Kolonoskopi sonrası beslenme hakkında bilgi veren doktor

Kolonoskopi Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Kalın bağırsak ve rektumun incelenmesi için yapılan endoskopik tıbbi işleme kolonoskopi denir. Kolonoskopi yöntemi ile bağırsak hastalıklarının tespit edilmesi amaçlanır. Makat tarafından giriş yapılarak bağırsaktaki sorunların teşhis edilmesini sağlayan bu yöntemde, gerek duyulduğu takdirde o esnada tedavi de yapılır. Bunun dışında kolonoskopi öncesi ve sonrası beslenme de oldukça önemli bir konudur. Kişideki bağırsak hastalıklarının teşhis edilmesi ve işlem esnasında bir sorun çıkmaması adına, işlem öncesi ve sonrası beslenmeye dikkat edilmelidir. Peki kolonoskopi sonrası beslenme nasıl olmalı? Avicenna Hastanesi olarak ele aldığımız bu makaleyi okuyarak konuyla ilgili daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kolonoskopi Öncesi Beslenme

Kolonoskopi işlemi yaptırmadan birkaç gün önce tam tahıllı gıdalar, kuruyemişler, tohumlar, kuru meyveler, kabuklu ya da çekirdekli meyveler, makarna, bezelye ve kuru fasulye gibi gıdalar tüketilmemelidir. Kolonoskopi diyetinde amaç, posa bırakan yüksek lifli bitkisel besinlerden uzak durmaktır. Lifli gıdalar tüketildiğinde çok fazla posa bırakabilir ve bu nedenle kolon temizliğinde problemler meydana gelebilir. Buna bağlı olarak düşük lifli beslenmeye özen gösterilmeli ve posa bırakmayan gıdalar tercih edilmelidir. İşlemden bir gün öncesine kadar yumurta, yoğurt, peynir, sakatat haricinde kırmızı ya da beyaz et ve balık tüketilebilir.

Kolonoskopi Öncesi Kaçınılması Gereken Besinler

 • Ekmek çeşitleri
 • Makarna ve hamur işleri
 • Bezelye, yeşil mercimek, nohut, kuru fasulye
 • Enginar, lahana, brokoli, brüksel lahanası
 • Elma, armut, kayısı, erik, üzüm, Trabzon hurması
 • Lahana, domates, maydanoz, marul, kıvırcık
 • Salatalık
 • Karpuz, kavun
 • Çekirdekli besinler
 • Her türlü kuruyemiş
 • Şeftali, portakal, greyfurt, mandalina

Kolonoskopi Sonrası Nasıl Beslenmeli?

Kolonoskopi rutin kontroller ile birlikte sağlık bakımından tedavi amacıyla da yapılır. Kalın bağırsak kanseri dışında dışkıdan kan gelmesi, ağrılı bir şekilde dışkı yapma, ishal ya da kabız olma gibi durumlardan dolayı da bu işlem yapılmaktadır. Genellikle kalın bağırsakta oluşan sorunlar kişilerin sağlıklı beslenmemesinden kaynaklanmaktadır. Kolonoskopi işlemi öncesinde ve sonrasında kişilerin beslenmelerine dikkat edip kontrol altına alması gerekmektedir. İşlemden en az 3 gün öncesinde diyet programına başlayıp uyması şarttır.

Balık buğulama, haşlanmış tavuk, peynir, beyaz ekmek ve derisiz patates gibi besinler tüketilebilir. Bunların yanı sıra fındık, meyve, kırmızı et, pirinç ve sebze gibi lif açısından zengin olan besinler de tüketilebilir. Süt, lifli gıdalar, renklendirilmiş ve asitli içecekler gibi gıdalardan uzak durulması gerekmektedir.

Kolonoskopi Sonrası Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Hastalıklarda beslenme programlarına dikkat edilmediği sürece hasta bu süreci daha da kötü hale getirir. Özellikle kolonoskopi gibi işlemlerin ardından hastanın düzenli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Kolonoskopi işleminin ardından beslenme programı hastalara verilir. Eğer bu beslenme programına uyulmazsa, kişilerde açlık atakları meydana gelebilir. Bireylerin şikayetlerinde 24 saat içerisinde artış gözlemlendiği takdirde, kesinlikle bir doktora başvurulması gerekmektedir. Aynı zamanda kolonoskopinin ardından hastaların bir diyetisyene gitmesi tavsiye edilir.

Öte yandan işlemden sonraki ilk iki gün çok önemlidir ve bu yüzden kişilere ilk iki gün için özel bir sağlıklı beslenme programı verilir. İkinci günden sonra hastaların yine doktor tarafından tavsiye edilen gıdaları tüketmesi beklenir. Böylelikle kolonoskopiden sonraki ilk bir hafta, hasta bakımından daha kolay ve stressiz geçer.

Kolonoskopi Sonrası Beslenme ile İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler;

 • Kolonoskopi hazırlık diyeti için yazılı broşürler verilir ve kişilerin yazıldığı gibi bu diyetlere uyması beklenir.
 • Bu diyette posa bırakan bitkisel besinlerden kaçmak amaç edinir. Posa bırakmayan besinlerin tercih edilmesi beklenir.
 • Bol lif içeren bitkisel gıdalar, posa bırakarak kolon temizliğini güçlendirir. Bu besinlerin içerdiği lifler, dışkı kitlesinin artmasına neden olur ve kolonun temizlenmesini güçlendirir.
 • Kırmızı et, beyaz et, yumurta ve süt ürünleri gibi protein içeren besinler emilir ve posa bırakmaz. Ancak sakatat, deri ve balık pulu gibi besinler hem atık bırakabilir hem de kolonoskopi işleminin yapılmasını zorlaştırabilir.
 • Posa bırakmayan protein ağırlıklı kırmızı et, tavuk eti, yoğurt, peynir ve yumurta gibi besinler tercih edilebilir. Bol posa bırakan sebzelerin, meyvelerin, ekmek ve kuruyemişlerin tüketimi ise bu diyete uymaz.

Kolonoskopiden Sonra Yapılacaklar;

 • Kolonoskopi sonrası kişi hastanede ortalama 1 saat dinlendirilir ve aynı gün evine gönderilir.
 • Hasta sakinleştirici aldığından dolayı yanında refakatçi bulunması gerekmektedir.
 • Kolonoskopinin yapıldığı gün araba kullanılmaması ve işe geri dönülmemesi gerekmektedir.
 • İşlemden birkaç saat sonra bağırsaklardaki havadan dolayı şişkinlik ve gaz sancısı meydana gelebilir. Yürümek bu sancılara iyi gelebilir.
 • Ağır kaldırmaktan ya da yorucu aktivitelerden uzak durulmalıdır.
 • İşlemden sonra dışkıda az miktarda da olsa kan meydana gelebilir. Bu normal bir süreçtir. Ancak kanama devam ettiği takdirde mutlaka doktor ile konuşulması gerekmektedir.
 • Günlük yaşantıya dönmek için 1 gün beklenmelidir.
 • Kolonoskopi işleminden sonra normal beslenme düzenine geri dönülür. Ancak işlem esnasında biyopsi için doku alınmışsa ya da polip çıkarıldıysa doktor tarafından ayrı özel bir diyet hazırlanabilir.
 • Bol bol sıvı tüketilmelidir.
 • Kan sulandırıcı kullanan hastaların bir süre bu ilaçları kesmesi gerekebilir.
 • Titreme ya da ateş, geçmeyen baş dönmesi ve mide bulantısı, tuvalete çıkamamak, dışkıda kan olması, göğüs ağrısı ya da kalp çarpıntısı, birden fazla rektal kanama, şiddetli karın ağrısı ya da şişkinlik, kusma gibi belirtiler meydana gelirse, kesinlikle bir uzmana görünmek gerekmektedir.
 • Bunların dışında “Kolonoskopi Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?” adlı yazımızı okuyarak daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Kolonoskopiden kaç saat sonra yemek yenir?

İşlemden sonra ilk iki gün çok önemlidir. Bu nedenle hastalara ilk iki gün için özel bir sağlıklı beslenme programı verilir.

Kolonoskopi sonrası hemen yemek yenir mi?

Kolonoskopi sonrası beslenme için ilk günlerde daha hafif, az yağlı, kolay sindirilebilen ve bağırsakları yormayacak gıdalar tüketilmelidir. Birkaç gün acı, ekşi, baharatlı ve ağır yemeklerden uzak durulmalıdır.

Kolonoskopiden sonra kahve içilir mi?

Kahve, kayısı suyu, şeftali suyu, kola, gazoz, portakal suyu, greyfurt suyu, süt ya da ayran gibi içecekler içilmemeli ve yoğurt yenmemelidir.

 

Avicenna Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Doktorları

Beslenme ve diyet bölümü doktor listesi aşağıda yer almaktadır:


⚠ Yasal Uyarı

Bu internet sitesinin içerikleri, siteye giriş yapan hastaların ve ziyaretçilerin güncel bilgilere ulaşabilmesi adına hazırlanmıştır. Sitedeki bilgilerin, sağlık alanında tanı, tedavi ya da ilaç reçetesi gibi bir özelliği bulunmamaktadır. İnternet sitemiz, sağlıkla ilgili bütün konuların ancak, doktor muayenesi ile teşhis ve tedavi edilebileceğini savunmaktadır. Sitede yer alan bütün bilgiler doktor muayenesine teşvik amacıyla hazırlanmaktadır. Doğru bilgiyi her zaman doktorlardan alabilirsiniz. Sitede yer alan bilgilerin yanlış anlaşılmasına bağlı olarak ortaya çıkabilecek mağduriyetlerden internet sitemiz sorumlu değildir. Site içerisindeki bilgilerin kopyalanarak, başka internet sitelerinde kullanılması kesinlikle yasaktır. İnternet sitemizdeki bilgiler, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerince, internet sitesinin sahibinin iznine bağlı olarak kullanılabilmektedir. Siteye giriş yapan tüm ziyaretçiler, yukarıda yer alan yasal uyarıyı bütünüyle ve şartsız olarak kabul etmiş sayılır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.