Tükürük Bezi Tümörü (Parotis Cerrahisi)

Tükürük bezi tümörü olan adam

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 • Nedir

  Tükürük bezi tümörü, bir çeşit kanserdir ve cerrahi operasyon gerektirir.
 • Belirtileri

  Yüz bölgesinde şişme, ağrı, şekilsel ve boyutsal değişimler, uyuşukluk, kas zayıflaması, ağız bölgesinde zorlanma ve yutkunma problemleri ile ortaya çıkar.
 • Nedenleri

  Tükürük bezi bölgesindeki hücrelerin gereğinden fazla çoğalması sonucu oluşur.
 • Tedavisi

  Çoğu zaman cerrahi operasyon gerekmektedir. Tükürük bezi tümörü bölgeden temizlenir. Temizlenirken her ihtimale karşı çevresindeki doku da alınabilir.
Tükürük bezi tümörü, parotis cerrahisi ile tedavi edilebilen bir kanser türüdür. Parotis tükürük bezi, kulakların ön bölgesinden, çene altına ve oradan kulak memesinin alt arkasına kadar uzanan vücudumuzun en büyük tükürük bezleridir. [trgebanner]

Tükürük Bezi Kanseri

Tükürük bezi kanseri tedavisinde çoğu zaman cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Tükürük bezi tümörü çıkartılacağı için, yakın çevresindeki yumuşak doku da alınabilir. Parotis cerrahisi müdahalesi gerçekleştirilirken, tümörün yakınındaki yumuşak dokunun da alınmasındaki temel hedef, alınan tümörün etrafındaki varsa kanserli hücrelerin de alınmasıdır.

Tükürük Bezi Tümörü Belirtileri

Tükürük bezi tümörü, çok sayıda tükürük bezi tümörü belirtileri gösterebilir. Parotis cerrahisi gerektiren tükürük bezi kanseri belirtileri aşağıda listelenmiştir:
 • Ağız bölgesinde, yanakta, çenede ya da boyun bölgesinde şişme
 • Ağız, yanak, çene, kulak ya da boyun bölgesinden çok uzakta bulunmayan ağrılar
 • Yüz ya da boyun bölgesinin sol ve sağ tarafı arasında boyut ya da şekil farkları
 • Yüzün belli bölümlerinde uyuşukluk
 • Yüz bölgesindeki bir takım kasların zayıflamış olması
 • Ağzın açılmasında zorlanma
 • Kulaktan sıvı gelmesi
 • Yutma ve yutkunma problemleri

Tükürük Bezi Enfeksiyonları

Parotis bezinin enfeksiyonunda , özellikle kulak memesinin alt arka kısmındaki şişlik nedeniyle, kulağı alttan yukarı kaldırdığı için bu hastalığa kabakulak denmiştir, yoksa kabakulak özellikle tükürük bezlerini etkileyen virütik bir enfeksiyondur. Tükürük bezlerinde, bunun dışında ,diğer enfeksiyonlar, tükürük tıkaçları, taş, iyi veya kötü huylu tümörler olabilmektedir. Tükürük bezi taşları ,daha çok ikinci büyük bezlerimiz olan çene köşesi altındaki submandibüler bezlerde görülür.

İyi Huylu Tükürük Bezi Tümörü

Parotis bezindeki kitlelerin büyük çoğunluğu iyi huylu tükürük bezi tümörü olarak karşımıza çıkar ve uzun süre ciddi bir şikayet yapmadan durabilirler. Bazen de büyüyerek, kozmetik görünüm bozukluğu, ağrı, yüz felci gibi, durumlara yol açarlar. İlaç tedavisi ile düzelmezler. Tanı için US, Tomografi, MRI gibi tetkikler, gerektiğinde iğne biopsileri yapılmalıdır. KBB hekimi ayırıcı tanı uygulayarak kesin tanıya varacaktır.

Parotis Bezi Ameliyatı | Parotis Cerrahisi

Yüzümüzün her iki tarafındaki mimik kaslarımızın, göz kapaklarının, ağız kaslarının çalışmasını sağlayan fasial sinir (yüz siniri) kulakların alt arkasından kafa tasından çıktıktan sonra öne dönerek, parotis bezinin alt ve üst lobu arasına girerek dallara ayrılır ve ince lifler halinde kaslara ulaşır. Parotis bezi ameliyatı operasyonunda en önemli işlem yüz sinirinin yaralanmasından kaçınmaktır. O nedenle önce sinirin ana bölümü bulunur ve sonra parotis bezine doğru dikkatlice takip edilerek, tüm dallarının bez dokularından ayrılması sağlanır. Daha sonra, tümörlü doku bezin yüzeysel lobuyla beraber çıkarılır. Bazen de tümör, derin lopta yer alır ve böyle zamanlarda çok daha sabırlı ve dikkatli cerrahi uygulanmalıdır. Bu konuda deneyimli bir KBB hekimi yüksek ihtimalle parotis cerrahisi işleminde herhangi bir komplikasyon yaratmayacaktır.

Tükürük Bezi Tümörü Ameliyatı Sonrası

Tükürük bezi tümörü ameliyatı sonrası bölgede oluşan boşluğa diren konarak, oluşan kanın veya sıvıların dışarı çıkması sağlanır. Genellikle daha sonra alınması gerekmeyen dikişler uygulanır. Hastalar kısa bir süre sonra taburcu edilir. Besin ve beslenme kısıtlamasına gerek duyulmaz. Tükürük bezinin biri alındığı için bir süre ağızda kuruluk duygusu yaşanabilir. Yüzün tükürük bezi alınan tarafında yemek yeme esnasında terleme görülebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Tükürük bezi kanseri tehlikeli midir?

Tükürük bezi tümörlerinin çoğu iyi huyludur ve kanser değillerdir. Vücudun diğer bölgelerine yayılmazlar. Ve hiçbir zaman yaşamı tehdit etmez.

Tükürük bezi kanseri nasıl olur?

Ana belirtisi, o tükürük bezinde bir şişliğin meydana gelmesidir. Tükürük bezi hangi bölgedeyse, o bölgede şişlik görülür. Bu şişlik bazı zamanlarda çok ilerleyerek, ciltte ya da bulunduğu bölgede bir yaraya neden olur.

Tükürük bezi elle hissedilir mi?

Hareket edebilen bir topak olarak elle hissedilir ve herhangi bir ağrı yapmaz.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp Ligasyonu (Tüp Bağlama) Nedir?

Tüp ligasyonu, doğum kontrolü sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Diğer adıyla tüp bağlama yöntemi, yumurtalıklar ve rahim arasındaki fallop tüplerinin bağlanması yöntemidir. Bu cerrahi işlemde

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Rektosel (Bağırsak Fıtığı) Nedir?

Halk arasında bağırsak fıtığı olarak da bilinen rektosel, kalın bağırsağın kadınlarda vajinaya erkeklerde ise mesaneye baskı yapmasıdır. Kalın bağırsağın bir bölümünün kadın üreme sistemi olan

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti (Vajina Daraltma) Ameliyatı Nedir?

Vajinoplasti, diğer adıyla vajina daraltma ameliyatı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyen vajina kaslarını sıkılaştıran bir operasyondur. Vajina duvarları çeşitli nedenlere bağlı olarak gevşeyebilmektedir. Bu durum

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti Nedir? Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı, vajinal açıklığın yan taraflarındaki deri bölgesinin boyutunu küçültmek için gerçekleştirilen bir operasyondur. Labioplasti operasyonu son zamanlarda uygulanan vajinal estetik ameliyatları arasında sıklıkla uygulanmaktadır.

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣