temizlenmesi, şekillendirilmesini

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣