yüze yağ enjeksiyonu yaptıran kadın

Yüze Yağ Enjeksiyonu Hakkında Merak Edilen Her Şey

Yüze yağ enjeksiyonu, yüzde dolgunluğun sağlanabilmesi adına uygulanan bir estetik operasyondur. Yanaklara, alın bölgesine, dudak çizgisi çevresine, dudaklara ve çene ucuna yapılabilen yağ enjeksiyonu ile yüz dolgusu operasyonu, son yıllarda giderek popülerleşmiştir. Genellikle estetik, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı doktorları tarafından yapılan bu operasyon, bazı dermatoloji uzmanları tarafından da başarıyla uygulanabilmektedir.

Donör Bölge Neresidir?

Yüz dolgunlaştırma ya da kırışıklık tedavisi işleminde kullanılacak olan yağlar, kalça ve bel gibi bölgelerden liposuctin yöntemi ile alınır. Hastanın fiziksel durumuna göre zaman zaman yağlar, kollardan, bacaklardan ve hatta göz kapağı estetiği yaptıran hastaların gözaltı torbalarından bile alınabilmektedir.

Yağ Enjeksiyonu ile Yüz Estetiği Nasıl Yapılır?

Yağ enjeksiyonu yüze genellikle lokal anestezi altındayken uygulanır. Zaman zaman genel anesteziyle gerçekleştirilecek bir estetik operasyonun öncesinde de yağlar yüze enjekte edilebilir. Örneğin yüz gençleştirme operasyonlarından birisi olan yüz derisi gerginleşme estetiği öncesinde yüze yağ enjeksiyonu yapılabilir. Hastanın donör bölgesinden alınan yağlar, yıkama ve santrifuj gibi işlemlerden geçirilir. Daha sonra da hastanın yüzüne enjeksiyonu yapacak olan enjektöre aktarılır. Yağ enjeksiyonu ile yüz estetiğinde herhangi bir kesi atılmayacağı için, hastaların yüzünde herhangi bir iz kalmamaktadır.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Kalıcı mıdır?

Kalıcılık, hastanın yüzüne yeni enjekte edilen yağ hücrelerinin ömrü ile alakalıdır. Son yıllarda gelişen teknolojiyle birlikte üretilen cihazlar, hastadan alınan yağların hiçbir şekilde hava ile temas etmemesini sağlamaktadır. Bu da yağlar alındıktan sonra direkt olarak yüze yağ enjeksiyonu yapılabilmesini sağlamaktadır. Böylece yağ dokusunda yaşanabilecek kayıplar en az seviyeye indirilmiş ve kalıcılık artırılmış olur.

Yağ enjeksiyonu ve dolgu arasındaki fark işte tam olarak budur. Hastadan alınan yağ hücrelerinin kalıcılığı, doktorun kullanacağı malzemelere, cihazlara, yağın donör bölgeden alınış şekline, hastaya enjekte ediliş biçimine ve yağların alındıktan sonra hangi işlemlerden geçirileceğine bağlıdır.

Yağ enjeksiyonu ile yüz estetiği yaptıran insanların yüzde 40’ında yağlar 6 aydan daha fazla sürelerde canlı kalmaktadır. Bu da genellikle 6 ay gibi bir süre sonra yenileme yapılmasının gerekli olabileceğini göstermektedir. Hastanın yüzündeki hareketsiz noktalarda başarı şansı çok daha yüksektir.

Neden Yağ Enjeksiyonu Yüze Daha Fazla Yapılır?

Yağ enjeksiyonun en çok yüze yapılmasının bir takım nedenleri bulunmaktadır. Hastadan ağlar dudaklara verilerek dudaklar kalınlaştırılabilir ya da ağız çevresindeki kırışıklıklar giderilebilir. Bazı hastalar elmacık kemiklerinin çevresinin daha dolgun görünmesini isteyebilir veya alt çenenin büyütülmesi gerekebilir. Bütün bunlar için yağ enjeksiyonu ile yüz estetiği en uygun operasyonlardan birisidir.

Zaman zaman ciddi bir yüz estetiği cerrahisi öncesinde prova amacıyla yüze yağ enjeksiyonu yapılabilmektedir. Örneğin hasta elmacık kemiği ameliyatı olmadan önce, o bölgeye biraz yağ enjekte edilir ve ameliyat sonrası alınacak görüntünün bir ön gösterimi sağlanabilir. Eğer ortaya çıkan görüntü memnun edici olursa, kısa bir süre yağların azalması beklenir ve esas elmacık kemiği operasyonu gerçekleştirilir.

Çeşitli kazaların ya da travmaların oluşturduğu çöküntüler de yağ enjeksiyonu ile yüz dolgunlaştırmasıyla tedavi edilebilmektedir.

Operasyon Süresi

Yağ enjeksiyonu genellikle ortalama 45 dakika sürmektedir. Lokal anesteziyle gerçekleştirilen bu operasyonun bir ameliyathane içerisinde yapılması faydalı olacaktır. Bu sayede sakinleştirici ilaçlar hastaya verilebilir ve hastanın çok daha rahat bir estetik operasyon geçirmesi sağlanabilir. Öte yandan her ne kadar kolay bir operasyon olarak görülse de, çok sayıda aşamadan oluşan bir operasyon olması, ameliyathane sterilliği gerektirmektedir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Sonrası Artan Yağlara Ne Olur?

Hastanın donör bölgesinden alınan yağlar kimi zaman artabilmektedir. Bu yağlar steril edilmiş tüpler içerisine koyulur ve soğutucularda depolanır. Böylece 6 ay sonra yenileme gerektiğinde, depolanmış olan yağlar kullanılabilmektedir. Ancak uzmanlar, tekrar yağ alımını her halükarda tavsiye etmektedir. Hastadan yeni alınan yağlarla depolanan yağlar arasında, operasyon başarısını etkileyebilecek farklar olabilmektedir. Uzmanlar, depolamayla ilgili görüş ayrılıkları yaşamaya devam etmektedir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüze yağ enjeksiyonu operasyonu yaptırmadan önce, düzenli kullanılan ilaçlar hakkında doktorun bilgilendirilmesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlar hakkında doktorunuzun tavsiyelerine uyulması yeterli olacaktır. Öte yandan hastanın, geçmişte geçirdiği hastalıklar ve genel sağlık durumu hakkında da doktoru bilgilendirmesi önemlidir.

Operasyon genel anesteziyle bile olsa, hastanede yatışa gerek olmamaktadır. Bu yüzden operasyon öncesi hastanede yatış hazırlıkları yapılmasına gerek yoktur. Hastalar aynı gün gündelik yaşamlarına geri dönüş yapabilmektedir.

Yüze Yağ Enjeksiyonu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyondan sonra oluşabilecek şişliklerin azalması için yüze soğuk kompresyonu yapılması gerekir. Uzmanlar operasyon günü saat başı 15 dakika olarak yüze soğuk jeller ya da buz torbaları baskısı yapılmasını belirtirler. Operasyondan sonraki 2 gün boyunca, hastaların yüzü beklenenden daha şiş görünür. Bu oldukça normaldir ve oluşan görüntüden endişe edilmemelidir. Ortalama 2 – 3 gün sonra, asıl beklenen görüntü elde edilir. Yüz, operasyondan bir sonraki günden itibaren fazla bastırılmadan yıkanabilmektedir. Operasyondan 5 gün sonra bölgeye hafif masajlar yapılarak şişlik dağıtılabilir. Genel olarak hastaların, yüze yapılan yağ enjeksiyonuyla, operasyona bağlı olarak oluşan ödemi karıştırdığı gözlemlenir. Ödem bir süre sonra yok olacaktır ve beklenen gerçek görüntü ortaya çıkacaktır. Yüze yağ enjeksiyonu yaparken, enjeksiyon bölgelerine minik bantlar yapıştırılır. Bu bantlar aynı gün belli bir süre sonra çıkarılabilir. Uzmanlar operasyon bölgesinde oluşabilecek enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik kullanmaya başlamanızı tavsiye edebilir.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Yüze yağ enjeksiyonu kimlere uygulanır?

Yüze yağ enjeksiyonu, 30’lu yaşlardan itibaren uygulanabilir. Yüzün yaşlandıkça hacmini kaybetmesi ile beraber, hacmi geri getirmek için uygulanmaktadır.

Yüze yağ enjeksiyonu sonrası şişlik olur mu?

Yağ dolgusu sonrası yüz bölgesine geçici bir şişlikten bahsedilebilir. Morluklar ile beraber görülebilen şişlikler 5 ila 7 gün içerisinde geçecektir. Uygulama sonrası şişlik olması beklenen bir durumdur.

 

Avicenna Hastanesi Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü Doktorları

Estetik ve rekonstrüktif cerrahi bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.