Obezite | Diyetisyen Ceyda Akın

obezite ve diyet

İçindekiler

Ücretsiz Danışmanlık Alın

 • Nedir

  Obezite aşırı kilo alımına bağlı olarak gelişen ve birçok hastalığı tetikleyen ciddi bir sağlık problemidir.
 • Nedenleri

  Obezite kişinin günlük gıda tüketimi sonucu aldığı enerjinin, günlük harcadığı enerjiden fazla olması sonucunda vücudun bu enerjiyi yağ olarak depolaması sebebiyle meydana gelir.
 • Belirtileri

  Aşırı kilo alımı obezitenin en büyük belirtisidir.
 • Tedavisi

  Bu hastalığın tedavisinde zayıflamaya yönetilik beslenme sistemi uygulanır. Beslenme ve diyet sistemiyle zayıflayamayan hastalar için cerrahi tedaviler de mevcuttur.
Günümüz dünyasının en büyük hastalıklarından birisi de obezite olarak karşımıza çıkıyor. Obezite kendi başına vücuda verdiği zararın yanı sıra, çok sayıda hastalığın da tetikleyicisi olarak, insanların hayatını tehlikeye atan, oldukça ciddi bir hastalık. Peki beden kitle indeksi nedir ve nasıl hesaplanır? Sağlıklı beslenme ile bu hastalığın önüne geçilebilir mi? İşte yanıtlar…

Obezite Nedir

Obez bireyler veya zamanla obez olacağını düşünen insanlar internet üzerinde en çok obezite nedir veya obezite ne demek araması gerçekleştirmektedir. Bu noktada doğru tanımı yapmak oldukça önemlidir. Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından biri olan bu hastalık, vücuttaki yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının fazlaca artarak istenilenin üzerine çıkmasından kaynaklanan kronik bir hastalıktır. Bir başka deyişle bu hastalık, vücuda besinlerle alınan günlük enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından dolayı harcanamayan enerjinin sağlığı bozacak ölçüde yağ dokusu olarak birikmesidir. Bu hastalık beraberinde, insülin direnci, tip2 diyabet, hipertansiyon, hiperlipidemi, metabolik sendrom, uyku apnesi, astım gibi sağlık problemlerinin oluşmasına yol açabilmektedir.

Obez Nedir

Obezitenin ne olduğunu anladıktan sonra anlaşılması gereken bir başka kavram da obez kavramıdır. Obez nedir sorusu oldukça sık sorulan bir sorudur. Obez, bu hastalığa sahip kişilere verilen isimdir. Halk arasında aşırı şişmanlık olarak bilinir. Vücutlarında aşırı seviyelerde yağ biriken insanlar obez olarak tanımlanırlar. Bu kişilerin mutlaka tedavi edilmeleri gerekir. Obez kişilerin vücutlarına giren enerji miktarı, harcadıkları enerji miktarından fazla olur ve bu sebeple sürekli kilo almaya devam ederler.

Obezite Hesaplama

Obez hesaplama ya da obezite hesaplama, oldukça merak edilen bir konu. Obezite hesaplama işlemi ve bu noktada öne çıkan beden kitle indeksi bir hayli araştırılıyor. Doktorlar kişilerin hastalığını hesaplamak için obezite testi olarak da araştırılan bu sorgulamaya yolunu tercih ederler. Günümüzde obezitenin sınıflandırmasını yapmak için BKİ (Beden Kitle İndeksi) kullanılmaktadır. BKİ, kişinin ağırlığının (kg) boyunun (m) karesine bölünmesi ile elde edilir. Bu hesaplamaya göre BKİ şu şekilde sıralanabilir: < 18.5 ise zayıf 18.5 – 24.9 ise normal 25.0 – 29.9 ise kilolu 30.0 – 34.9 ise obez 35.0 – 39.9 ise 2. derece obez 40.0 – 50.0 ise morbid obez > 50.0 ise süper obez

Obezitenin Nedenleri

Kişilerde obezitenin nedenleri araştırıldığında birden fazla sebep görülebiliyor. Bu sebeplerden biri ya da birkaçı, insanların obez olmasına yetiyor. Bu hastalık, vücudun genel dengesini yerle bir ediyor ve çok çeşitli hastalıklara yol açabiliyor. Hatta kişilerin kanser olmasına kadar ilerleyebiliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de görülme sıklığının arttığı obezitenin oluşumunda birden çok neden bulunmaktadır. Kişinin cinsiyeti, yaşı, beslenme alışkanlığı, fiziksel aktivitesi, kullanmakta olduğu ilaçlar, gelir durumu, eğitim düzeyi gibi genetik, çevresel, psikolojik, fizyolojik faktörler obezitenin görülmesine neden olmaktadır. Kadınlarda obezite oluşma ihtimali erkeklere göre 2 kat seviyelerinde ilerliyor.
Obezite Ameliyatı Hakkında Bilgi ve Fiyat Al

Beslenme Tedavisi

Obezite tedavisinde, ağırlığın belirlenerek kişinin beden kitle indeksinin (BKI) ideal aralığa indirilmesi hedeflenir. Ağırlık kaybını sağlarken aynı zamanda bireyin sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öğrenmesi, yeme alışkanlıklarını kalıcı olarak değiştirmesi ve fiziksel aktiviteyi arttırması başarı oranını yükseltecektir. Bu hastalığın tedavisinin beslenme uzmanından destek alınarak yürütülmesi gerektiği ve bu süreçte uygulanan programların kişiye özel olduğu unutulmamalıdır.

Obezite Cerrahisi

Obezite genel olarak beslenme tedavisi ile geçebilen bir hastalıktır. Obez kişiler, uzman diyetisyenlerle birlikte hareket ederek bu hastalığı yenebilmektedirler. Fakat zaman zaman diyet ve zayıflama yöntemleri yetersiz kalabilmektedir. Böyle durumlarda da obezite cerrahisi denilen alana başvurulabilmektedir. Obezite cerrahisi içerisine mide ameliyatı denilen operasyonları da almaktadır. Bu tarz mide ameliyatları ile hastalar zayıflatılabilmektedirler. Obezite merkezi doktorları tarafından alınan karar ile çeşitli operasyonlar yapılabilmektedir. Bu tarz obezite cerrahisi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Mide küçültme ameliyatı
 • Tüp mide ameliyatı
 • Gastrik bypass

Obezite Hakkında

Genel olarak obezite, insan yaşamını yüksek seviyelerde etkileyen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Kişileri sadece fiziksel olarak etkilemeyen bu hastalık aynı zamanda psikolojik yaralar açabiliyor. Obez hastalar genel olarak özgüven eksikliği, obsesif kompülsif bozukluk ve depresyon gibi psikolojik sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalıyor. Bu tarz psikolojik sorunların önüne geçebilmek, yine kilo kontrolünün sağlanmasına bağlı kalıyor. Genel manada bu hastalık, kesinlikle tedavi gerektiren ve hastanın birlikte yaşayamayacağı bir hastalıktır. Obez bireylerin mortalite riskleri, diyete bağlı zayıflama teknikleri ile tedavi aşamasını kaldırabilecek seviyede ise, iyi bir diyetisyen tarafından hazırlanan beslenme programı ile mutlaka kilo verme işleminin sağlanması gerekir.

Obezite Kaynaklı Hastalıklar

Bu hastalık sadece kendi başına değil, beraberinde getirdiği hastalıklarla da oldukça tehlikelidir. Bu hastalığın beraberinde getirdiği hastalıklar, obez bireylerin yaşamlarını altüst etmektedir. Dolayısıyla, eğer mümkünse bu hastalık, henüz daha başlamadan bitirilmelidir. Eğer geç kalınmışsa ve hasta ileri seviyelere gelmişse, hiç zaman kaybetmeden harekete geçilmelidir. Çünkü bu hastalık, beraberinde şu hastalıkları da getirebilmektedir:
 • Bazı Kanserler
 • Tip 2 Diyabet
 • Depresyon
 • Yüksek Tansiyon
 • Erkek Çocuklarda Gömük Penis
 • Hormonal Bozukluklar
 • Kolesterol Yüksekliği
 • Aşırı Tüylenme, Kıllanma
 • Karaciğer Yağlanması
 • Kadınlarda Yumurtalık Kisteleri
 • Kalp – Damar Hastalıkları
 • Uyku Apnesi
 • Eklem Bozuklukları
Yukarıdaki hastalıkları yaşıyor, obezite hastalığınızı tedavi etmek istiyorsanız, tedavi süreci için uzmanlardan yardım almanız gerekiyor. Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet alanında uzman doktorlarımıza randevu alabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Her fazla kilolu kişi obezite ameliyatı olabilir mi?

Obezite ameliyatı olabilmek için vücut kitle indeksinizin 40 veya 40’ın üstünde olması beklenir. Çıkan sonuca göre dilerseniz ameliyat yerine farklı zayıflama yöntemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Obezite cerrahisi nedir?

Obezite cerrahisi; vücut kitle indeksi normal sınırların üzerinde olan bireylerde mide, bağırsak hareketlerini sınırlandırarak, yemek yeme isteği ve sindirme işlemlerinin kontrol altına alınması olarak görülebilir.

Paylaş:

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ücretsiz Danışmanlık Alın

İçindekiler

Avicenna MAG

İlgili İçerikler

Liken Planus Nedir?

Liken Planus Nedir?

Liken planus, ağızda, dil, koltuk altı, bacak ve kafa derisi gibi birçok bölgede meydana gelen bir cilt rahatsızlığıdır. Genellikle kaşıntılı kırmızı ve mor renklerde gözlemlenmektedir.

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel ile Cilt Gençleştirme

Endopeel, yüz ve boyun bölgesi olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde uygulanan cilt gençleştirme yöntemlerinden biridir. Cilt sıkılaştırma ve germe amacıyla uygulanan bu işlem, lifting etkisi

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu Eritme İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Dolgu uygulamaları, özellikle dudak, yüz ve elmacık kemiklerine uygulandığında yüze estetik görünüm katmaktadır. Ancak dolgu uygulamaları alanında uzman kişilerce uygulanıp riske atılmamalıdır. Dolgu eritme işlemi,

Kök Hücre Tedavisi

Kök Hücre Tedavisi Nedir?

Kök hücre tedavisi, insan vücudunda bulunan tüm organ ve dokulardan oluşan bir tedavi yöntemidir. Yaşlanmaya bağlı olarak meydana gelen cilt kırışıklıklarının tedavisinde kullanmakla beraber, daha

🇹🇷 المستشفى الأكثر ترجيحاً في تركيا لمتحدثي اللغة العربية في عام ٢٠٢٣