Burun Eğriliği Ameliyatı

burun eğriliği olan kadın

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

Burun eğriliği ameliyatı (septum ameliyatı), burnun orta kısmında yer alan ve solunum doğru gerçekleştirilmesi gibi ciddi bir görevi bulunan nazal septumun eğri olması halinde uygulanmaktadır. Bu cerrahi işlemde hem kemik hem de kıkırdak doku düzeltilir.

Septoplasti Ameliyatı Nedir?

Bir takım nedenlere bağlı olarak nazal septum eğriliği bulunan insanlara, septoplasti cerrahisi uygulanmaktadır. Ameliyat esnasında, burundaki solunum engelleyici kemikler ve dokular çıkarılır. Daha sonra kıkırdak dokuyu yeni burun yapısına göre düzenlemek ve konumlandırmak gerekir.

Burun Kemiği Eğriliğinin Zararları Nedir?

Septum eğriliğinin en büyük zararı, burun tıkanmasıdır. Burun tıkanıklığı genellikle eğriliğin olduğu tarafta oluşsa da, kimi zaman daha geniş olan kanalda burun eti büyümesi olabileceği için, tıkanıklık iki tarafta da hissedilebilir.

Egzersiz esnasında ya da dinlenirken yeterince nefes alınamadığı hissedilebilir. Geceleri ağzı açık uyumaya bağlı ağız kuruluğu da hastalarda sık görülmektedir.

Burun kemiği eğriliği zararları arasında horlama da yer alır. Devamlı ağızdan nefes almaya bağlı olarak farenjit başlayabilir. Eğrilik, devamli sinüzit atakları oluşmasına ya da burun kanamalarına sebebiyet verebilir. Sabaha kadar ağızdan hava almak, bir süre sonra üst solunum yolu ve akciğer sorunlarına neden olabilir. Yukarıda yer alan zararların hepsi aynı zamanda birer burun eğriliği belirtileri olarak kabul edilebilir. Burnun eğik görünmesi de belirtiler arasındadır.

Burun Kemik Eğriliği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Nasıl ki her cerrahi operasyonda doğru teşhis koyulması çok önemliyse, septoplasti ameliyatı için de o kadar önemlidir. Bu yüzden hem hastanın genel sağlık durumu, hem de burun kemiği eğriliği detaylıca incelenmelidir. Bu sebeple görüntüleme yöntemlerinden ve burnun içerisine sokulacak olan kameralardan yararlanılmalıdır.

Ardından hastaya ameliyatta uygulanacak olan anesteziyi belirlemek gerekir. Bu noktada hastanın genel sağlık durumu da değerlendirmeye alınır. Eski yıllarda burun ameliyatları lokal anestezi altında yapılırken, günümüzde gelişen anestezi teknolojileriyle birlikte genel anestezi daha yoğun kullanılmaya başlamıştır.

Hastanın anestezisi yapıldıktan sonra ameliyata geçiş yapılır. Bu noktada burnun altına minik bir kesi atılır. Fazlalık kemik bu kesiden çıkartılır. Ardından gerekiyorsa burundaki doku yapısı düzeltilir. Dokuların burun içerisinde düzeltilmesine imkan yoksa, dışarı çıkarılıp, düzeltilip yeniden burnun içerisine yerleştirilmesi mümkündür.

Hastaların merak ettiği sorulardan birisi de şudur: Burun kemiği eğriliği ameliyatı ne kadar sürer? Septoplasti ameliyatı ortalama 1 ile 2 saat arasında tamamlanmaktadır. Burun eğriliği ameliyatı yaş sınırı net bir şekilde bulunmasa da, burnun gelişimini tamamlamış olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu yüzden de 18 yaşının doldurulmuş olması işaret edilmektedir. Kimi zaman deviasyon ameliyatı sonrası burun şekli için rinoplasti ameliyatı ile birlikte septoplasti yapılabilmektedir.

Burun Estetiği Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Burun Eğriliği Ameliyatı Sonrası

Ameliyattan sonra hastadaki kesilere dikiş atılır. Burada doktorun tercihine göre kimi zaman kendi kendisine iyileşen dikişler, kimi zaman da 1 hafta sonra alınması gereken dikişler tercih edilir. Aynı şekilde ameliyat sonrasında burun deliklerine kanamayı durdurması için tampon yerleştirilebilir. Gelişen tıp teknolojisiyle birlikte silikon tamponlar kullanılmaya başlanmıştır ve bu tamponlar hastanın rahat nefes alıp vermesine izin vermektedir. Septoplasti ameliyatı olan hastalar, burun eğriliği ameliyatı sonrası tekrarlar mı diye merak ederler. Hastaların burunlarındaki eğriliğe neden olan kemik alındığı için, tekrar eğilme olması mümkün değildir. Ancak operasyon sonrasında şekil bozukluğunun devam etmemesi için, kemik eğriliğine uyum sağlamış olan dokuların da düzeltilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Burun Kemiği Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Peki, burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir? Hastalar ameliyattan kısa bir süre sonra gündelik yaşamlarına rahatlıkla geri dönerler. Ameliyattan 3 gün sonra tamponlar alınabilir. 1 hafta sonra gerekiyorsa dikişler alınır. Bir süre göz altlarında ve burun çevresinde morluklar, şişlikler olması normaldir. Şişliklerin ve morlukların 1 hafta içerisinde iyileşmesi beklenir. Yine aynı şekilde ödemler ortaya çıkabilir ve bir süre sonra iyileşir. Dikiş atılan bölgelerde his kaybı da beklenen bir sonuçtur. Ancak bu his kaybı bir süre sonra ortadan kalkar ve eski haline geri döner.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Burun eğriliği ameliyatının diğer adı nedir?

Burun eğriliği ameliyatı ”Septoplasti ” olarak bilinmektedir. Burun kemiğindeki eğriliğin düzeltilmesi için yapılan işlemde burun kemiği düzeltilerek nefes alma sorunu ortadan kaldırılır.

Burun kemiği ameliyatı kaç günde iyileşir?

Burun kemiği ameliyatı sonrası ilk 1 hafta morluk ve şişlik olması beklenir. Bir hafta sonrasında bandajlar açılır ve iyileşme süresi hızla devam eder. Ancak burnun tam anlamıyla iyileşmesi ve son haline kavuşması 12 ayı bulacaktır.

 

Paylaş:

⚠️ Yasal Uyarı

“Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣