Bulimia Nervoza Yeme Bozukluğu Nedir?

bulimia nevroza yaşayan stresli kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Belli bir zaman dilimi içerisinde normal bir insanın yiyebileceğinden fazla yemek yemek ve bu yeme atağı esnasında kontrol kaybı yaşamak bulimia hastalığı olarak adlandırılmaktadır. Bulimiya nervoza olarak da bilinen bu psikiyatrik hastalığa sahip kişiler, yemek yerken kontrol kaybı yaşarlar ve yemek yemeyi bırakamazlar.

Bulimia Nervoza Hastalığı Nedir?

Bulimia Nervoza, hastaların yemek yerken kontrol kaybı yaşaması ve kendilerini durduramaması hastalığıdır. Hastalar kilo almamak için kendilerini kusturmaya, müshil ilaçları içmeye veya idrar sökücü ilaçlar kullanmaya meyilli olurlar. Hastaların bir çoğunda aç kalma denemeleri ve çok ağır egzersizler yapma eylemleri görülür. Tüm bu durumların 3 ay boyunca haftada en az 1 kez yaşanıyor olması, tanı koymak için yeterlidir. Hastaların vücut ağırlıklarından ve şekillerinden aşırı derece rahatsız olduğu gözlemlenir.

Anoreksiya hastalığından farklı olarak, bulimiya nervoza hastalarının vücutları normal seviyelerde veya olması gerekenden üst seviyelerde olabilmektedir. Peki, anoreksiya nervoza nedir? Anoreksiya hastaları çok düzensiz yemek yerler ve vücut ağırlıkları çok düşük olur.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu yaşayan hastalar, atak sırasında genellikle daha önce kafalarında planladıkları yüksek kalorili yiyecekleri tüketirler. Gerçekleşen yemek yeme atağını takiben bir pişmanlık ve suçluluk duygusu oluşur. Hastalar böyle ataklardan sonra kendilerini eleştirmeye başlarlar ve kendilerine zarar verebilecek davranışlar sergilemeye başlarlar. Örneğin kendini kusturmaya çalışabilirler ya da çok ağır bir egzersiz programı uygulayabilirler.

Bulimia Atakları Nasıl Gerçekleşir?

Tıkınırcasına yemek yeme atakları genellikle olumsuz bir duygunun gelişmesiyle birlikte kendisini gösterir. Hastalar neşesiz olduklarında ya da kederlendikleri anlarda atak geçirebilirler. Stres, kilodan memnun olmama ve vücut şeklini beğenmeme gibi sebepleri de bulunmaktadır. Hastalarda, kendini beğenememe, pişman olma ve kendi kendisini suçlama gibi davranışlarla karşılaşılabilir.

Bulimia Nervoza Belirtileri

Bulimiya hastalarının hem duygusal hem de fiziksel olarak gösterdikleri birçok belirti bulunmaktadır. Genel olarak belirtiler şunlardır:

 • Tek bir öğünde çok büyük porsiyonlarda yemek yeme
 • Yemeğin bitmesiyle tuvalete gitme ve kusma
 • Kilo vermeyi isteyerek ilaç kullanma
 • Kilo almak istememe ve anksiyete seviyesinde kilo almaktan korkma
 • Kendi vücudunu aşırı çirkin bulma
 • Mide asidine bağlı olarak (kusma) dişlerde lekeler oluşması
 • Sosyal hayatın giderek kötüleşmesi ve tek başına yemek yeme isteği
 • Hastalığın getirdiği yanlışların kişi tarafından fark edilememesi, farkındalık oluşturamaması
 • Hızlı duygu değişiklikleri ve depresyon
 • Yoğun egzersizler ve ağır sporlar yapma
 • Yorgunluk, diş problemleri, sindirim sistemi sorunları ve boğaz ağrıları

Tanı Yöntemleri

Bulimia nervoza, yoğun ve engel olunamayan yemek yeme ataklarıyla birlikte başlayan ve fazla yemek yemenin vücuda vereceği etkileri engellemek için olumsuz davranışlarda bulunma hastalığıdır. Tanı konabilmesi için hastanın 3 ay boyunca, haftada en az 1 kez bu atakları geçirmesi gerekmektedir. Hastalar genellikle içinde bulundukları durumun farkına varamazlar ya da kabullenemezler. Bu yüzden yemek yeme ataklarına teslim olmaya ve sonrasında kusma, müshil hapı kullanma gibi olumsuz davranışları sergilemeye devam ederler. Ancak zaman zaman kendileri, zaman zaman da yakınları tarafından bu durum fark edilir ve bir psikiyatri uzmanı ile randevu ayarlanır. Psikiyatri doktorları, şikayetleri dinledikten sonra teşhisi koyabilir.

Bulimia Nelere Sebep Olur?

Peki, bulimia tedavi edilmezse hangi sorunlar yaşanabilir?

 • Özsaygının azalması
 • Sosyal ilişkilerde problemler yaşama
 • Regl düzensizliği
 • Alkol ya da uyuşturucu bağımlılığı
 • Anksiyete, depresyon, kişilik bozuklukları ve bipolar bozukluk
 • Ritim bozukluğu ve çeşitli kalp damar hastalıkları
 • Kendine zarar verme
 • Dehidrasyona bağlı böbrek yetmezliği
 • Diş çürümesi ve diş eti rahatsızlıkları
 • İntihara meyilli olma
 • Sindirim sistemi rahatsızlıkları

Bulimia Tedavisi

Bulimiya hastalığında diğer yeme bozuklukları hastalıklarına göre vücut ölçüleri normal olabilmektedir. Sorun, her ne kadar fiziksel özellikleri normal olsa da, hastanın fiziğinin bozuk olduğunu düşünmesidir. Ancak hastalar, olması gerekenden yüksek kilolarda da olabilirler. Bulimiya tedavisi için birbirinden farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemler genel olarak şunlardır:

 • Psikoterapi (Konuşma ve psikolojik danışma)
 • İlaç tedavisi (Psikiyatrik ilaçlar)
 • Yiyecekler ve doğru beslenme hakkında hastanın bilgilendirilmesi
 • Hastanın hayatını tehlikeye atabileceği seviyede semptomları varsa, hastaneye yatırılması

Hastaların iyileşme oranları anoreksiya nevroza hastalarına göre çok daha fazladır. Bilişsel davranışçı terapi ve ilaç tedavisi beraber uygulanabilmektedir. Hastaya uygulanan psikoterapilerde şunlar amaçlanır:

 • Stresle mücadele
 • Fiziksel görünüşü olumlu bulma
 • Duygu durum düzenlemesi
 • Dürtü kontrolü

Hastaya uygulanacak olan ilaç tedavisiyle kaygılar ve depresyon belirtileri azaltılabilmekte ve öfkenin kontrol altına alınması sağlanabilmektedir.

Hasta Yakınları Neler Yapmalı?

Eğer kendinizde bulimia nevroza hastalığı olduğunu düşünüyorsanız, Avicenna Ataşehir Hastanesi Psikiyatri bölümünden randevu alabilirsiniz. Eğer hastalığın bir yakınınızda olduğuna dair şüpheleriniz varsa, onunla çok net ve dürüst bir konuşma yapmanız gerekmektedir. Yetişkin insanların zorla profesyonel yardım alması mümkün değildir. Hastanın böyle durumlarda tedavi konusunda ikna edilmesi gerekir. Aynı zamanda tedavi sürecinde desteklenmeleri gerekmektedir. Hastalar genellikle tedavi olmayı kabul ettiklerini söyleseler de, randevu almayı ertelemeye eğilimli olurlar. Bu yüzden yakınınız için bir randevu oluşturmanız ve refakatçi olarak beraber uzman doktora gitmeniz gerekebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bulimia Nervoza hastalığı nasıl başlar?

Bulimia hastalığı, çok sayıda stresli olayın vaka bulması sonrası yeme bozukluğunu tetikleyebilir. Bazen çok sıkı diyetler ardından da başladığı görülmektedir.

Bulimia Nervoza öldürür mü?

Bulimia Nervoza hastalığı, tedavi edilmediği sürece ölümle sonuçlanabilen ciddi bir rahatsızlıktır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi (Aşık Olma Korkusu) Nedir?

Filofobi, aşık olma korkusu veya duygusallık korkusu olarak da bilinen bir sorundur. Derin ve anlamlı hisler beslemekten ve duygusal ilişkiler kurmaktan kaçınan kişilerin yaşadığı bir

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik İnflamatuar Hastalık (PID) Nedir?

Pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının iltihaplanması anlamına gelmektedir. Pelvik enfeksiyonu, genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar veya diğer bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle meydana gelmektedir. Bu enfeksiyonlar,

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣